"Prosas profanas" inovacioni nga Rubén Darío

Monumenti i Rubén Darío

Një nga virtytet kryesore të Ruben Dario Ishte rinovimi metrik dhe verbal të cilit ai i nënshtroi poezi falë risive të tij në këtë fushë, të cilat ndihen mbi të gjitha në një nga veprat e tij, e cila nuk është askush tjetër veçse "Proza e Lirë". Ky libër, redaktuar dhe botuar për herë të parë në Buenos Aires në 1896, përfaqëson triumfin e modernizmit në estetikën Rubendariane si dhe momentin e tij të bollëkut.

Risia na vjen nga vetë titulli pasi që me fjalën prozë i referohet hinnos të caktuara që këndohen në disa mesha pas leximit të Ungjillit dhe me fjalën profane me qëllim e mohon termin e parë, duke pranuar kështu një tërheqje të caktuar dhe në në të njëjtën kohë një refuzim i caktuar ndaj fe katolike tradicionale.

Përmbajtja e librit vazhdon të na tregojë kontraste të forta pasi, nga njëra anë, ai ka një mënyrë aristokratike për të shpëtuar nga një realitet shoqëror që nuk i pëlqen, nga ana tjetër tregon një shqetësim shoqëror, në stilin më të pastër të veprave të tij të hershme. Në të gjithë faqet që përbëjnë "Prosas profanas" Darío vë në pikëpyetje gjithçka që e rrethon, të tilla si jeta dhe vdekja, vetë feja, poezia, arti ...

Përveç pranisë spanjolle në tema të caktuara si "Elogio a la Seguidilla" ose referencat e tij për Cid, kënaqësi erotike Isshtë një nga temat e mëdha të një vepre në të cilën gratë identifikohen me elementë të ndryshëm të natyrës: pastërtia e pëllumbit, egërsia e tigrit, rrezikshmëria e detit ...

Pa dyshim që po përballemi me një nga pikat kthyese të poezisë hispanike, e cila ndryshoi plotësisht pas botimit të kësaj kryevepre.

Cili është kuptimi i Profane Profas?

Proza profane e Ruben Dario në të vërtetë është një grup poezish që vetë poeti ka shkruar dhe që lidhen me një botë misterioze dhe fantastike. Në të, ju mundeni gjeni princeshat, mbretërit, kalorësit, zanat dhe shumë personazhe të tjerë mitologjikë.

Libri origjinal Prosas profanas u botua në Buenos Aires në 1896, por jo me titullin me të cilin njihet tani, por si "fjalë liminal". Për më tepër, ai përbëhej nga vetëm 33 poezi të shpërndara në shtatë pjesë (secila prej tyre me disa poezi duke i dhënë më shumë thellësi pjesës së dytë).

Sidoqoftë, autori nuk ishte plotësisht i kënaqur dhe në Paris, në vitin 1901, Rubén Darío bëri një botim të dytë të librit të tij, duke shtuar 3 poezi të tjera dhe gjithashtu duke ndryshuar emrin e tij. Historia e disa prej këtyre poezive është e njohur, siç është ajo e "Blasón", i cili në të vërtetë e shkroi atë në Madrid kur po festohej njëqindvjetori i Columbus; ose "Colloquium of the centaurs", ku ai e përfundoi atë në tryezën në La Nación ku një gazetar, Roberto Payró, po shkruante një artikull.

Mbani në mend se për Rubén Darío ky libër është nga më të mirët që ai shkruan, Sidomos sepse në atë kohë ai ishte në krye të karrierës së tij si poet dhe gjithçka që i dilte nga mendja ishte shumë e suksesshme. Kështu, konsiderohet se është shkruar në kohën e lulëzimit të autorit. Ai vetë e përkufizon atë si "Pranvera e tij e plotë".

Si Prosas profanas ashtu edhe Azul, dy nga librat më të famshëm të autorit, çojnë në thelbin e modernizmit të poetit dhe mund të shihni se si ka një evolucion shumë të madh për sa i përket perfeksionizmit dhe pjekurisë, prandaj është një nga më të rëndësishmit.

Tani, cili është kuptimi i Profane Profane? Epo, sipas autorit, secila prej poezive, dhe disa midis tyre, ishin një këngë, një zë drejt temave që trajtoi në punën e tij. Nëse ishte dashuri, krijimtari, gra ... Vetë termi "Prosas" ishte përdorur tashmë në Mesjetë dhe ata gjithmonë i referoheshin një poezie latine që ishte një haraç për Shenjtorët. Për këtë arsye, ai e përdori atë fjalë duke shtuar fjalën "profane" për t'iu referuar çështjeve botërore, domethënë jetës së përditshme për njerëzit normalë.

Fjalorin që përdor Rubén Darío

Rubén Darío është një nga poetët më të rëndësishëm modernistë të kohës së tij. Dhe mënyra se si ai u shpreh e tërhoqi vëmendjen për faktin se ai ishte shumë i kulturuar me fjalë. Në fakt, edhe pse ata ndonjëherë mund të mos e kuptojnë atë, ngarkesë ndjesish që fjalët e tij kishin arritur që poezitë e tij të vendosnin lexuesin ose dëgjuesin në atë vend që ai dëshironte, duke ngjallur ndjesi, ndjenja, etj. Për ta bërë këtë, ai gjithashtu shpëtoi fjalë të pashfrytëzuara, të cilat edhe sot nuk janë përdorur më, megjithëse dihen. Ne flasim, për shembull, për "algazara", si një zhurmë e zhurmshme zërash; ose "fus", duke e kuptuar atë si një shtytje për diçka ose dikë.

