Federico García Lorca. 119 vjet të lindjes së tij. Fraza dhe vargje

Fotografi nga Mariola DCA. Statuja e Lorcës në Plaza de Santa Ana, Barrio de las Letras. Madrid

Mbi e hënë ato u plotësuan Vjet 119 e lindjes së Federico Garcia Lorca. Poeti i Shkronja kaubojsh pashë dritën a 5 qershor 1898 dhe ai ishte në këtë botë për një kohë shumë të shkurtër. Por trashëgimia e tij është e pamatshme dhe me vlerën e një bukuria e perjetshme të cilat gjithmonë mund t’i shijoni. Jeta e tij, ndjeshmëria e tij, kujtesa e tij, arti i tij ... E gjitha vjen deri te vazhdimi i leximit dhe admirimit të saj. Sot marr një zgjedhje e vogël të disa frazave dhe vargjeve të tij.

Poet në New York

 • Unë dua të qaj, sepse më pëlqen.

Dasma e Gjakut

 • Oh çfarë paarsyeshme! Unë nuk dua shtrat ose darkë me ty, dhe nuk ka asnjë minutë të ditës që unë nuk dua të jem me ty, sepse ti më tërheq mua dhe unë shkoj, dhe ti më thua të kthehem dhe unë të ndjek ty përmes ajrit si një fije bari. Akti Tre - Tabela Një
 • Pas martesës sime kam menduar natë e ditë faji i kujt ishte dhe sa herë që e mendoj, del një faj i ri që ha tjetrin; Por gjithnjë ka faj! Akti i dytë - Korniza e parë

Shtëpia e Bernarda Alba

 • Tiran i të gjithëve përreth saj. Ai është në gjendje të ulet në majë të zemrës suaj dhe të shikojë se si vdisni për një vit pa e mbyllur atë buzëqeshje të ftohtë në fytyrën e tij të mallkuar. Vepro një
 • Dhe nuk dua të qaj. Vdekja duhet shikuar ballë për ballë. Qetë! Akti tre
 • Gratë në kishë nuk duhet të shikojnë më shumë si burrë sesa zyrtar, dhe kjo është për shkak se ai ka funde. Vepro një
 • Ajo që porosis unë bëhet këtu. Ju nuk mund të shkoni më me historinë tek babai juaj. Fije dhe gjilpërë për femrat. Kamxhik dhe mushkë për burrin. Kështu lindin njerëzit. Vepro një

Libër me poezi

 • Pa asnjë erë, më dëgjo! Kthehu, zemër; kthehu zemer. lopatë
 • Ka një ëmbëlsi fëminore në mëngjes ende. Takimet e një kërmilli aventureske
 • Asgjë nuk shqetëson shekujt e kaluar. Ne nuk mund të nxjerrim një psherëtimë nga e vjetra. Gungë
 • Shtë një arkë puthjeje me gojë të mbyllura tashmë, është një rob i përjetshëm, i zemrës motër. nesër
 • Prill hyjnor, ju vini të ngarkuar me diell dhe esenca, mbushni kafkat me lule me fole ari! Këngë pranverore
 • Harmonia e bërë mish ju jeni përmbledhja e madhe e lirikës. Në ty fle melankolia, sekreti i puthjes dhe britmës. Kënga e mjaltit
 • Kam arritur në vijën ku nostalgjia pushon dhe pika e lotëve bëhet alabastër e shpirtit. Hija e shpirtit tim
 • Një prehje e qartë dhe atje puthjet tona, pika të shëndosha polka të jehonës, do të hapeshin shumë larg. Dhe zemra jote e ngrohtë, asgjë më shumë. Desire
 • Dhe edhe sikur të mos më doje, unë do të të doja për pamjen tënde të zymtë, si larku dëshiron ditën e re, vetëm për vesën. Madrigal veror
 • Hidhni trishtimin dhe melankolinë. Jeta është e mirë, ka vetëm disa ditë dhe vetëm tani duhet ta shijojmë. Gjashtëmbëdhjetë Butterfly
 • Puthja e parë që shijoi një puthje dhe ishte për fëmijët e mi buzët si shi i freskët. Balada e brendshme
 • Shiu ka një sekret të paqartë të butësisë, diçka të përgjumjes së dhënë dhe të mirë. Një muzikë e përulur zgjohet me të që bën që shpirti i gjumit i peisazhit të dridhet. shi

më shumë

 • Në flamurin e lirisë qëndisa dashurinë më të madhe të jetës sime. Mariana pineda
 • Vetmia është gdhendësi i madh i shpirtit. Përshtypjet dhe peizazhet
 • Një person i vdekur në Spanjë është më i gjallë si një person i vdekur se kudo në botë. Teoria e lojes dhe e goblinit
 • Ka gjëra të mbyllura brenda mureve që, nëse ata papritmas dilnin në rrugë dhe bërtisnin, ata do të mbushnin botën. Yerma
 • Jeshile dua jeshile. Era e gjelbër. Degët jeshile. Anija në det dhe kali në mal. Romancë cigane.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nely Garcia dijo

  Poeti i shndërruar në një mit pasqyron një kohë të trishtuar në vendin tonë dhe na jep bukurinë e trashëgimisë së saj kulturore, në të njëjtën kohë që shërben si referencë.