Agatha Christie: kuriozitetet letrare të Zonjës së Madhe të Krimit.

Agatha Christie: Lojërat e saj janë të tretat më të shiturat në histori, pas Biblës dhe Shekspirit.

Agatha Christie: Lojërat e saj janë të tretat më të shiturat në histori, pas Biblës dhe Shekspirit.

Punimet e Agatha Christie janë shitur më shumë se dy miliardë kopje , duke qëndruar në pozicioni i tretë i librave më të shitur në botë, vetëm për mbrapa të punimeve nga Shekspiri dhe Bibla.

Dhjetë Negritos është romani misterioz më i shitur i të gjitha kohërave dhe një tjetër nga romanet e tij, Vrasja e Roger Ackroyd, u votua romani më i mirë i krimit i të gjitha kohërave nga Shoqata e Shkrimtarëve të Krimit..

Fillimet në letërsi:

Personazhi i parë që krijoi Agatha Christie ishte Poirot, detektivi i tij i famshëm, dhe ai e bëri atë në romanin e tij të parë, Rasti misterioz i StilevePor as Zonja e Madhe e Krimit nuk e kishte një fillim të lehtë në botën komplekse letrare: gjashtë botues e refuzuan romanin. Kur ajo i bëri ata të vinin bast për të, ata vendosën një nga kushtet që shkatërron më shumë një autore: që ajo të modifikojë përfundimin.

Kritikët i dhanë atij një gëlqere dhe një tjetër rërë:

"E vetmja defekt në këtë histori është se ajo është pothuajse shumë e zgjuar."

Epokë historia e parë detektive në të cilën lexuesi nuk do të ishte në gjendje ta lokalizonte kriminelin

Vërtetësia e komplotit:

Përvoja e saj si infermiere dhe si asistente e farmacisë i dha asaj ca njohuri rreth barnave dhe helmeve që ai aplikoi në romanet e tij. Kompetenca e tij për këtë temë ishte aq e lartë sa përshkrimi i helmimit me talium, të cilin ai e bën Misteri i Kalit të Zbehtë (1961) ishte aq preciz sa me kureshtje ndihmoi në zgjidhjen e një çështje mjekësore e cila ishte mëdyshëse për specialistët.

Një nga karakteristikat kryesore të romaneve të Agatha Christie është ajo lë të dhëna të mjaftueshme përgjatë kapitujve që lexuesi ta gjejë vrasësin para fundit. Kjo teknikë letrare ose përvojë quhet njësi (Për Kush e bën atë?).

Një vepër e gjerë letrare:

Agatha Christie postoi 66 romane kriminale përveç dramave, gjashtë romane romantike, tregime të shkurtra, dy autobiografi dhe dy libra me poezi.

Loja e tij Kurthi i Mouset është shfaqja më e gjatë në botë.

gjashtë romane romantike ai i botoi ato me pseudonimin Mary Westmacott.

Poirot, personazhi i preferuar i publikut, të cilin krijuesi i tij e pa "të papërfillshëm".

Poirot, personazhi i preferuar i publikut, të cilin krijuesi i tij e pa "të papërfillshëm".

Agatha Christie dhe personazhet e saj:

Vetëm njëzet vjet pas krijimit Poirot, rrëfeu në ditarin e tij se e gjeti "i papërfillshëm". Pavarësisht kësaj, ai u dorëzua te lexuesit e tij dhe vazhdoi të shkruante romane me Poirot si protagonist pa ulur asnjë jotë të cilësisë së tyre. Ai vazhdoi edhe tridhjetë vjet me karakterin e tij yll, me aq sukses sa që Poirot është i vetmi personazh i trilluar që ka nekrologjinë e tij. në New York Times pas paraqitjes së tij të fundit (Perde, 1975)

Dy personazhet e saj kryesorë nuk u takuan kurrë. XhamiPoirot dhe Miss Marple u takuan në të njëjtin roman.

"Jam i sigurt që nuk do të donin të takoheshin"

tha ai nje here, dhe nese e mendojme, ai kishte te drejte. Ata nuk ishin dy personalitete që kishin për qëllim të shkonin mirë.

Në çdo rast, së bashku ose veçmas, ia vlen të rilexohet secila prej aventurave të tyre, pa lënë pas dore ato me Tommy dhe Tuppence, Parker Pine ose personazhe që kanë jetuar vetëm gjatë një historie, si protagonist i një prej romaneve të mi të preferuar, Nata e Përjetshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.