Edgar Allan Poe. 170 vjetori i vdekjes së tij. 3 poezitë e mia të zgjedhura

7 tetor 1849. Baltimore. Jeta u la atje 170 vjet më parë një nga shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë botërore. Nuk ka rëndësi për sa herë mund të flasësh Edgar Allan Poe, mijëra artikuj, libra dhe studime mbi figurën e tij që janë botuar. Nuk ka rëndësi se sa herë lexohen historitë, tregimet, tregimet dhe poezitë e tyre. Nuk ka rëndësi nëse vazhdoni të spekuloni për fatin e tij, frymëzimin apo jetën e tij, të treguar tashmë në pafundësi.

Edgar Allan Poe ndiqni dhe do të vazhdoni të magjepsni çdo lexues të botës që i ka hedhur qoftë edhe një vështrim të vetëm veprës së tij. Dhe më shumë nëse është një i apasionuar pas mister, terror apo errësirë me absolute. Gjithashtu i dashurisë përtej vdekjes ose pafundësisë. Trashëgimia e emrit të tij do të jetë gjithashtu e përjetshme. Këto janë 3 poezitë e mia të preferuara që ndaj sot në kujtesën tuaj: Annabel lee, A dëshiron që ata të të duan? y Një ëndërr.

Me siguri që të gjithë i kemi lexuar disa kohë, veçanërisht ato më të famshmet: Annabel lee. Ose kush nuk ka dëgjuar versioni i bërë nga Radio Futura?

A dëshiron që ata të të duan?

A dëshiron që ata të të duan? Prandaj mos humb
rrjedha e zemrës suaj.
Vetëm ajo që je duhet të jesh
dhe çfarë nuk jeni, jo.
Kështu që në botë, mënyra juaj delikate,
hiri yt, qenia jote e bukur,
do të vlerësohet pafund
dhe dashuria ... një detyrë e thjeshtë.

Annabel lee

Ishte shumë, shumë vite më parë
në një mbretëri buzë detit,
atje jetonte një vajzë të cilën mund ta njihni
me emrin Annabel Lee;
dhe kjo zonjë jetoi pa asnjë dëshirë tjetër
sesa të më duash dhe të jesh i dashur nga unë.

Unë isha një djalë, dhe ajo një vajzë
në atë mbretëri buzë detit;
Ne e duam njëri-tjetrin me një pasion më të madh se dashuria,
Unë dhe Annabel Lee;
me një butësi të tillë sa serafinët me krahë
ata qanë inat nga lart.

Dhe për këtë arsye, shumë kohë më parë,
në atë mbretëri buzë detit,
një erë fryu nga një re,
ngrirja ime e bukur Annabel Lee;
paraardhësit e zymtë erdhën papritur,
dhe ata e tërhoqën atë shumë larg meje,
derisa të mbyllet në një varr të errët,
në atë mbretëri buzë detit.

Engjëjt, gjysmë të lumtur në Parajsë,
Ata na kishin zili, Ajo, mua.
Po, kjo ishte arsyeja (siç e dinë burrat,
në atë mbretëri buzë detit),
që era fryu nga retë e natës,
duke ngrirë dhe vrarë Annabel Lee-in tim.

Por dashuria jonë ishte më e fortë, më e fortë
se ajo e të gjithë paraardhësve tanë,
më e madhe se ajo e të gjithë të urtëve.
Dhe asnjë engjëll në qemerin e tij qiellor,
asnjë djall nën oqean,
kurrë nuk mund ta ndaj shpirtin tim
e Annabel Lee-së time të bukur.

Epo hëna nuk shkëlqen kurrë pa më sjellë gjumë
të shoqëruesit tim të bukur.
Dhe yjet nuk ngrihen kurrë pa u evokuar
sytë e saj rrezatues.
Edhe sot, kur batica vallëzon natën,
Unë shtrihem pranë të dashurit tim, të dashurit tim;
në jetën time dhe të dashurin tim,
në varrin e tij nga dallgët,
në varrin e tij buzë detit që gjëmon.

Një ëndërr

Merre këtë puthje në ballë!
Dhe, për të hequr qafe një peshë
para se të largohem, rrëfehem
çfarë bëre mirë nëse besove
se ditët e mia kanë qenë një ëndërr;
Por a është më pak serioze
shpresa ka mbaruar
natën ose në diell të plotë,
me apo pa vizion?
Deri në përpjekjen tonë të fundit
Justshtë thjesht një ëndërr brenda një ëndrre

Përballë detit që gjëmon
çfarë e dënon këtë shkelës
Unë kam një pëllëmbë të shtrënguar
kokrra rëre të artë.
Ata janë pak! Dhe në një moment
ata rrëshqasin nga unë dhe ndjehem
ngrihu tek unë ky vajtim:
O Zot! Sepse nuk mundem
i mbaj ne gishtat e mi?
O Zot! Po të mundesha
shpëto një nga batica!
Deri në përpjekjen tonë të fundit
a është thjesht një ëndërr brenda një ëndrre?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.