Francisco Ibanez. Lamtumire mjeshtrit te komikes spanjolle

Francisco Ibanez ka vdekur

Francisco Ibanez ka ndërruar jetë në 87 vjet në Barcelonë këtë të shtunë të kaluar. Me një rrugë mbi 65 vjeç dhe krijime si ato të Mortadelo dhe Filemón, The Sacarino Bellboy, Rompetechos dhe shumë të tjerë, Figura e tij është dhe do të jetë gjithmonë një referencë për komiken dhe komiken popull spanjoll. Ai ishte gjithashtu një nga të fundit të mbetur nga ajo bollëk karikaturistësh që punuan në editorialin mitik Heath dhe i bëri vitet '60, '70 dhe mesi i viteve '80 epoka e artë e asaj që tani quhet komike.

Ata prej nesh që kemi lindur dhe rritur atëherë i detyrohemi Ibáñez qasjet tona të para ndaj leximit dhe orëve të panumërta argëtimi. me humbjen tuaj mbetëm jetimë Patjetër nga një epokë e papërsëritshme. Kjo eshte nje rishikim i figurës dhe personazheve të tij, sa për më të famshmit sa për të parët apo më pak të njohurit. U prefsh ne paqe.

Francisco Ibanez

Ai lindi më 15 mars 1936 në Barcelonë, djali i një babai nga Alicante dhe një nënë andaluziane, dhe ai ishte një adhurues i komikeve që kur ishte i vogël. Vizatimi i tij i parë u botua në revistën kryesore për fëmijë të kohës. Chicos. Dhe që atëherë e ardhmja e tij si hartues u shënua, pavarësisht studimeve të tij në Ekspertizë Tregtare dhe Tregtare ose puna e tij e parë me buton në Banka Spanjolle e Kreditit.

Kur shkoi në punë për Heath përkoi me disa kolegë gjithashtu tashmë legjendar si José Escobar, Cifré, Peñarroya ose Vázquez. Aty jetoi Ibáñez periudha më e mirë dhe më e frytshme e saj, edhe pse edhe falë një pune thuajse skllavërore, pasi ka krijuar në 1958 Mortadelo dhe Filemon. Ata u dhanë emra revistave si Bolonja, Super Mortadelo, Bolonja gjigante o Mortadelo Speciale, kopjet e të cilit u shitën në miliona, por që e detyruan të punonte ekskluzivisht me to.

A mesi i viteve '80 gjërat shkuan keq dhe Francisco Ibáñez u largua nga Bruguera, i cili mbajti të drejtat për çiftin e tij më të famshëm të personazheve. Ai shkoi në punë në grijalbo dhe kur Bruguera u mbyll dhe u përthit nga Ediciones B, Ibáñez rifitoi të drejtat dhe u dha atyre një ajër të ri dhe një format dhe histori të reja bazuar në momentet përkatëse të ditës së sotme. Që atëherë, sukseset dhe njohjet kanë qenë të shumta, por ndoshta më e rëndësishmja ka qenë ajo dashuri dhe admirim të thellë të lexuesve të saj të disa brezave.

Francisco Ibáñez - Njerëzit më të famshëm

Mortadelo dhe Filemon

dhe mbikëqyrësi Vicente, Ofelia sekretari, mësuesi Bakter dhe sa më shumë zuzar të paharrueshëm Chapeau the Esmirriau ose Magin magjistari. Të TIA, hyrjet e tyre sekrete, misionet e pamundura në të gjitha anët e botës, hetimet më të ndërlikuara, rastet më të ndërlikuara... Gjithçka është bërë —dhe kanë qenë— ata, çifti më i famshëm i detektivëve në komike, një krijim i denjë për më të mëdhatë ndërkombëtare dhe tregimet e të cilëve janë përkthyer në shumë gjuhë. E patejkalueshme dhe tashmë e paimitueshme.

Numri i tij i fundit u botua marsin e kaluar. Kupa e Botës në Basketboll 2023, dhe në shtator do të dalë Rreth botës.

