Biografia e Rubén Darío

Biografia e shkrimtarit nikaraguaian Rubén Darío

A po kërkoni një biografi të Rubén Darío? Nikaragua Ruben Dario ishte një nga poetët spanjollo-amerikan që më së shumti ai revolucionarizoi ritmin e vargut Castilian me poezinë e tij. Mund të thuhet gjithashtu se me të rryma moderniste, duke qenë vetë promovuesi kryesor i saj.

Rubén Darío nuk ishte pikërisht ai emër. Emri i tij i vërtetë ishte Gëzuar Rubén García Sarmiento, por ai mori mbiemrin e Darío sepse babai i tij ishte i njohur me nofkën. Rubén filloi të shkruante nga zakoni, sikur të shkruante poezi diçka normale në atë kohë dhe në mjedisin e tij (elegji për të ndjerin, ode për fitore, etj.), Por me lehtësi të habitshme kur kompozonte vargje me ritme dhe i recitonte ato.

Jeta e tij nuk ishte aspak e lehtë. Ai u rrit rreth një sërë mosmarrëveshjesh familjare që e çuan atë të arratisej me shkrim, duke formuar kështu një ideal të caktuar romantik dhe ëndërr në të gjitha kompozimet e tij të hershme.

Kaluan dekada dhe Rubén Darío u thirr për të revolucionarizuar ritmikisht vargun Castilian dhe për të mbushur botën e letërsisë Spanjollo-Amerikane me fantazi të reja.

“Shihen lule të çuditshme
në florën e lavdishme të përrallave blu,
dhe midis degëve të magjepsura,
papemores, kënga e të cilave do të ekstazojë dashurinë
te bulbelat.

(Papemor: zog i rrallë; bulbeles: bilbil.) "

Jetë e shkurtër, karrierë e fortë letrare (1867-1916)

Nderim për Darío

Ruben Dario ka lindur në Metapa (Nikaragua), por vetëm një muaj pas lindjes së tij, ai u transferua në León, ku babai i tij Manuel García dhe nëna e tij Rosa Sarmiento supozohet se kishin një martesë të përshtatshme, por jo shumë të begatë, plot fatkeqësi. Ai e bëri veten të qetë në mensat lokale dhe ajo iku herë pas here me të afërmit e saj. Kaosi ishte i pranishëm në atë familje dhe Ruben shpejt shkoi të jetonte me xhaxhallarët e nënës së tij, Bernarda Sarmiento dhe burri i saj, Kolonel Féliz Ramírez, e cila e mirëpriti atë shumë mirë dhe si prindërit e vërtetë. Ruben nuk kishte dashurinë e nënës së tij dhe aq më pak atë të babait të tij, për të cilin ai ndjeu një shkëputje të vërtetë.

Studiuar në një Kolegji jezuit, ndaj të cilave ai me siguri nuk ka dashur shumë dashuri duke pasur parasysh poezitë ironike dhe tallëse që shkruajti për të në atë kohë. Në rininë e tij, ai shpejt ndjeu ndikimin romantik të Gustavo Adolfo Becquer y Víctor Hugo, të dy konsiderohen etene në dashuri, gjithmonë të dhëna romantizmit dhe dashurive të palumtur.

Me 15 vjet Unë tashmë kisha një listë me emrat e tre vajzave: Rosario Emelina Murillo (sipas përshkrimit, një vajzë e hollë me sy jeshil), një kushërirë e largët, bionde dhe mjaft e bukur për të cilën më vonë besuan se ishte Isabel Swan dhe së fundmi, artistja e trapezit Hortensia Buislay. Por askush nuk do t’i arrinte zemrën e tij aq shumë sa e para, Rosario Emelina Murillo, së cilës i kushtoi një roman sentimental mediokër të titulluar "Emelina". Ai donte të martohej me të, por të dy miqtë dhe të afërmit e tij komplotuan për ta bërë atë të largohej nga qyteti dhe të mos merrte vendime të nxituara dhe të pamenduara.

Në 1882 ai u takua me të Presidenti Zaldívar, në El Salvador, për të cilin ai shkroi sa vijon: “… ai ishte shumë i mirë dhe më foli për vargjet e mia dhe më ofroi mbrojtje; Por kur pyeta veten se çfarë dëshiroja, u përgjigja me këto fjalë të sakta dhe të paharruara që e bënin njeriun me pushtet të buzëqeshte: 'Unë dua të kem një pozicion të mirë shoqëror'".

Në atë koment shqetësimi i tij kryesor u pa qartë dhe kjo Rubén Darío gjithmonë kishte ambicie borgjeze, të cilat gjithmonë ishin të zhgënjyera me dhimbje.

