Lëvizjet letrare

Miguel de Cervantes dhe Rilindja.

Miguel de Cervantes dhe Rilindja.

Gjatë historisë, lëvizje të ndryshme letrare janë krijuar brenda botës së letrave. Secili në momentin e tij, duke sintetizuar kërkimet dhe dëshirat e njerëzimit. Si dhe frikën dhe frikën tuaj më të thellë. Mbi të gjitha, arti ka funksionuar gjithmonë si pasqyrim i realitetit.

Shumë nga lëvizjet janë të vetëdijshme. Ata kanë dokumente themelore dhe manifeste që japin një llogari të motivimeve, objektivave dhe nevojave. Në shumicën e rasteve, titulli i përgjigjet një përmbledhje historike që nuk përfshin vetëm letërsi ose art.

Periudha klasike: moderimi

Gjithçka filloi në Greqi dhe më pas u përhap në Romë. Sigurisht që kjo është një pikëpamje krejtësisht eurocentrike. Klasicizmi përfshin shekujt e V-të para Krishtit. C. deri në V d. C. Bilanci dhe harmonia ishin vlerat kryesore. Autorët kujdeseshin për shikuesin. Argëtimi ishte një nga motivimet. Por edhe lartëso shpirtin.

Iliada Homeri dhe Mbreti Edip të Sofokliut janë dy emblema të kësaj kohe. Në një mënyrë apo në një tjetër, me kalimin e viteve, letërsia u rikthehet gjithnjë këtyre autorëve. Përveç kësaj, "struktura aristoteliane" vazhdon të jetë paradigma e shkëlqyer kur bëhet fjalë për tregimin. Një koncept që që nga shpikja e kinemasë në fund të shekullit të XNUMX-të ka rikonfirmuar vlefshmërinë e tij.

Mesjeta: errësira?

Bukuroshja pushoi së qeni e rëndësishme. Gjithçka filloi të rrotullohej rreth Zotit ... mirë, më shumë nga frika e tij. Një periudhë sa e diskutueshme aq edhe e gjatë. Ajo varion nga rënia e Perandorisë Romake Perëndimore deri në ardhjen e Kolombit në Amerikë. Kjo përkoi kronologjikisht me rënien e Perandorisë Bizantine dhe shpikjen e shtypshkronjës.

Në përgjithësi, autorët mesjetarë përmbushën një funksion didaktik. "Puna e tij" ishte të promovonte standardet morale dhe që njerëzit të njihnin rregullat shoqërore ndaj të cilave duhej të nënshtroheshin. Shumë prej punimeve mbijetuan falë transmetimit oral, gjë që rrit shkallën e pasaktësisë në analizën e kësaj periudhe. Edhe kështu, pjesët themelore arritën ditët tona. Këndo Cidin tim është prova e saj.

Rilindja (e njerëzimit)

Kthimi i dritës. Shumë përkufizojnë atë që ndodhi në pjesën më të madhe të Evropës gjatë shekujve XNUMX dhe XNUMX me këtë frazë. Një justifikim për lëvizjet klasike që u bënë me barrë në Greqinë e Lashtë. Shtë një nga momentet më ikonike artistike në historinë njerëzore. Dhe megjithëse artet pamore dhe arkitektura monopolizojnë të gjithë qendrat e vëmendjes, letërsia është një aspekt që nuk mund të injorohet.

Natyra zë vendin kryesor. E njëjta gjë si një vështrim i ri për filozofinë, por tani kuptohet si një element i krishterimit. Këto janë ditët e Leonardo Da Vinci dhe Michelangelo. Ky i fundit, një poet i shquar, përveç aspektit të tij të njohur si piktor dhe skulptor. Shekspiri, Machiavelli dhe Luteri gjithashtu shfaqen në skenë. E njëjta gjë si puna më e rëndësishme në Castilian e të gjitha kohërave: Don Quijote nga Cervantes.

Rimbushja barok

Baroku u duk se prishi normalitetin e dukshëm që mbizotëronte gjatë Rilindjes. Në fuqi gjatë shekullit të shtatëmbëdhjetë, Megjithëse ruante frymën e klasicizmit, zërat e protestës krijuan rrëfime më komplekse në letërsi. Ku jo vetëm vëmendja i është kushtuar formularëve. Zgjedhja e temave për të diskutuar ishte një çështje jetike

Historitë kalorësiake vazhduan në modë, duke lënë gjithashtu hapësirë ​​për përralla baritore dhe pikerike. Brenda saj u krijuan disa lëvizje të vetëdijshme, shumë prej tyre kundërshtuan njëra-tjetrën. Siç ndodhi në Spanjë me Culteranismo, përfaqësuar nga Luis de Góngora y Argote dhe Conceptualismo, i cili kishte eksponentin e tij më të madh në Francisco de Quevedo.

