13, Rue del Percebe, klasikja nga Francisco Ibáñez

13 Rue del Percebe është një nga krijimet më të bukura të Francisco Ibáñez

13 Rue del Percebe është një nga krijimet geniales i cili është padyshim eksponenti ynë më i madh i komikeve klasike: Francisco Ibanez. Tani mbi 60 vjeç, kjo ndërtesë e veçantë dhe komuniteti i saj i larmishëm i fqinjëve janë ende të njohur dhe kanë lënë gjurmët e tyre dhe vazhdojnë të ndikojnë në këtë epokë të teknologjisë dhe një mori produktesh audiovizive dhe argëtuese. ne japim a rishikim i historisë së tij.

13 Rue del Percebe

Portreti i korrigjuar dhe i zmadhuar i Spanjës në vitet '60, 13, Rue del Percebe na tregon një shoqëri pa korrektësi politike dhe gjithashtu a pasqyrë e deformuar e idiosinkrazisë së një spanjolli mesatar të asaj kohe. Çdo gjë me pikën e saj të ironisë, surrealizmit, çmendurisë, ligësisë dhe mashtrimit.

Origjinë

Edicioni i parë i 13, Rue del Barnacle Doli më 6 mars. 1961. Ibáñez kishte krijuar tashmë Mortadelo dhe Filemon dhe prezantoi këtë karikaturë të re të struktura pra e re. Më vonë ai rrëfeu se duhej të ndalonte së bëri atë për të punë e madhe që nënkuptonte jo vetëm vizatimin e detajuar, por skenarin për të gjithë ata personazhe.

Shumë vite më vonë ai kishte një version i azhurnuar në kohët midis 1986-90 që ishte 7, Rruga Rebolling, por nuk arriti suksesin e origjinalit.

Figurë

don zbuloj

Ndoshta është më surrealja nga të gjitha. Jeton në kanalizim mu përballë portës së godinës dhe një mijë e një situata i ndodhin secilit më të çmendur. Nuk e dimë nëse ka familje apo miq, thjesht jemi dëshmitarë të tij aventura në nëntokë, në të cilën ata futen fshehurazi ose mund të jetojnë me të gjitha llojet e qenieve.

Dona Leonor

La pronar i pensionit në katin e parë Është portreti i asaj pronareje që banon në shtëpinë e saj qiramarrës të të gjitha llojeve, por tregon shumë pak bujari me ta.

ceferino

Hajduti në katin e fundit që jeton me gruan e tij. Ai e kryen tregtinë e tij kudo dhe vjedh çdo gjë, nga një linjë oqeanike në një satelit e deri tek pasagjeri i autobusit që ngjitet në lokal. Ai gjithashtu takohet ndonjëherë me polici që ndjek gjurmët e tij, por nuk ndëshkon dhe gjithmonë tregon profesionin e tij.

Don Senen

Është Pronari i dyqanit pranë golit dhe koha kalon duke mashtruar klientët tuaj në të gjitha mënyrat. Me peshën e produkteve, cilësinë e tyre, me çmimin… Gjithçka për të rritur fitimet tuaja. Por nganjëherë ajo kthehet kundër dhe më shumë se një herë është dashur të mbyllet.

Shkencore e çmendur

Për të vënë një humor të tmerrshëm, dhe në ndryshim nga fqinji i tij, plaka që i do kafshët, është ky shkencëtar që kalon jetën e tij. duke shpikur pajisje për të bërë të keqen, ose duke krijuar përbindësha të ngjashme me Frankenstein të cilat sigurisht japin më shumë të qeshura se sa frikë. Më vonë Ibáñez e ndryshoi atë në një rrobaqepës, i cili gjithashtu kishte klientë shumë të veçantë.

Doña Benita dhe pesë fëmijët e saj

La nënë vetëmohuese e pesë fëmijëve që janë më monstruoze se sa ato të shpikur nga shkencëtari i çmendur më poshtë. Herë pas here ka edhe një vajza e madhe kërkuesit e të cilëve janë gjithmonë objekt i shakave të fëmijëve.

Manolo dështuesi

Frymëzuar nga figura e karikaturistit Manuel Vazquez, jeton në papafingo nga çatia Ai është një piktor që ndiqet gjithmonë nga shumë kreditorët të cilët zakonisht qëndrojnë në radhë në derën tuaj për të parë nëse mund t'ju bëjnë t'i paguani. Por Manolo ia del gjithmonë jepu atyre lapsusin ose vendosni kurthe.

13 Rue del Percebe dhe banorët e saj

Personazhet e 13 Rue del Percebe | Francisco Ibanez

Portore

i durueshëm dhe flegmatikZakonisht është në objektivin e tij, por nuk i humbet nga sytë gjithçka që ndodh brenda dhe jashtë godinës. Shumë herë është radha juaj merreni me fqinjët dhe problemet që ndodhin, si p.sh. kur ascensor prishet në një mijë e një mënyra.

Grua e vjeter 

një nga më banorë të dashur të kësaj ndërtese. Ajo është e ve dhe gjithmonë tenton të ketë ose të adoptojë një kafshë, veçanërisht macet, të cilët normalisht e luajnë atë e kaluara e keqes. Ndonjëherë ai ka një vizitë nga Ndonjë mik me të cilin ndan aventurat ose i tregon hidhërimet dhe gëzimet e tij.

veteriner

Vetëm poshtë zonjës së vjetër është shih të këtij veterineri të cilit një mori e pacientët të cilët ndonjëherë nuk kanë më zgjidhje, ose ata që nuk janë të interesuar të kurojnë.

Miu, macja dhe merimangat

Ata që nuk kanë nevojë për një fjalë për të bërë një buzëqeshje në fytyrën tuaj. shtesave dhe protagonisteve në të njëjtën kohë, ato janë zakonisht në çati dhe në uljen e shkallëve. Macja dhe miu ata janë gjithmonë në mes të një momenti në të cilin i fundit është gati të bëjë një i poshtër tek i pari. Janë tortura të cilat përfshijnë përpjekjen për t'i prerë bishtin në çdo mënyrë dhe me çdo objekt, dërgimin e tij në hapësirë ​​me një raketë të tërë, hedhjen e tij nga çatia dhe shumë gjëra të tjera, të gjitha mizore.

Familja e spiders, nga ana e tyre, jetojnë në ulje nga katet e ndryshme të ndërtesës dhe ndonjëherë largohen karakterizuar në varësi të temës së komikes, për shembull, me mushama ose ombrellë kur ndonjëherë ka pasur përmbytje ose shumë shi.

13 Rue del Percebe dhe unë

13 Rue del Percebe është ndoshta kujtimi im i parë i komikeve që ruaj nga fëmijëria ime e hershme tashmë e largët. I kishte vëllai i madh Javi, fqinjin, shokun dhe shokun tim të shkollës dhe i morëm thuajse fshehurazi, sepse ajo që nuk më kujtohet më ishte nëse do të na lejonte.

Fakti është se vetëm konceptim grafik roman tërheqës vizualisht dhe përmbajtja e tij, e studiuar më pas deri në detajet më të vogla, ishte gjithashtu plotësisht origjinal. Me kalimin e viteve dhe leximin, ajo ka marrë akoma më shumë vlerë, jo vetëm për vizatimet apo skenarin, por për gjithçka në përgjithësi. Dhe, pa dyshim, për vlerën përvoja sentimentale dhe sociale e disa brezave si portret i një epoke dhe idiosinkrazi që ne të gjithë (ne) e njohim. Kështu që Unë inkurajoj të rejat për të zbuluar këtë rrugë kaq të madhe.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.