Duke u zhvendosur në skenën e tij Kileane, ai gjithashtu u përpoq kur takoi presidentin vetëvrasës Balmaceda dhe djalin e tij, Pedro Balmaceda Toro, me të cilët mbajti një miqësi. Ambicia e tij për ta konsideruar veten një borgjez arriti në një pikë të tillë i cili hante fshehurazi vetëm harengë dhe birrë, të jetë në gjendje të vishet mirë dhe si duhet në pozicionin e tij të rremë.

Duke shkuar pak më shumë për karrierën e tij letrare, ai botoi në Kili nga 1886, "Caltrops", disa poezi që do të jepnin një llogari për gjendjen e tij të trishtuar të poetit të varfër dhe të keqkuptuar. Në një konkurs letrar të thirrur nga milioneri Federico Varela shkroi "Vjeshtë", me të cilin ai fitoi një vend të 8-të shumë modest midis 47 që u shfaqën. Ai gjithashtu mori pjesë me "Këngë epike për lavditë e Kilit", mbi të cilin bie çmimi i parë që raporton 300 pesot e tij të para të marra me literaturë.

Azul, përmbledhje me poezi nga poeti Nikaragua Rubén Darío

Vetëm në vitin 1888 kur ata e kuptojnë vlerën e vërtetë të Rubén Darío. Libri që do t’i jepte këtë prestigj do të ishte "Blu", libër i vlerësuar nga Spanja nga romancieri prestigjioz Juan Valera. Letrat e tij shërbyen si një prolog për ribotimin e ri të zgjeruar që do të botohej në 1890. Megjithatë, Darío nuk ishte i lumtur dhe dëshira e tij për të arritur njohje dhe mbi të gjitha prosperitetin ekonomik tashmë ishte bërë fiksuese. Shtë kur ai "arratiset" në Evropë, konkretisht në Paris.

Rubén Darío në Evropë

Ai u martua me Rafaela Contreras, një grua me të njëjtat shije dhe hobi letrar. Ishte me rastin e njëqindvjetorit të katërt të Zbulimit të Amerikës kur ai pa dëshirën e tij për të njohur Botën e vjetër të përmbushur duke qenë dërguar si ambasador në Spanjë.

Ai zbarkoi në La Coruña në 1892 dhe atje vendosi marrëdhënie të menjëhershme me figurat kryesore të politikës dhe letërsisë spanjolle. Por kur gjithçka dukej se i buzëqeshte, ai pa përsëri lumturinë e tij të prerë kur gruaja e tij vdiq papritur në fillim të vitit 1893. Kjo ngjarje tragjike e bëri atë të rigjallërojë dashurinë e tij tashmë për alkoolin.

Ishte pikërisht në atë gjendje të dehjes që Ai u detyrua të martohej me Rosario Emelina Murillo. A e mbani mend atë? Ajo vajzë e hollë, me sy të gjelbër, të cilën e adhuronte si i ri. Ajo nuk u soll mirë me Ruben, pasi ra dakord për një plan me vëllain e saj që Rubén Darío të martohej me të nën kërcënimin e armës, duke qenë ajo tashmë shtatzënë me një burrë tjetër. Ata u martuan në 8 Mars 1893.

Rubén Darío dha dorëheqjen në fillim, por nuk pranoi të jetonte në një mashtrim të tillë dhe iku kur të mundej nga ajo martesë e rreme. Duke arritur në Madrid ku takoi një grua të mirë, me gjendje të ulët, Francisca Sanchez, çupë e poetes Villaespesa, në të cilën gjeti ëmbëlsi dhe respekt. Në një nga poezitë e tij ai i kushtoi fjalë si këto:

"Kini kujdes nga dhimbja që keni njohur

dhe të lartëson për të dashur pa kuptuar ”.

Me të ai udhëtoi në Paris, pasi jetoi për disa vjet në Buenos Aires. Parisi është vetëm fillimi i një udhëtimi entuziast (Barcelona, ​​Mallorca, Italia, Lufta, Anglia,). Inshtë në këtë periudhë që ai shkruan librat e tij më të vlefshëm: "Këngët e jetës dhe shpresës" (1905), "Kënga bredhëse" (1907), "Poema e vjeshtës" (1910) y "Ari i Majorkës" (1913).

Ju mund të shihni ndryshimin midis shkrimit të këtyre librave të fundit, në të cilin mund të gjendeshin shaka, flirtime, shaka dhe një frymë ekzaltuese, krahasuar me shkrimet e tij të para që ishin plot dhimbje dhe zhgënjim. Këtu një shembull nga libri i tij "Ari i Majorkës":

"Gratë majorkane përdorin a
skaj modest,
Shami dhe bishtalec
në pjesën e prapme.
Këto, ato që kam parë, duke kaluar,
sigurisht.
Dhe ata që nuk e veshin atë nuk zemërohen,
Për këtë".

