Librat më të mirë të biografisë për t'i dhënë këto Krishtlindje

Librat më të mirë të biografisë për të dhënë në Krishtlindje.

Librat më të mirë të biografisë për të dhënë në Krishtlindje.

Dhurata e përsosur e Krishtlindjes ekziston: një libër me historinë e jetës së një qenieje që shënoi kohën e tij, është. Ky artikull tregon një listë të dymbëdhjetë biografive të personaliteteve që bënë histori; po, dymbëdhjetë tituj të përshtatshëm për të gjitha shijet, moshat dhe ngjyrat. Dhe është që për një lexues është gjithmonë veçanërisht frymëzuese të njoh përvojat e idhujve të tyre.

Ejani dhe zhytuni në jetën e personazheve si Agatha Christie, Steve Jobs dhe Gabriel García Márquez; mësojnë nga motivimet e tyre, nga vendosmëria që secili duhet të ketë pasur për të kapërcyer peripecitë që duhej të përballeshin dhe kështu të bëheshin ata që ishin; Ejani dhe takoni njerëzit prapa legjendave.

Agatha Christie: Autobiografi

Agatha Christie: Autobiografi.

Agatha Christie: Autobiografi.

Në këtë libër, Christie ofron një përshkrim të hollësishëm të përvojave të saj të jetës dhe punës së saj si shkrimtar. Ajo filloi të shkruajë kujtimet e saj gjatë prillit 1950 në Nimrud (Irak) ndërsa ndihmonte në një gërmim arkeologjik të udhëhequr nga burri i saj i dytë, Max Mallowan. Autobiografia e tij arriti kulmin në 11 tetor 1965 në Wallingford, Berkshire (Angli), i njëjti vend ku ai vdiq njëmbëdhjetë vjet më vonë.

Krijuesi i personazheve ikonë nga thrillerat e famshëm të pezullimit nuk shmang asnjë nga përvojat e saj më të vështira në historinë e saj, megjithëse përfshin edhe momentet e tij më të lumtura.

 • Autori: Agatha Christie.
 • Botim origjinal në anglisht "një autobiografi": William Collins and Sons, nëntor 1977. 544 faqe.
 • Botimi i parë në spanjisht: Editorial Molino (Barcelona), 1978.
 • Përkthimi Diorki; 564 faqe.

Mund ta blini këtu: Autobiografia e Agatha Christie

Pikaso. I. Një biografi, 1881-1906

Picasso: Një biografi.

Picasso: Një biografi.

Një reflektim i miqësisë së ngushtë që John Richardson - autori - vendosi me Pablo Picasso për më shumë se një dekadë, ky libër doli. Ky vëllim është i pari nga katër. Këtu janë përfshirë më shumë se 700 fotografi që detajojnë kalimin e adoleshentit Picasso përmes La Coruña dhe Madrid, pasionin e tij për Barcelonën dhe ndikimin e modernizmit katalanas. Periudha e tij formuese në Paris dhe marrëdhënia e tij komplekse me Apollinaire, Gertrude Stein dhe Max Jacob në fazat e tyre blu dhe rozë gjithashtu mund të shihen.

 • Autori: John Richardson.
 • Botuesi: Koleksioni Singular Books (LS).
 • Përkthyes: Adolfo Gómez Cedillo.
 • Data e botimit: 4 dhjetor 1995.
 • Numri i faqeve: 560.

Mund ta blini këtu: Pikaso. I. Një biografi, 1881-1906

Jeta, pasioni dhe vdekja e Federico García Lorca Jeta, pasioni dhe vdekja e Federico García Lorca.

Kjo biografi mori vlerësim në të gjithë botën kur u botua në 1989. Në këtë edicion special me rastin e 70 vjetorit të vrasjes së Federico Garcia Lorca Dokumente të reja janë shtuar që ushqejnë çelësat e një prej intelektualëve më të rëndësishëm spanjollë të shekullit të XNUMX-të. Po, këtu do të gjeni jetën e një poeti dhe dramaturgu që bëri histori në moshën e tij të re, shumë i dashur brenda dhe jashtë kufijve të vendit të tij të lindjes.

 • Autori: Ian Gibson.
 • Botuesi: DEBOLSILLO.
 • Data e botimit: 15 shtator 2006.
 • Numri i faqeve: 837.

Mund ta blini këtu: Jeta, pasioni dhe vdekja e Federico García Lorca

Marie Curie dhe vajzat e saj. Kartat

Marie Curie dhe vajzat e saj: Letra.

