Thikë nga Jo Nesbø. Harry Hole dhe ferri i tij më personal

Mbi Tetor 17 u botua Thikë, romani i fundit nga Jose Nesbø, pjesa e dymbëdhjetë e serisë nga kuratori i saj Harry Hole. Por për atë ditë unë tashmë e kisha lexuar për mua, se një gjë është data e botimit të një libri dhe një tjetër që është më parë në libraritë. Gjithashtu, nëse janë Jo Nesbø dhe Harry Hole imi përparësia është absolute dhe zakonisht marr mesatarisht dy ose tre ditë. Kjo është ajo që ndodh kur, për fat të keq ose për fat të mirë, keni më shumë kohë për të lexuar.

Kjo është e imja rishikim shume personal de Thikë. Padyshim Unë do t'i mbyll ato momente të markës së shtëpisë Nesbø, por eshte i domosdoshëm kanë lexuar titujt e mëparshëm ose e di serialin mjaft mirë. Sigurisht abstenoni profane dhe virgjëresha në Hells Hole. Nga e cila ai ka hyrë tani, ne do të shohim nëse ai mund të dalë.

Thikë

Përmbledhje

Dukej se gjithçka mund të shkonte pak a shumë mirë, nëse diçka e tillë mund të ekzistojë në universin Hole, kur të mbarojmë Etje. Por rezulton se ne e filluam këtë Thikë me Harry që jeton vetëm pas cfare Rachel, e vetmja grua që është dashur ndonjëherë, në të vërtetë u përjashtua nga shtëpia. Dhe nuk e dimë pse. Cfare ka me shume, është kthyer për të pirë dhe punët zbriten në cepin e fundit të departamentit të policisë në Oslo. Kujdeset për rastet që nuk i interesojnë dhe pyet përsëri pse e ka dehur perseri gjithçka në jetën e tij personale. Por lumturia dhe Harry Hole janë dy koncepte të destinuara të mos takohen kurrë.

Në të njëjtën kohë ai është i lirë Svein Finn, nje nga ato përdhunuesit seri që Harry vendosi në burg dhe të cilin tani dëshiron ta kapë përsëri. Pastaj Harry zgjohet një mëngjes duke mos kujtuar asgjë nga një natë më parë, por ka l duar dhe veshje të njolla me gjak. Shtë fillimi i makthit më të keq, i cili bëhet realitet, të cilin do të duhet të përballeni. Ose hidhni në peshqir dhe zhdukuni.

Gjithmonë një kënaqësi

Ata prej nesh që kanë komplotin Harry Hole në zemrat tona janë tashmë më shumë se këshilluar kundër pritjeve, kritikave ose lavdërimeve në një këst të ri që është botuar në seri. E njëjta gjë ndodh gjithmonë. Dhe me këtë të fundit gjithashtu: komploti më i mirë, i patejkalueshëm, Nesbø në të mirën e tij, i pamposhtur, Harry më vetëvrasës dhe i vendosur se kurrë për të zbuluar të vërtetën.

Nuk e di. Ato janë mendime të kritikëve mendjelehtë e specializuar në zhanër. Unë jam duke ecur nëpër shtëpi. Dhe tani i njoh gjithashtu hilet e z. Nesbø. Kështu që Unë kam mbetur me kënaqësinë e re absolute dhe disa fjalë: ato të Nesbø në procesi i krijimit, kushtuar një grushti lexuesish të tij me të cilët kemi mundur të flasim disa ditë më parë.

Manipulimi i tij i rafinuar, tashmë legjendar për të çuar në atë situatë që mund ta keni imagjinuar (ose jo), por gjithmonë pa e kuptuar. Ose më saktë, nëse mund ta paralajmëroni. Dhe nuk është mjeshtëria e tij, sepse edhe gjithmonë e lësh veten të ikësh dhe bie në kurth. Ah po, ishte kjo, por… sa spektakolare e bëre për të më thënë. Dhe këtu ai e bën atë përsëri.

Twist, njohje të vjetra dhe që mbaron ...

Ellipsis, sepse që Nesbø gjithmonë na lë më të varur sesa një Paraguajan, me një zemër të rëndë dhe një grusht në gojë nga goditja (a) që na ka dhënë më parë. Dhe se e kemi nuhatur, sepse me Harry nuk mashtron. Ai gjithmonë ju jep detaje dhe arsye: në bisedat mes personazheve, në komplotet, në fatin e të gjithëve sipas ndërtimit të tyre. Dhe në nënkuptimin e tij premisë themelore: tragjedia më klasike, me humbjet, tradhtitë e saj dhe, veçanërisht, ndjenjën që gjithmonë vjen me: zgjat më shumë se lumturia.

Kështu që lexuesit që në Policía o Etje Ata ishin disi të pakënaqur për ato lumturi dhe qetësi të supozuar në jetën personale të Harrit ata nuk kanë pse të ankohen më shumë Marrëzitë kanë mbaruar dhe atje janë goditja më e keqe që mund të vishje. Më shumë se fundi e cila në të vërtetë na parashikon në një nga ato biseda zbuluese. Së pari ai dëshiron të na ngatërrojë pak. Po sikur të na kthejë në Kaja Solness (Leopardi) në vendin e ngjarjes, që nëse vendos një të dyshuar tjetër atje. Asgjë, fundi vjen dhe ne përsërisim: ah, po, natyrisht, por i admiruar.

Asnjë kompromis

Asnjë besnikëri ndaj lexuesit. Vetëm për Harrin, për thelbin e tij si mishërimi i antiheroit dhe gjithashtu i njërit prej personazheve më romantike dhe epike që janë krijuar në letërsinë bashkëkohore pavarësisht nga zhanri. Dhe tani ai ka rënë në ferrin e tij më unik. Por ja ku është. Në këmbë Ndoshta një ditë do të jem në gjendje ta fik. Le të shohim se çfarë vendos babai i tij i plotfuqishëm. Dhe ai nuk do të na dëgjojë kurrë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)