Koha e tërheqjes

Majorka ishte një udhëtim që ai bëri më shumë për gjendjen e tij delikate të shëndetit sesa për ndonjë arsye tjetër. Pavarësisht kujdesit të mirë që gruaja e tij e atëhershme Francisca i dha, poeti nuk mund të dilte nga uji.
Ai kurrë nuk e arriti atë që dëshironte që nga fillimi, atë pozitë të mirë shoqërore që ai e kërkoi me shumë përpjekje që nga fillimi, jetë modeste. Kjo dëshmohet nga një episod i tmerrshëm që ai kishte me të Aleksandër Sawa, i cili shumë vite më parë i kishte shërbyer në Paris si udhërrëfyes për të njohur disa lagje të qytetit. Sawa ishte një bohem i verbër dhe i verbër i verbër, i cili ia kishte kushtuar jetën tërësisht letërsisë. Ai i kërkoi Ruben një shumë të vogël prej 400 pesetash për të parë më në fund se cila është botuar sot vepra e tij më e vlefshme., "Ndriçime në hije". Por Rubén nuk ishte rreth detyrës për t'i siguruar atij paratë e përmendura dhe ai luajti shpërfilljen. Sawa kaloi nga lutja në inat, madje kërkoi pagesa për shërbimet e pretenduara të kryera. Sipas vetë Sawa, ai ishte autori "i zi" i disa artikujve të dërguar në 1905 në La Nación që u nënshkruan nga Rubén Darío. Edhe kështu, Rubén do të ishte prologu i librit nga Alejandro Sawa, tashmë i ndjerë kur u botua.

Ai nuk do të fitonte shumë para, por nëse fitonte një njohje e madhe nga shumica të shkrimtarëve bashkëkohorë në gjuhën spanjolle.

Biografia e Rubén Darío përfundon në 1916, pak pasi u kthye në Nikaragua e tij të lindjes, Rubén Darío ndërroi jetë. Ky lajm e mbushi me keqardhje të madhe komunitetin intelektual spanjishtfolësMe Manuel Machado, një poet spanjoll shumë letrar i ndikuar nga Rubén, e kushtoi këtë epitaf:

"Si kur ke udhëtuar, vëlla,
Ju mungoni,
dhe të mbush me vetminë që të pret
kthimi yt ... do vish? Derisa,
pranverë
do të mbulojë fushat, do të lëshojë
burimi
Ditën, natën ... Sot, dje ...
Në të paqartë
vonë, në agimin e perlave,
këngët tuaja rezonojnë.
Dhe ju jeni në mendjet tona, dhe në
zemrat tona,
thashethem që nuk shuhet, zjarr
që nuk fiket.
Dhe, në Madrid, në Paris, në Romë,
në Argjentinë
Ata ju presin ... Kudo që dëshiron çamçakja juaj
hyjnore
vibroi, djali i saj mbijeton, i qetë, i ëmbël,
i fortë
Vetëm në Managua ka një
kënd i zymtë
ku shkruajti dorën që ka vrarë
deri në vdekje:
'Hyni, udhëtar, Rubén Darío nuk është këtu'. "

Disa nga poezitë e tij ...

Azul

Kjo është përzgjedhje poezish nga Rubén Darío që kemi bërë që ju të dini pak më shumë për ritmin e tij, vargjet e tij:

kampoamor

Ky me flokët gri,
si gëzofi i një ermine,
ai mblodhi sinqeritetin e tij fëminor
me përvojën e tij si plak;
kur e mbani në dorë
një libër i një njeriu të tillë,
bleta është çdo shprehje
që, duke fluturuar nga letra,
lini mjaltin në buzët tuaja
dhe kjo gjëmon në zemër.

E trishtuar, shumë e trishtuar

Një ditë isha i trishtuar, shumë i trishtuar
duke parë ujin nga një burim.

Ishte nata e ëmbël dhe argjentinase. Qau
nate. Nata psherëtiu. Rënkoi
nate. Dhe muzgu në ametistin e tij të butë,
holloi lotin e një artisti misterioz.

Dhe ai artist isha unë, misterioz dhe rënkuar,
që ma përzjeu shpirtin me avionin e shatërvanit.

Natën

Heshtja e natës, heshtja e dhimbshme
natën ... Pse dridhet shpirti në një mënyrë të tillë?
Dëgjoj gumëzhitjen e gjakut tim
brenda kafkës sime kalon një stuhi e butë.
Pagjumësia! Duke mos qenë në gjendje të flemë, dhe akoma
Tingull Bëhu pjesa automatike
e diseksionit shpirtëror, vetë-Hamleti!
Zbeh trishtimin tim
në një verë nate
në kristalin e mrekullueshëm të errësirës ...
Dhe them me vete: çfarë ore do të vijë agimi?
Një derë është mbyllur ...
Një kalimtar ka kaluar ...
Ora ka goditur trembëdhjetë orë ... Po ajo do të jetë ajo! ...