Marie Curie dhe vajzat e saj: Letra.

Kjo është një përmbledhje e letrave të shkëmbyera midis Marie Curie dhe vajzave të saj. Ndërsa lexojmë, ne do të hyjmë në jetën e shkencëtarit që fitoi dy Çmime Nobel në dy kategori të ndryshme (Fizika në 1903 me burrin e saj Pierre Curie dhe Kimi në 1911). Këto korrespondenca janë dëshmia e lidhjes së fortë afektive të zhvilluar midis Marie dhe vajzave të saj pas vdekjes tragjike të burrit të saj në 1906. Ishte gjithashtu e mundur të shihej pasqyrimi i qartë i fuqisë së tre grave të pavarura dhe të shkëlqyera në një kohë që ende mos i pranoni këto stereotipe.

 • Autori: Marie Curie.
 • Botuesi: Clave Intelectual.
 • Përkthyesit: María Teresa Gallego dhe Amaya García Gallego.
 • Viti i botimit: 2015.
 • Numri i faqeve: 432.

Mund ta blini këtu: Marie Curie dhe vajzat e saj. Kartat

Steve Jobs

Steve Jobs.

Steve Jobs.

Libri bazohet në më shumë se 40 intervista me Jobs gjatë një periudhe dy vjeçare. Ai plotësohet gjithashtu nga përshtypjet e më shumë se 100 familjarëve, miqve, kundërshtarëve, konkurrentëve dhe kolegëve. Autori përshkruan uljet dhe ngritjet e personalitetit intensiv, krijimtarisë sipërmarrëse dhe pasionit për përsosmërinë në një udhëheqës të ashpër. Ajo revolucionarizoi gjashtë industri: kompjuterë personalë, filma të animuar, muzikë, telefona, tableta dhe botime dixhitale.

 • Autori: Walter Isaacson.
 • Botuesi: Simon dhe Schuster.
 • Viti i botimit: 2011.
 • Numri i faqeve: 630.

Mund ta blini këtu: Steve Jobs

Gabriel García Márquez: Një jetë

Gabriel García Márquez: Një jetë.

Gabriel García Márquez: Një jetë.

Ky libër manifeston cilësinë shumëplanëshe të "Gabo" duke dalluar aspektet e tij të ndryshme: politike, ekonomike, bohemi, letrare, intelektuale, bohem, familjare dhe afektive. Autori përdori më shumë se 300 intervista me García Márquez që dhanë më shumë se 3000 faqe drafti, rezultati i një përmbledhjeje që mbulon 17 vjet punë. Ai përfshin një kritikë letrare mjaft objektive të secilit prej titujve të saj.

 • Autori: Gerald Martin
 • Botues: Penguin Random House, Grupo Editor España.
 • Data e botimit: 17 qershor 2011.
 • Numri i faqeve: 768.

Mund ta blini këtu: Gabriel García Márquez: Një jetë

Frida Kahlo: një biografi

Frida Kahlo: Një biografi.

Frida Kahlo: Një biografi.

Shëtitje (album) e ilustruar e frymëzuar nga historitë e jetës së piktorit emblematik meksikan. Ky libër eksploron përtej ankthit dhe dhimbjes së një gruaje që i qëndroi besnike personalitetit të saj shkatërrues dhe u bë një artist i mbushur me jetë. Frida Kahlo ishte përpara kohës së saj në shumë mënyra, duke u bërë një figurë kulti jo vetëm në Amerikën Latine, por edhe globalisht.

 • Autori: María Hesse.
 • Botuesi: Vintage Español, një divizion i Penguin Random House LLC.
 • Viti i botimit: 2017.
 • Numri i faqeve: 160.

Mund ta blini këtu: Frida Kahlo: një biografi

Albert Einstein, mendimtar i madh (biografi të vogla)

Albert Einstein: Mendimtari i Madh.

Albert Einstein: Mendimtari i Madh.

Ky libër është përqendruar kryesisht në një audiencë fëmijë (9 - 12 vjeç). Ai rrëfen përvojat e një prej shkencëtarëve më të njohur në histori dhe ndoshta më të famshmit të të gjitha kohërave falë zbulimit të tij të Ligjit të Relativitetit. Ai mbulon nga fillimet e tij akademike diskrete, duke kaluar një jetë të komplikuar familjare, ndërsa realizoi sukseset profesionale që e bënë atë gjeniun të aftë për të zbuluar sekretet për funksionimin e universit dhe misteret e atomeve.

