9 komikët më klasikë të Mortadelo dhe Filemón

Nga komikët e mi Mortadelo dhe Filemón.

Kohët e fundit po shkruaja një artikull për timen autorë të mëdhenj komik Spanjisht dhe, natyrisht, përfshinte mësuesin e shkëlqyeshëm Francisco Ibanez. Sot unë sjell krijesat tuaja më të famshme, Mortadelo dhe Filemon, sepse sa herë që kaloj disa ditë në shtëpi duhet të lexoj disa prej tij vizatime komike. Nga prodhimi i stërmadh që ekziston Unë kam bërë këtë përzgjedhje të 9 që e nxjerr në pah në rend kronologjik. Cfare jane tuajat

Dy bravo «esmirriau»

De 1970.

Super i kërkon Mortadelo dhe Filemón të mbajnë një monedhë antike dhe shumë e vlefshme. Por thjesht vendoseni në kasafortë, Chapeau el esmirriau e vjedh atë. Chapeau është një armik i vogël, por me një sombrero nga e cila mund të dalë gjithçka dhe plot hile.

Magjik magjistari

De 1971.

Magín magjistari është një kriminel i lig që zotëron aftësinë për të hipnotizoni këdo që ju shikon në sy duke bërë çfarë miratojë personalitetin të çdo personi, sendi apo kafshe. Këtë ai e përdor për të kryer grabitje në të gjithë qytetin. Super urdhëron Mortadelo dhe Filemón ta arrestojnë.

Killer kHz

De 1980.

Bruno megavat Ai është një ish-i dënuar që dëshiron të hakmirret ndaj Super-it sepse e ka mbyllur në burg. Ai ishte një ish-teknik i radios dhe do të përdorë një shpikje të tij: emetues vrasës kHz, valë që anulojnë vullnetin e njerëzve. Kjo do t'u dërgohet të gjithë atyre që punojnë me Super në formën e objekteve të tilla si një stilolaps, një monedhë, etj. Dhe të gjithë bien nën ndikimin e tij.

Për fëmijën

De 1979.

Një bandë e rrezikshme rrëmbyesish duan rrëmbej Alfonsito dividendin, djali i menaxherit të bankës, për të kërkuar shpërblim. Mortadelo dhe Filemón do të duhet të shkojnë në shkollë të Alfonsito për të shmangur rrëmbimin e tij dhe mbroni fëmijët.

Kakao hapësinore

De 1984.

Ka një Fillim i shkëlqyeshëm në selinë e Kombeve të Bashkuara. Aty fuqitë e mëdha mblidhen për të shmangur luftën dhe konfrontimin midis Ronald Reagan dhe Konstantin Çernenko është antologjik. Sigurisht, udhëheqësit botërorë nuk pajtohen dhe të gjithë përgatiten për luftë duke lëshuar stacione orbitale. Spanja nuk do të mbetet pas dhe do të kryejë një projekti për të dërguar një bazë hapësinore në hapësirë. Mortadelo dhe Filemón do të jenë astronautët e ardhshëm le të shkojnë.

Shekulli i XNUMX-të, çfarë përparimi!

De 1999.

Mësuesi Bakter ka shpikur një pajisje e aftë për të dërguar njerëz në shekullin e XNUMX-të dhe silli përsëri. Kështu që ata munden parandalojnë krimet në të ardhmen dhe Super vendos që Mortadelo dhe Filemón janë të ngarkuar me testimin e shpikjes. Për shkak të një gabimi, profesor Bacterio dhe sekretarja Ofelia shkojnë aksidentalisht me ta. Por diçka ka shkuar keq dhe në vend që të shkojnë në shekullin XNUMX ato paraqiten në fillim të XNUMX-të. Kështu, ata do të kalojnë nëpër episodet më transcendente të shekullit siç është shembja e Kolosal, luftërat botërore ose Lufta Civile Spanjolle.

vënie në dyshim

De 1999.

Për një aksident fatkeq Super akuzohet se ka kafshuar prapanicën e Ofelisë. Prokurori Akrepi karkamal dëshiron ta vendosë atë përmes një procesi të vënie në dyshim për ta larguar nga puna. Për këtë ai nuk heziton të përdorë dëshmitarë të rremë. Mortadelo dhe Filemón duhet të kërkojnë që Ofelia të tërheqë ankesën dhe demaskoni ata dëshmitarë.

Sirena e vogël

De 2000.

Mësuesi Bakter, përsëri, ka shpikur vivimetalilus, një armë rrezesh që prodhon ndonjë metal vie në jetë. Spanja do të prezantojë shpikjen në Kopenhagen dhe Mortadelo dhe Filemón do të jenë të ngarkuar me mbrojtjen e tij. Por me të mbërritur në Kopenhagë, një rrufe është qëlluar aksidentalisht në statujën e njohur të sirenë, gjë që do ta bëjë atë të arratiset nëpër qytet. Mortadelo dhe Filemón duhet ta kapin për ta kthyer në vendin e saj. Por Mortadelo do të dashurohet me të.

Rrëmbim i jashtëzakonshëm

De 2004.

Ata kanë rrëmbyer vetë Francisco Ibáñez dhe TIA urdhëron të hetojë agjentët e saj të cilët, në këtë histori, do të kenë (si gjithmonë katastrofike) Bashkëpunimi Rompetechos, dëshmitari i vetëm për zhdukjen e Ibáñez.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.