Princi i mjegullës, vepra e parë nga Carlos Ruiz Zafón

Princi i mjegullës.

Princi i mjegullës - editoriali Planeta.

Princi i mjegullës është një roman i vogël misterioz dhe pezull, shkruar nga Spanjolli Carlos Ruiz Zafón, dhe botuar në 1993. Ky është romani i parë i botuar nga autori. Ai shpjegon, në një shënim të shkurtër në fillim të librit, se, në mungesë të një redaktori, ai kishte idenë për të hyrë në punë në një konkurs letërsie, të cilin ai fitoi, dhe kjo bëri që ai të përkushtohej plotësisht të shkruarit.

Ky libër është i pari i Trilogjia e mjegullës, pasuar nga Pallati i Mesnatës y Dritat e Shtatorit. Puna ka një atmosferë detare që përmban një mister shumë të rrezikshëm. Temat kryesore të mbuluara janë: rëndësia e kalimit të kohës, si dhe përfitimi nga çdo sekondë; kuptimi i fazave të ndryshme nëpër të cilat kalon qenia njerëzore, kalimi nga fëmijëria në një fazë më të pjekur, miqësia dhe magjia.

Rreth kontekstit

Historia fillon kur Max Carver duhet të lëvizë me prindërit dhe motrat e tij një shtëpi pranë plazhit në një qytet të vogël në brigjet e Atlantikut. Ky transferim ndodhi për shkak të luftës në mes të qershorit 1943, kur djali ishte vetëm 13 vjeç. Max, që kishte zakon të jetonte në të njëjtin vend për dhjetë vjet, e sheh idenë të tmerrshme, por të gjithë në familje kishin mendimet e tyre.

Gjërat fillojnë të marrin një kthesë më pozitive kur Maximiliano Carver, orëndreqës, shpikës dhe babai i Maksit, ju jep një orë të bukur xhepi të gdhendur në argjend për ditëlindjen tuaj, vetëm një natë para se të vendosen.

Sidoqoftë, i riu ka një parandjenjë të errët. Ndjenja se diçka nuk është në rregull tërhiqet pak kur Maksi zbulon detin për herë të parë gjatë rrugës për në qytet. Pikërisht në atë moment ai premton se nuk do të jetonte kurrë në një vend larg oqeanit. Ky është një libër për të rinj me mjedise fantastike që do të kapë çdo lexues.

Artikulli i lidhur:
Tre libra për të rinjtë dhe mjediset e tyre fantastike

Fillimi i misterit

Një qytet i çuditshëm

Kur mbërrin në qytet, Irina, motra e vogël e Maksit, përgjohet nga një mace e madhe tabu, e cila menjëherë ia vjedh zemrën. Vajza i lutet prindërve të saj që ta lejojnë ta mbajë, gjë që nuk i pëlqen motrës së saj më të madhe, Alicia. Në atë moment, dhe ndërsa vëzhgonte atë skenë, Max vëren se ora e qytetit funksionon në të kundërt, gjë që është kurioze për të.

Një shtëpi me një të kaluar të errët

Pas një udhëtimi të gjatë, familja ulet përpara shtëpisë së tyre të re dykatëshe në skajin verior të plazhit. Me sa duket ajo kishte qenë bosh për disa vite, dhe për t'i bërë gjërat më interesante, Maximilian Carver ju tregon historinë e ndërtimit të saj. Arsyeja pse në atë kohë Ata u lejuan të iknin nga qyteti dhe nga lufta, kjo ishte për shkak se një tragjedi e madhe ndodhi atje vite më parë.

Rezidenca u ndërtua në vitin 1928 për mjekun londinez Richard Fleicshmann dhe gruan e tij Eva Grey, si një shtëpi verore.

Fleicshmanns nuk kishin fëmijë, dhe as ata nuk ishin shumë shoqërorë. Sidoqoftë, kur lëvizni në shtëpinë e plazhit, gruaja mbeti shtatzënë ndërsa më vonë lindi një djalë që ata e quajtën Jakob, dhe të cilin e donin me gjithë zemër.

