Gjëegjëza e dhomës 622

Citim nga Joël Dicker.

Citim nga Joël Dicker.

Gjëegjëza e dhomës 622 është romani i fundit i shkrimtarit zviceran Joël Dicker. Versioni i tij origjinal në frëngjisht u botua në Mars 2020. Tre muaj më vonë u prezantua në Spanjisht, me përkthime nga Amaya García Gallego dhe María Teresa Gallego Urrutia. Ashtu si veprat e tij të mëparshme, është një melodramë.

Edhe pse protagonisti mban të njëjtin emër si shkrimtari, nuk është një autobiografi. Rreth, Dicker thotë: “… është një pjesë e vogël e imja, por unë nuk e tregoj jetën time, nuk e tregoj veten time... ". Po kështu, autori bëri një dedikim të veçantë në roman: “Për redaktorin, mikun dhe mësuesin tim, Bernard de Fallois (1926-2018). Shpresoj që të gjithë shkrimtarët në botë të takojnë një redaktues kaq të jashtëzakonshëm një ditë. "

Përmbledhje e Gjëegjëza e dhomës 622

Fillimi i vitit

Në Janar 2018, Joël kalon një periudhë të vështirë në jetën e tij: Bernard de Fallois, miku dhe redaktori i tij i madh, ka ndërruar jetëMe Burri kishte qenë një figurë përfaqësuese në jetën e të riut. Ai i detyrohet suksesit të karrierës së tij si shkrimtar, kështu që ai vendos ta nderojë. Menjëherë, ai strehohet në zyrën e tij për të shkruar një libër kushtuar mentorit të tij Bernard.

Një takim i mrekullueshëm

Joël është një shkrimtar disi i izoluar; në fakt, ai mban vetëm kontakte të shpeshta me ndihmësen e tij besnike Denise. Ajo është ajo që e inkurajon çdo ditë që të marrë ajër të pastër dhe të ushtrojë. Një ditë kur kthehet nga vrapimi, ai papritur përplaset me Sloane, fqinjin e tij të riMe Edhe pse ata shkëmbyen vetëm disa fjalë, i riu është magjepsur nga gruaja tërheqëse.

Dashuri fluturuese

Që atëherë, Joël ishte i interesuar të dinte më shumë për SloanePor ai nuk pati guximin ta kërkojë jashtë. Një natë prilli, rastësisht, ato përkojnë në një koncert opere, ata flasin dhe pasi mbarojnë aktin dalin për darkëMe Nga atje, ata të dy jetojnë dy muaj me pasion të fortë që zhytin Jöel në atë që ai e konsideron si lumturi të plotë. Si plus, ajo bëhet muza që i lejon atij të vazhdojë me librin për nder të Bernardit.

Gjithçka u shemb

Pak nga pak Joël u përqëndrua më shumë në shkrim sesa në kalimin e kohës me të dashurin e tijMe Takimet ishin vetëm kalimtare, gjë që çoi në thyerjen e një marrëdhënieje që dukej e përsosurMe Sloane vendosi t'i japë fund gjithçkaje përmes një letre që ai lë me portierin e ndërtesës. Idili i Joëlit shembet pasi lexon letrën, kështu që ai vendos të ikë menjëherë nga ai vend në kërkim të qetësisë.

Udhëtim në alpe

Kështu është Joël ngjitet në hotelin e famshëm Palace në Verbier në Alpet Zvicerane. Me të mbërritur, një detaj i veçantë tërheq vëmendjen e shkrimtarit: dhoma që Ata ju kanë caktuar të qëndroni është 621 dhe ai fqinj identifikohet me "621 bis"Me Kur konsultohen, ata shpjegojnë se numërimi në fjalë është për shkak të një krimi të kryer vite më parë në dhomën 622, një ngjarje që ende nuk është zgjidhur.

Shkrimtari fqinj

Scarlett po qëndron gjithashtu në hotel, një romancier nxënës i cili udhëtoi në atë vend për t'u sqaruar pas divorcit të tij. Ajo është në dhomën 621 bis, dhe kur u takua me Joël i kërkoi që ta udhëzonte me disa nga teknikat e tij të të shkruarit. Po kështu, ajo i tregon për enigmën që rrethon vendin ku ai po qëndron dhe e bind atë që të hetojë rastin në mënyrë që ta zgjidhë atë.