Me çfarë temash merret Prosas Profanas?

Rubén Darío është një shkrimtar klasik

E gjithë vepra e Rubén Darío është në të vërtetë një libër që përqendrohet në disa tema të shpeshta në penën e tij, të tilla si gratë, dashuria, erotizmi, arti, shqetësimi, mitologjia ...

Kur ai prek temën e grave, të gjitha vargjet dhe mendimet e Rubén Darío përqendrohen në adhurimin e atij personi, në ndjenjën më pranë saj dhe në shpalljen e dashurisë së saj të butë, të butë dhe të ëmbël. Sidoqoftë, në pjesën e erotizmit, poeti ndryshon, ai bëhet më primitiv dhe përqendrohet në një ndjenjë mishore, një nevojë, një dëshirë mishore.

Sigurisht, jo të gjitha poezitë përqendrohen në ato tema, Ekziston gjithashtu shqetësim për qenien njerëzore, për vdekjen, çfarë ndodh kur afrohet, madje edhe për misteret e natyrës.

Lidhur me mitologjinë në veprën e tij, ai i përdor këta personazhe mitologjikë sikur të ishin një shprehje e asaj që ndjen vetë autori, qoftë "dashuri" apo thjesht një vizion poetik i botës siç e sheh ai. Në të vërtetë nuk është se libri bazohet në mitologji, ose që tregon vetëm përralla në formën e poezive. Në realitet, ajo që bën autori është të përdorë ato figura mitologjike, kaq të ngarkuara me ndjenja dhe aq përfaqësuese për disa, në poezitë e veta, duke arritur kështu një formë më sensuale, më të kujdesshme dhe mbi të gjitha më interpretuese të veprave të tij.

Më në fund, në lidhje me temën e botës, si njerëzit lidhen me njëri-tjetrin, si jetojnë, autori e lidh atë, për të, me poezinë e tij, pasi ajo ishte gjëja më e rëndësishme. Në fakt, ka një ndryshim të madh që nga Rubén Darío Ai shkon nga poeti që nuk i intereson nëse poezitë e tij kanë gabime apo nuk interpretohen si duhet; të kërkosh shumë nga vetja dhe të kërkojmë që ato vepra të zgjasin për përjetësi.

Cilat janë të gjitha poezitë që e kompozojnë atë?

Siç është thënë më parë, botimi i parë i Profas profanas dhe i dyti ndryshojnë në thelb në përfshirjen, në të fundit, të 3 poezive të reja. Kështu, ata që përbëjnë librin janë si më poshtë:

 • Fjalë kriminale
 • Proza profane (si pjesë, që përmban poezitë e mëposhtme):
 • Ishte një ajër i butë ...
 • Digresion
 • Sonatë
 • Blazon
 • Nga fusha
 • Falënderoni sytë e zinj të Julia
 • Këngë karnavalesh
 • Për një kuban
 • Për të njëjtën gjë
 • tufë lulesh
 • Fazan
 • Garçonnière
 • Vendi i diellit
 • Margarita
 • Imja
 • Thotë Mia
 • Lajmëtarë
 • Po, missa est
 • Kollokviumi i centaurëve (si një seksion më vete). Përmban poezinë Colloquium of the centaurs of 212 vargjeve.
 • Ndryshon (si një seksion). Me poezitë e mëposhtme:
 • Poeti kërkon Stelën
 • Portik
 • Në lavdërim të vrapimit
 • Cisne
 • Faqja e bardhë
 • Viti i Ri
 • Simfonia në Gri Major (poema më e vjetër nga të gjitha ato që janë mbledhur).
 • Dea
 • Epitalamium barbar
 • Verlaine (si seksion). Me poezitë:
 • Përgjigje
 • Këngë gjaku
 • Rekreacione arkeologjike (si seksion). Me poezitë:
 • I. Frizë
 • II Palimpsest
 • Mbretëria e brendshme (si pjesë dhe poezi).
 • Gjërat e fëmijëve (si pjesë dhe poezi).
 • Dezires, layes dhe këngë (si një seksion). Me poezitë:
 • Deziri
 • Një tjetër dezir
 • Kënga, Ajo dashuri nuk pranon reflektime tela
 • Lavdërim
 • Çifteli i shpërndarë
 • Amforat e Epikurit (si një seksion). Me poezitë:
 • Kulmi
 • Shatërvani
 • Fjalë satirë
 • Gruaja e moshuar
 • Duajeni ritmin tuaj ...
 • Poetëve që qeshin
 • Gjethe ari
 • Marina
 • Syrinx / Daphne
 • Cigani i vogël
 • Tek Master Gonzalo de Berceo
 • Shpirti im
 • Unë ndjek një mënyrë ...

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Anne Jacqueline dijo

  Me duket me shije shume te keqe te vendosesh informacionin kur nuk gjindet vetem ne facebook mos e publiko nese nuk ka

 2.   Sergio dijo

  Ana e vërtetë, këta bastardë. janë të padobishme ...