Carlos Ruiz Zafon.

Imazhi i shkrimtarit Carlos Ruiz Zafón.

Në kulmin e lumturisë, fatkeqësia erdhi, sepse në vitin 1936, Jakobi u gjet i vdekur. Ai u mbyt në oqean, ose kështu u tha Maximilian Carver. Sikur historia e asaj vdekje të kishte qenë diçka tjetër, familja Carver hyri në shtëpinë e tyre të re dhe filloi të shpaketohej.

Një pyll me një sekret të errët

Në procesin e vendosjes në shtëpinë e re, Max e kupton se, jashtë, pranë pyllit, është një kopsht i çuditshëm statujash që duket se lëvizin.

Personazhet kryesore

Gdhendësi maksimal

13 vjeç, Maksi është inteligjent dhe ka një aftësi të madhe për të zbuluar ndjenjat e të tjerëve dhe i bëj njerëzit të ndihen mirë. Pavarësisht nga mosha e tij, Max është një djalë i arsyeshëm dhe me një aftësi të madhe për të zgjidhur misteret.

Alicia carver

Ajo është vajza e madhe e familjes. Megjithëse në fillim Alicia është e humbur në mendimet e saj, kur veprimi bëhet i vështirë, ajo mund të jetë një vajzë shumë e guximshme me zemër të madhe.

Roland

Interesi i dashurisë së mikut të Max dhe Alice. Roland, 16 ose 17 vjeç, është një djalë tërheqës që e çon Maksin për të parë qytetin. Më vonë, ai, Maksi dhe Alicia kanë aventura të mëdha duke zhytur në gjirin përreth një anije mallrash, Orfeus, të fundosur vite më parë në një stuhi.

Z. Kain

Zuzari. Doktor Kaini, ose Princi i Mjegullës, është një shok i errët dhe dashakeq që ndryshon formë për lehtësinë e tij. Vesh kostume elegante, sytë i ndryshojnë ngjyrën dhe kurrë nuk i shkel sytë. Ai shfaqet në komplot si rivali kryesor i protagonistëve, duke vepruar si një magjistar që jep dëshira në këmbim të një çmimi shumë të lartë.

Victor Kray

Gjyshi adoptues i Roland dhe shoku i Fleicshmanns. Ky njeri është ndërtuesi dhe mbajtësi i farit të qytetit, dhe është ai që mban çelësin për të zbuluar enigmën e ngjarjeve të përmbledhura në komplot.

Për komplotin

Libri ka 18 kapituj, plus një shënim të autorit dhe epilogun. Në shfaqje, Ruiz Zafón zbulon sekretet e historisë në një mënyrë simpatike, të zhurmshme dhe ndonjëherë melankolike.

Përmendet është bërë nga sa e brishte eshte jeta njerezore, dhe atë kohë, siç dihet: "nuk ekziston, dhe kjo është arsyeja pse nuk duhet të humbet". Personazhet janë të besueshëm, si dhe të dashur, dhe ata piqen me komplotin.

Citim nga Carlos Ruiz Zafón.

Citim nga Carlos Ruiz Zafón.

Sobre el autor

Carlos Ruiz Zafón studioi shkencë informacioni dhe i përkushtohej botës së reklamave, duke qenë në një moment drejtor krijues i një kompanie të rëndësishme Spanjolle. Sidoqoftë, dashuria e tij për të lexuar e zhyti atë në zanatin e shkrimit. Dhe shikoni, ai nuk ishte gabim në zgjedhjen e kësaj rruge, aktualisht librat e autorit janë ndër histori më të shitura të trillimeve nga Spanja.

Romani i tij i parë, i kataloguar si "letërsi rinore" - Princi i Mjegullës -, u vlerësua me çmimin Edebé. Kjo vepër ka një veçori: çdokush që ka shije për mistere mund ta shijojë, pavarësisht se sa vjeç janë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.