Përparimi i kërkimit

Ndërsa hetimi po përparon, Joël zbulon fakte të rëndësishme rreth vrasjes. Në dimrin e vitit 2014 drejtuesit e bankës zvicerane Ebezner po takoheshin në hotel për të emëruar presidentin e ri të njësisë. Ata të gjithë qëndruan në Verbier për natën e festimit. Mëngjesin tjetër u shfaq i vdekur një nga drejtorët: mysafiri në dhomën 622.

Çifti i patrembur zbulon një mori sekretesh që i çojnë tek vrasësiMe Kështu do të dalin në shesh artificat, komplotet, tradhtitë, trekëndëshat e dashurisë, korrupsioni dhe loja e fuqisë që rrethon lidershipin bankar zviceran.

Analiza e Gjëegjëza e dhomës 622

Të dhënat themelore të punës

Gjëegjëza e dhomës 622 Madeshtë bërë nga 624 páginas, ndarë në 4 pjesë kryesore zhvilluar në 74 kapitujMe Historia është numërohen në vetën e parë dhe të tretë, dhe zëri narrativ alternon midis personazheve të ndryshëm. Në mënyrë të ngjashme, në disa raste komploti lëviz nga e tashmja (2018) në të kaluarën (2002-2003); kjo për të ditur hollësitë e vrasjes dhe personat e përfshirë.

Figurë

Në këtë libër autori paraqiti një larmi personazhesh të punuara mirë që shpalosen gjatë gjithë historisëMe Midis tyre, protagonistët e tij dallohen:

Joël dicker

Ndani me autorin emrin dhe profesionin e tij si shkrimtar. Ai udhëtoi drejt Alpeve për të pastruar veten pas dy ngjarjeve traumatikeMe Atje, falë një gruaje tërheqëse dhe interesante, ai zhytet në një hetim vrasjeje. Së fundi, ai zbulon vrasësin dhe zbulon korrupsionin e madh që rrethon rastin.

Scarlett

Është një romancier pa përvojë se ajo ka vendosur të kalojë disa ditë të ndryshme të shtyrë nga ndarja e saj e fundit martesore. Ajo po qëndron në dhomën pranë Joël Dicker, kështu që ajo përfiton nga mësimi i teknikave të këtij shkrimtari të famshëm. Ajo Do të jetë një ndihmë e madhe në hetimin e vrasjes misterioze të ndodhur vite më parë.

Sobre el autor

Joël dicker lindi më 16 qershor 1985 në Gjenevë, Zvicër. Ai është djali i një librashitësi në Gjenevë dhe një mësuesi frëngjisht. Trajnimi i tij shkollor ishte në qytetin e tij të lindjes, në Collège Madame de Staël. Në 2004 -Para se të hyni në universitet- ndoqi mësimet e aktrimit në Paris për një vitMe Ai u kthye në Gjenevë, dhe në vitin 2010 ai mori një diplomë juridike nga Université de Genève.

Joël dickerNë ditët e tij të para si shkrimtar jetoi një anekdotë interesante al të skualifikohen nga një konkurs i letërsisë për të rinjtëMe Dicker kishte paraqitur llogarinë e tij Tigri (2005), por u refuzua sepse juritë konsideruan se ai nuk ishte krijuesi i veprësMe Më pas atij iu dha çmimi ndërkombëtar për autorët e rinj frëngjishtfolës dhe teksti u botua në një antologji me tregime të tjera fituese.

Po atë vit të regjistruar në Prix des Ecrivains Genevois (një konkurs për libra të pabotuar), me romanin Ditët e fundit të etërve tanë. Pasi ishte fitues, ai arriti ta botojë atë në 2012 si puna e tij e parë zyrtare. Nga atje, karriera e autorit ka qenë në rritje. Aktualisht mban katër tituj që janë bërë Bestsellers dhe me të cilat ka pushtuar më shumë se 9 milionë lexues.

Librat e Joël Dicker

 • Ditët e fundit të etërve tanë (2012)
 • E vërteta në lidhje me çështjen Harry Quebert (2012)
 • Libri Baltimore (2015)
 • Zhdukja e Stephanie Mailer (2018)
 • Enigma e dhomës 622 (2020)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.