Bellboy Sakarinë

Ose jeta e çmendur - me përvojën e vetë Ibáñez pasi kishte qenë - në një punishte ku punon një kambanon naiv dhe gjithmonë qëllimmirë, por edhe i çmendur. detyrat për një menaxher i mërzitur jo gjithmonë dalin mirë, për të mos thënë se nuk dalin kurrë.

Ndërprerësit e kulmit

Ishte ai Personazhi i preferuar i Ibáñez sepse tha se i kujtonte atë, me flokët e tij të hollë, me syzet dhe vizionin e tmerrshëm, fajtor për një mijë e një gabime, secili më i pamundur dhe më argëtues.

Pepe Gotera dhe Otilio

Kjo dhe 13, Rue del Barnacle Krijimet e tij janë padyshim ato që e kanë portretizuar më së miri idiosinkrasi picareske spanjolle dhe, në këtë rast, ngatërresa. Një çift nga kjo, dy botch në shtëpi të cilët janë më të shqetësuar për të bërë minimumin e thjeshtë, për të paguar dhe për të ikur. Oh, dhe hani disa sanduiçe gjigande të mbushura me gjithçka të paimagjinueshme.

13, Rue del Barnacle

Një tjetër nga ato veprat mjeshtërore me strukturën fikse të një ndërtese plot jetë që po tregonin shoqërinë e çdo epoke. Kishte një riinterpretim dhe dizajn të ri në revistë Uau (1986), ku ishte 7, Rruga Reballing.

Dhe historitë e Pepe Goterës dhe Otilio dhe universi i këtij blloku fqinjësh ishin ndikime për serialet televizive si p.sh. Duart për të punuar o Askush nuk jeton këtu.

Francisco Ibáñez - personazhe të tjerë

Familja Trapisonsa, një grup i vogël që është bota

Me frymëzimin e familja e qiqrave, nga Manuel Vázquez, gjithashtu pa dritën brenda 1958, dhe tregoi historinë e një familjeje të klasës së mesme të ulët, protagonistët kryesorë të së cilës janë babai i quajtur Pankration Dhe qeni i saj Attila, një ngatërrestar shumë i pafytyrë, i cili gjithmonë po ngatërrohej me pronarin e tij.

Ec dhe qesh “ti” me arkën e Noes

Nga viti 1960. Janë botuar pak faqe, por është kurioze dhe është vendosur në a agjenci që furnizon animales më të ndryshmet për kërkesat më befasuese. Veç kësaj, protagonisti i tij më vonë do të lindte ai i Otilio.

Godofredo dhe Pascualino, jetojnë nga sporti i bukur

Seriali që zëvendësoi atë të mëparshmin dhe që ndjek të njëjtin stil të parë, dy protagonistët veshin a agjencia e përfaqësimit të sportistëve.

Doña Pura dhe Doña Pera, fqinjët e shkallëve

Me pothuajse asnjë rëndësi, Kanë dalë vetëm në 4 faqe në revistë Xha Gjallë në vitin 1964, por një nga protagonistët e saj u rishfaq shumë herë 13, Rue del Barnacle. Ata ishin dy zonja, fqinjët e shkallëve, të cilët jetonin me kafshët shtëpiake, një mace dhe një papagall. Ata u ndikuan nga motrat Gilda, nga Manuel Vázquez, të cilin Ibáñez e admironte aq shumë.

Raketë Tete

Krijimi i vitit 1981 për revistën Thumbelina. Një komik i gjatë i Mortadelo dhe Filemón doli aty ku ishte ai fëmijë në gjendje të kthejë çdo gjë në a objekt shtytës.

Chicha, Tato dhe Clodoveo, me profesion pa punë

Un trio përfaqësues i shoqëria e mesit të viteve '80 që Ibáñez na tregon sërish me të tijat sfond kritik. Të tre i përkushtohen çdo pune që u del. Ata u krijuan si një alternativë pas mbylljes së Bruguera, duke mos mundur të vizatonin Mortadelo dhe Filemón.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.