 • Autori: Javier Manso.
 • Botuesi: Susaeta.
 • Viti i botimit: 2017.
 • Numri i faqeve: 40.

Mund ta blini këtu: Albert Einstein, mendimtar i madh (biografi të vogla)

E hapur Kujtimet

Hapur: Kujtime.

Hapur: Kujtime.

André Agassi tregon si një roman - mbështetur nga JR Moehringer- detajet e jetës së tij të jashtëzakonshme. Sportisti tregon se si ekzistenca e tij është shënuar nga tenisi që në moshë të vogël, marrëdhënia e tij me babanë e tij, natyra e tij rebele, rëniet e tij dhe përpjekjet për t'u rikuperuar. Ky libër është një kënaqësi për çdo lexues (pavarësisht nëse janë adhurues të sportit apo jo) për shkak të mënyrës në të cilën përdoren analogjitë e secilës goditje me dallavere për të përshkruar betejat e jetës.

 • Autorë: André Agassi dhe JR Moehringer.
 • Viti i lëshimit: 2009.
 • Përkthimi: Juan José Estrella González. Edicioni 2014.
 • Botuesi: Duomo Ediciones.
 • Numri i faqeve: 480

Mund ta blini këtu: E hapur Kujtimet

Udhëtimi i pabesueshëm i Alexander Von Humboldt në zemrën e natyrës

Udhëtimi i pabesueshëm i Alexander Von Humbold në zemrën e natyrës.

Udhëtimi i pabesueshëm i Alexander Von Humbold në zemrën e natyrës.

Alexander Von Humboldt u caktua nga Charles Darwin si "eksploruesi më i rëndësishëm i të gjitha kohërave” Kjo është një deklaratë që mbetet e vlefshme deri më sot. Me rastin e 250 vjetorit të lindjes së tij, kjo përmbledhje është lëshuar, e shkruar në një mënyrë të shkëlqyeshme nga Andrea Wulf për odisenë epike përmes Detit Karaibe, Amerikës së Jugut dhe Amerikës Qendrore të një personazhi që pa në vetvete "një aventurier i cili e do natyrën ”.

 • Autori: Andrea Wulf.
 • Botues: Penguin Random House Grupo Editor.
 • Data e botimit: 24 shtator 2019.
 • Numri i faqeve: 288.

Mund ta blini këtu: Udhëtimi i pabesueshëm i Alexander Von Humboldt në zemrën e natyrës

Leonardo Da Vinci: Njeriu i Madh i Rilindjes

Leonardo Da Vinci: Njeriu i madh i Rilindjes.

Leonardo Da Vinci: Njeriu i madh i Rilindjes.

Isshtë një libër ideal për fëmijë që paraqet Leonardo Da Vinci në të gjitha dimensionet e tij Si shpikës, shkencëtar, inxhinier, arkitekt, filozof dhe shpikës, përtej punës së tij si një piktor shumë më i njohur. Po kështu, theksi vihet në cilësinë inovative të ideve të tij vizionare, shumë prej të cilave mund të verifikohen disa shekuj më vonë.

 • Autori: Javier Alfonso López.
 • Botuesi: Shackleton.
 • Viti i botimit: 2019.
 • Numri i faqeve: 32.

Mund ta blini këtu:

Leonardo Da Vinci: Njeriu i Madh i Rilindjes

Churchill: Biografia (Seria kryesore)

Churcill: Biografia.

Churcill: Biografia.

Autori, Andrew Roberts, konsiderohet historiani më i madh ushtarak i Britanisë. Për realizimin e këtij libri, ai hetoi një numër të madh të dokumenteve (shumë prej tyre, të pabotuara) që përfshijnë ditarë privatë të mbretit George VI, i cili takohej shpesh me Wiston Churchill gjatë Luftës së Dytë Botërore. Rezultati është një përmbledhje mjeshtërore e aftë të pasqyrojë cilësinë njerëzore të një lideri vendimtar për rezultatin e konfliktit më të rëndësishëm luftarak të shekullit XX.

 • Autori: Andrew Roberts.
 • Redaktues: Kritik.
 • Data e botimit: 26 shtator 2019.
 • Numri i faqeve: 1504.

Mund ta blini këtu: Churchill: Biografia (Seria kryesore)


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.