Neoklasicizmi: një rishikim i ri i vlerave të zakonshme

Gjatë shekujve, njerëzimi ka zhvilluar një ritëm gjithnjë e më frenetik. Kjo pasqyrohet në mënyrë të përsosur në art: "kohët më moderne", mosmarrëveshja dhe ndryshimet shfaqen më shpejt. LRimbushja e Barokut gjeti një përgjigje pothuajse të menjëhershme me Neoklasicizmin. Një kthim tjetër në atë që propozuan grekët dhe romakët.

Gjatë shekullit të XNUMX-të letrat rikuperuan qëllimin e tyre moralizues, edhe pse kësaj here u përqendruan te arsyeja. Format ishin akoma të rëndësishme, por qëllimi ishte që të arrihej një komunikim i pastër, i qartë dhe i thjeshtë. Ornamentet e tepërta u lanë mënjanë. Faust Goethe's është një nga pjesët më përfaqësuese të kësaj periudhe.

Romantizmi dhe arti i ëndërrimit

Gjatë pjesës së parë të shekullit të XNUMX-të, kapitalizmi dhe pragmatizmi filluan të shfaqeshin si paradigmat aktuale. Letërsia nuk tregoi shumë entuziazëm para kësaj panorame dhe u përgjigj me shfaqjen e Romantizmit. Mbrojtja e lirisë së individit ishte një nga motorët kryesorë të kësaj tendence. Si dhe shfajësimin e subjektivizmit, fantazisë dhe intimitetit.

Raportet e para gazetareske u zhvilluan jo vetëm me një vizion informues ose siç shfaqet një protestë. Këto gjithashtu shihen si një formë e shfaqjes artistike. Lista e emrave nga kjo periudhë është sa e gjerë, aq edhe heterogjene: Mary Shelley, Bram Stoker, Edgar Allan Poe, Gustavo Adolfo Bécquer dhe një etje shumë e gjatë.

Realizëm

"Mbretërimi" i romantizmit nuk zgjati shumë. Në të njëjtin shekull XIX ai gjeti kundërshtim në Realizëm. Nuk ka më subjektivizëm, nuk ka më intimitet. Analiza e realitetit dhe përvojave kolektive njerëzore mbushin skenën. Ndjenjat dhe nevoja për të shpëtuar janë të dënuara me harresë.

Madame Bovary Gustave Flaubert përfaqëson në plus plus ultra të kësaj periudhe. Një roman që përveç se ishte i diskutueshëm, ishte jashtëzakonisht revolucionar. Emrat si Alexandre Dumas dhe Henry James, ndër shumë të tjerë, gjithashtu bien në sy.

Modernizmi

Rubén Darío dhe Modernizmi.

Rubén Darío dhe Modernizmi.

Më në fund mbërritën "kohët moderne". Në fillim të shekullit të XNUMX-të, pas një shakulline lëvizjesh dhe kundër lëvizjesh që u shfaqën gjatë shekullit të kaluar, modernizmi letrar evokon, në një farë mase, përsëri të kaluarën. Dashuria dhe erotizmi marrin skenën. Shmangia e kalimit të kohës lejohet përsëri.

Tekstet e Amerikës Latine janë mjaft të pjekura deri tani. Ajo që vjen nga Spanja jo vetëm që imitohet, por edhe propozohet. Aq sa referenca e madhe e teksteve të kësaj periudhe lindi pikërisht në mes të një kontinenti që ka pretenduar gjithmonë origjinalitetin e tij. Ne flasim për Nikaraguan Ruben Dario dhe pjesa themelore e saj: Azul.

El Avant - Garde

Franz Kafka dhe Avangarda.

"Të gjithë kundër botës". Ndoshta kjo frazë është pak e ekzagjeruar, por avangardat artistike kanë lindur për të prishur të gjitha të mëparshmet. Ato gjithashtu lindin për të vënë në dyshim vlerën e akademizmit. Shtë një periudhë jashtëzakonisht e pakënaqur ku pretendimi kryesor përqendrohet në lirinë e shprehjes.

Ajo lindi paralelisht me modernizmin, dhe i njëjti istmus që i dha një frenim "bashkëkohësit" të tij (Lufta e Dytë Botërore) detyroi që rishikimi i rëndësisë së tij të bëhej. Emrat po aq të ndryshëm sa përcaktuesit në historinë e shkronjave shfaqen midis eksponentëve të tyre. Katër shembuj:

  • André Breton.
  • Julio Cortazar.
  • Franz Kafka.
  • Ernest Hemingway

Epoka e "Postës"

Në një farë mase, është periudha që po jetojmë. Ne flasim për një postmodernizëm, si dhe post-avangardë. Brenda të dyjave, lëvizje të tjera thelbësore janë me bollëk në historinë e letërsisë. Veçanërisht e rëndësishme për letrat e Amerikës Latine, realizmi magjik, me Gabriel García Márquez si një nga referencat e tij më të mëdha.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.