Imja

E imja: ky është emri yt.
Çfarë harmonie më shumë?
Imi: drita e ditës;
imja: trëndafila, flakë.

Çfarë aromë derdh
ne shpirtin tim
nëse e di që ti më do!
O moj! O moj!

Seksi juaj u shkri
me seksin tim te forte,
shkrirja e dy bronzeve.

Unë trishtuar, ju trishtuar ...
A nuk duhet të jesh atëherë
e imja deri në vdekje?

Afati kohor i biografisë së Rubén Darío

Dhe këtu, një përmbledhje e shkurtër kronologjike e asaj që është parë deri më tani në lidhje me biografinë e Rubén Darío:

 • 1867: 18 Janar: Rubén Darío lindi në Metapa, Nikaragua.
 • 1887: Publiko "Emelina ". shkruan "Caltrops", "Otoñales", "Këngë epike për lavditë e Kilit".
 • 1888: post "Blu" dhe babai i tij vdes.
 • 1891: Dasma fetare me Rafaela Contreras. Lind djali i tyre Rubén.
 • 1892: Udhëtimi për në Spanjë i dërguar nga qeveria e Nikaraguanës, me rastin e 4 Njëqindvjetorit të Zbulimit të Amerikës.
 • 1893: Vdes Rafaela Contreras. Ai u martua me Rosario Emelina Murillo.
 • 1896: post "E rralla" y "Proza profane".
 • 1898: Ai udhëtoi në Madrid si korrespodent për La Nación.
 • 1900: Kombi e dërgon në Paris. I dashuri i tij Francisca Sánchez e shoqëron.
 • 1905: post "Këngë të jetës dhe shpresës".
 • 1913: Nga udhëtimi në Paris për në Valldemosa, në Majorka: "Ari i Majorkës" (vepër e botuar).
 • 1916: Ai vdiq në León, Nikaragua.
Këngët e jetës dhe faqet e shpresës
Artikulli i lidhur:
"Këngët e jetës dhe shpresës", vepra e tretë e madhe nga Rubén Darío

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Antonio Arce Rios dijo

  Disertacion i shkëlqyeshëm për të festuar njëqindvjetorin e vdekjes së Princit të letrave Castiliane, iniciatori dhe përfaqësuesi më i lartë i Modernizmit të Amerikës Latine. Rubén Darío u thirr për të revolucionarizuar ritmikisht vargun Castilian, por edhe për të populluar botën letrare me fantazi të reja, mjellma iluzive, re të pashmangshme, kangur dhe tigra Bengalësh që bashkëjetojnë në të njëjtin peizazh të pamundur. Ai solli në një gjuhë që ishte në prishje të ndikimit revitalizues amerikan dhe modeleve franceze Parnasiane dhe Symboliste, duke e hapur atë për një leksik të pasur dhe të çuditshëm, një fleksibilitet dhe muzikalitet të ri në vargje dhe prozë, dhe prezantoi tema dhe motive universale, ekzotike dhe autoktone. , e cila ngacmoi imagjinatën dhe aftësinë e analogjive.

  1.    Carmen Guillen dijo

   Faleminderit José Antonio për komentin tuaj!

   Pa dyshim, ne konsiderojmë se Rubén Darío meritonte një hapësirë ​​në faqen tonë dhe ne e kemi bërë atë. Të gjitha të mirat!

   1.    Manuel dijo

    Emri i Rubén ishte Félix, jo Féliz.

 2.   Abner laguna dijo

  Përshëndetje, mirëmëngjesi, biografia është shumë e mirë, faleminderit sepse Ruben Dario është poeti im i preferuar, faleminderit për gjithçka

 3.   Liban dijo

  Biografi e mirë Unë e përgëzoj atë për punën dhe kontributin e saj.

 4.   Axel dijo

  Biografia e shkëlqyeshme më ndihmoi shumë në provim

 5.   ELIEZER MANUEL SEQUEIRA dijo

  Do të ishte e rëndësishme që ata të botojnë vitin në të cilin është publikuar ky informacion si dhe ditën dhe muajin

  1.    Manuel dijo

   Emri i Rubén ishte Félix, jo Féliz.

 6.   Ronaldo roque dijo

  Përshëndetje, biografi shumë e mirë. Një pyetje në cilin vit e bëtë këtë biografi të shkurtër? Duhet të bëj një bibliografi me këtë hulumtim. Ju lutem më jepni datën e krijimit të këtij botimi

 7.   GJERGJINA DIAZ dijo

  Ku mund ta shoh datën e botimit të kësaj bibliografie.