Bisha fantastike dhe ku t’i gjeni

Kafshë fantastike dhe ku t’i gjeni.

Kafshë fantastike dhe ku t’i gjeni.

Nëse janë gjëra mistike, flisni rreth Bisha fantastike dhe ku t’i gjeni është diçka e nevojshme. Ky libër përshkruan krijesa magjike që mund të gjenden në librat Harry Potter, duke dhënë detaje për secilën nga kafshët, ku në botë gjenden ato dhe cilësitë që ato posedojnë.

Libri ekspozon veprat e shkruara nga Newt Scamander, magizoolog në Degën e Bishave të Ministrisë së Magjisë. Emri i autorit, natyrisht, është një produkt pseudonim i gjeniut të shkrimtarit anglez JK Rowling, e cila nuk humb detaje për të zhytur lexuesit e saj në botën e saj magjepsëse magjepsëse.

Pak për shkrimtarin e vërtetë (fakte interesante nga fillimet e saj)

Në jetën reale larg këtij universi fantastik, libri u shkrua nga JK Rowling, si vazhdim i sagës Harry Potter. Të gjitha të ardhurat nga shitjet e saj shkuan për bamirësi për projektet që bashkëpunuan me fëmijët në nevojë në botë, përmes kompanisë Comic Relief.

Po, Joanne Rowling është stilolapsi që sjell në jetë këtë botë të pabesueshme. Një fakt interesant është se shkrimtarja merr pseudonimin e saj JK Rowling me një rekomandim nga redaktori i saj. Burri sugjeroi që, për të qenë i suksesshëm në Mbretërinë e Bashkuar, ishte më mirë të mos kishte një emër femre në kopertinat e librave të tij, pasi kjo do të dekurajonte interesin e lexuesve. E çuditshme është se, Megjithëse Rowling arriti suksesin e saj të dëshiruar, ajo vazhdoi të refuzohej nga botuesit.

Përballë realitetit mbizotërues të një shoqërie që preferonte shkrimtarët meshkuj, Joanne vendosi të përdorë inicialet e saj dhe të shtojë K, fillestare me emrin e gjyshes së saj Kathleen. Në këtë mënyrë ajo përfundoi një pseudonim mashkullor JK, i cili së bashku me mbiemrin e saj e çuan atë në famën më të papritur me sagën për një magjistar të vogël të quajtur Harry Potter.

Historiku i JK Rowling

Para se të shkruante kryeveprën e tij, ai kishte skicat e dy romaneve për të rritur, megjithëse këta me sa duket nuk guxuan t'i botonin. Jeta e saj nuk po shkonte shumë mirë, një divorc i keq për shkak të keqtrajtimit dhe bërjes së një nëne beqare, e bëri atë të ishte në një gjendje të pahijshme ekonomike.

Në kohën më të keqe të jetës tuaj, me më pak burime, Rowling doli me librin e parë Harry Potter pas një udhëtimi me tren. Për llogari të saj, ai udhëtim ishte zbulues dhe sapo zbriti nga kamionçina, ajo tashmë kishte përshkrimet e të gjithë personazheve që shfaqen në librin e parë.

Suksesi në mbarë botën i kësaj sage e bëri atë shpejt një miliarder, personi i parë që fitoi miliona dollarë vetëm për të shkruar libra. Rowling renditet si gruaja më e pasur në Mbretërinë e Bashkuar, me shumë vlerësime për punën e saj në të gjithë botën.

Studimi i magizoologjisë

Bisha fantastike dhe ku t’i gjeni është një seri librash që lidhen me sagën Harry Potter. Brenda komplotit të magjistarit anglez që pushton kaq shumë publikun botëror janë këto tekste për magizologjinë që ishin pjesë e studimeve të tij në Hogwarts.

Ne mund ta themi atë Ky libër ka dy histori, atë të treguar në filmat Harry Potter, dhe historinë e jetës reale. E para flet për një nga tekstet kryesore për studentët e magjisë, dhe e dyta ishte një punë plotësuese e sagës dhe më vonë u shndërrua gjithashtu në një film.

JK Rowling.

Shkrimtari JK Rowling.

Necessaryshtë e nevojshme të kufizohet kjo në fillim u mendua të bëhej një trilogji e filmave bazuar në Bisha fantastike dhe ku t’i gjeni. Sidoqoftë, JK Rowling foli në Twitter në 2016 dhe deklaroi se një total prej 5 filmash do të përbënin tërë shpërndarjen. Kjo deklaratë e shkrimtares shkaktoi emocione të mëdha tek ndjekësit e librave të saj, dhe kjo nuk është e kotë, sepse librat në sagën Harry Potter janë ndër më të përshtaturit për filma.

Ky libër përshkruan se çfarë është magizoologjia, një shkencë që studion rreth 75 lloje të kafshëve magjike. gjenden në vende të ndryshme të botës.

Parathënie Albus Dumbledore

Sipas universit magjik të Harry Potter, prologu i këtij libri është shkruar nga drejtori i Hogwarts, Albus Dumbledore, i cili tregon se ky tekst është një nga bazat që duhet të ketë çdo student i magjisë.

"Kryevepra e Newt Scamander u miratua si një libër shkollor për Shkollën e Magjisë në Hogwarts dhe Magjia që kur u botua për herë të parë, dhe kërkon shumë merita për notat e mira që studentët tanë marrin në kursin e Kujdesit të Krijesave Magjike., megjithëse nuk është një libër i zbritur në një përdorim thjesht akademik ”, tregon Dumbledore në prolog”.

Përmbajtja e Bisha fantastike dhe ku t’i gjeni

Ky libër flas rreth kafshët fantastike ose kafshët magjike që Newt Scamander ka studiuar. Sidoqoftë, sqarohet se ka disa krijesa fantastike që nuk janë shqyrtuar në këtë tekst.

Kapitujt e parë të librit shpjegojnë se çfarë është një kafshë apo kafshë fantastike., flet pak për historinë e njohurive të Muggle rreth kafshëve fantastike dhe pse ato duhet të ishin fshehur. Importantshtë e rëndësishme të sqarohet se "Muggles" janë njerëz jo magjikë.

Scamander nuk humbet detaje gjatë zhvillimit të librit, ai i referohet habitateve të sigurta për krijesat, kontrollin, shitjen e tyre dhe gjithashtu flet për rëndësia e magizoologjisë dhe klasifikimet e bëra nga Ministria e Magjisë. Gjuha e përdorur është e thjeshtë, por joshëse, dhe shpejt i tërheq lexuesit.

Sigurisht, Libri përshkruan shumë mirë kafshët fantastike, në një listë nga A deri në Z. Disa nga ato që ai përshkruan janë: akromantulat, kuajt me krahë, centaurët, gaforret e zjarrit, feniksët, dragonjtë, zezakët, ujqërit, gnomët, gjarpërinjtë e detit, karrocat dhe njëbrirët, për të përmendur disa.

Citim i JK Rowling.

Citim i JK Rowling.

Libra që lidhen me sagën

Ky grup është vendi ku librat e Bisha fantastike dhe ku t’i gjeni, të cilat janë më vonë se saga, megjithëse, sipas kronologjisë së botës magjike të Harry Potter, ato janë shkruar shumë më herët. Ato janë vepra që duhet t’i ketë çdo adhurues i sagës nëse dëshiron të kuptojë plotësisht botën magjike të rikrijuar nga JK Rowling.

  1. Quidditch nëpër epoka
  2. Bisha fantastike dhe ku t’i gjeni
  3. Përrallat e Beedle the Bard
  4. Harry Potter dhe Fëmija i Mallkuar

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.