Lajmet editoriale për janarin. Përzgjedhja

Lajmet e janarit

Këto i ri Për janarin ato janë një përzgjedhje leximesh të larmishme për të gjithë lexuesit. Kemi romane historike dhe kriminale dhe disa komike me autorë vendas dhe ndërkombëtarë si p.sh Jo Nesba. Mund të na sjellë 2024 edhe shumë libra të tjerë të mirë.

Çfarë ka të re në janar

Udhëtari i natës - Armando Lucas Correa

Janar 9

Ne e fillojmë këtë përzgjedhje të botimeve të reja me autorin e bestsellerit Vajza gjermane. Tani ajo prezanton një roman me katër breza grash në një histori që shkon nga vitet 30 në Gjermani me ngritjen e nazizmit në Revolucioni Kuban dhe rënia e Murit të Berlinit në fund të viteve 80.

Në Berlin të 1931 takojmë poetin e ri Aleja Keller, që lind vetëm Lilith, një vajzë me raca të përziera. Me ngritjen e Nazistët në pushtet, Ally e di se ajo duhet të fshehë vajzën e saj për ta mbrojtur atë. Një ditë ai vendos ta dërgojë atë në një vend të sigurt në anën tjetër të oqeanit. Ajo faqe do të jetë Havanë.

Atje, dhe tashmë brenda 1958, Lilith e rritur ruan pak kujtime nga mamaja ose nga fëmijëria e saj. Ajo është shumë e emocionuar për të ardhmen e saj me Martinin, një pilot kuban me lidhje të forta me qeverinë e Fulgencio Batista, por kur shpërthen Revolucioni, ajo e gjen veten në një udhëkryq me vajzën e saj të porsalindur, Nadine.

Dhe në fund kthehemi në Berlin 1988 ku Nadine është bërë një shkencor, por ende nuk është përballur me të vërtetën për historinë e familjes së tij. Do të jetë vajza juaj Hënë ai që e inkurajon atë të zbulojë se çfarë fshihej pas vendimeve të nënës dhe gjyshes së saj për të siguruar mbijetesën e saj.

Batman: Year One - Frank Miller, David Mazzucchelli

Janar 10

Ai firmos skenarin Frank Miller dhe vizatoni mjeshtrin e zhanrit David mazzucchelli. Pra, ky komik synohet të jetë relato përfundimtare e origjinës së Batman dhe fillimet e tij si mbrojtës i Gotham City. Por ai gjithashtu dëshiron të zbulojë dhe studiojë karakterin e Komisioneri Gordon si heroi i pakorruptueshëm që ka gjithçka kundër tij.

Kështu që ne duhet të Bruce wayne, e cila është rikthyer pas shumë kohësh udhëtim nëpër botë me një qëllim: që askush të mos pësojë tragjedinë që i shkatërroi jetën. Dhe ai do ta gjejë veten me shumë punë sepse Gotham është bërë një gropë korrupsioni. Por thirri një oficer policie James Gordon, e cila do të përfundojë të jetë kryesore juaj aleat.

Vreshti i hënës - Carla Montero

Janar 11

Carla montero rikthehet me një roman në formën e një sage familjare.

Yjet Aldara, një refugjate nga Lufta Civile e cila, pas martesës së saj të nxituar me Octave de Fonneuve, mbërrin në Domaine de Clair de Lune, një vend i madh Veraria Burgundy. Kur shpërthen lufta në Francë, i shoqi bie rob dhe e lë të qetë të përballet me dyshimet e vjehrrit, ngacmimet e kunatit dhe pushtimin gjerman. Madje duke pasur gjithçka kundër tij, e tij dashuri dhe besnikëri Ata do të marrin Octave për t'u kujdesur për biznesin. Pastaj shfaqen dy burra: një toger gjerman, i cili po qëndron në rezidencë dhe një pilot i rënë aleat, të cilin Aldara e fsheh nga Gestapo.

Mjeshtri i sheqerit - Maite Uceda

Janar 17

Një tjetër risi është ky roman i vendosur në veri të Spanjës në fundi i shekullit XIX, me dy protagoniste femra që lënë Colombres të qetë për të udhëtuar në Kubë për arsye krejt të ndryshme.

E marte është vajza e mjekësor nga qyteti dhe shkon me të, i cili do të drejtojë një klinikë në një plantacion sheqeri i quajtur Dy vëllezër. DHE Paulina është një e ve tepër i ri dhe me origjinë modeste, i cili detyrohet të niset për t'u kontraktuar martesë me mjeshtrin prestigjioz të sheqerit të haciendës, të cilin ai nuk e njeh.

Shtëpia e natës - Jo Nesbø

Janar 18

As një vit pa një roman nga Nesbø që, më pas Eklips, dhe me pak kohë me vonesë në publikimin e tij këtu, tani prezanton këtë titull. Ai e lë të pushojë Harry Hole-n e tij të shumëvuajtur dhe na sjell një histori terrori dhe intrigash me protagonist një adoleshent të dëbuar dhe një prej tyre strehim të braktisura që japin aq shumë lojë në letërsi.

Djali thirret Richard, i cili pas vdekjes së prindërve të tij, shpërngulet me xhaxhallarët e tij në një qytet tjetër, ku menjëherë bëhet i i dëbuar të institutit të tij të ri. Një ditë a shok klase zhduket pasi bëri një telefonatë shakaje në një kabinë. Rikardi pa me sytë e tij sesi e përpiu kabina, por me sa duket askush nuk e beson. Me gjurmën e numrit që ka telefonuar, gjen një shtëpi të braktisur ku dëgjon Voces. Kur një student tjetër zhduket, Richard duhet të nisë një luftë për të provuar të tijën pafajësi në të njëjtën kohë me mendje të shëndoshë.

Djali i harruar - Mikel Santiago

Janar 25

Rishikimin e veçorive të reja e përfundojmë me këtë titull nga Mikel Santiago, i cili paraqet një melodramë protagonist i të cilit është Aitor Orizaola, një agjent Ertzaintza që nuk po kalon kohë të mirë. Ndërsa shërohet nga zgjidhja e dhunshme e çështjes së tij të fundit dhe përballet me një dosje, atij i jepet lajmi se nipi i tij Denis, të cilin ai e konsideronte si djalë si fëmijë, kanë qenë i akuzuar për vrasje. Por duke dyshuar se diçka nuk shkon dhe Denisi duket se është viktimë e një komploti, ai do të vendosë të hetojë vetë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.