Zhdukja e Stephanie Mailer

Zhdukja e Stephanie Mailer.

Zhdukja e Stephanie Mailer.

Nisur në 2018, Zhdukja e Stephanie Mailer Ka qenë libri më i shquar i autorit Joël Dicker. Shkrimtari i ri zviceran edhe një herë e ka bërë të qartë stilin e tij, të njohur vetëm duke lexuar disa paragrafë. Në një vepër sa më interesante apo më shumë E vërteta në lidhje me çështjen Harry Quebert, e cila, pas suksesit kumbues të marrë, ishte një sfidë e madhe.

Prandaj, Zhdukja e Stephanie Mailer përfaqëson konfirmimin e Dicker si autori më i shquar frankofon i romaneve detektive të mijëvjeçarit të ri. Isshtë një zhanër narrativ që ka qenë i pranishëm që nga koha e Sofokliut dhe Edipit të tij Rex. Megjithëse "bumi" i tij i vërtetë filloi në mesin e shekullit të nëntëmbëdhjetë nga Edgar Allan Poe dhe, më vonë, Agatha Christie.

Për autorin, Joël Dicker

Lindur në Gjenevë më 16 qershor 1985, Joël Dicker Ai është djali i një bibliotekari dhe një mësuesi frëngjisht. Kjo - së bashku me të jetuarit në krahun frëngjishtfolës të Zvicrës - kushtëzuan preferencën e tij për "gjuhën e dashurisë". Qasja e tij ndaj shkrimit erdhi falë pasionit të tij për kafshët.

Me 10 vjet ai themeloi Gazeta des Animaux (Revista e kafshëve); ai e drejtoi atë për shtatë vjet. Më vonë, ai hyri në një garë me një histori të shkurtër të quajtur El Tigre. Sipas gjyqtarëve të konkursit, ishte e pamundur që një tekst i tillë i hartuar mirë të shkruhej nga dikush vetëm 19 vjeç. Në fund të fundit, teksti në lidhje me macen u njoh me Çmimin Ndërkombëtar për Autorët e Ri Frankofonë.

Ditët e fundit të etërve tanë y E vërteta në lidhje me çështjen Harry Quebert

Në vitin 2009 ai përfundoi dorëshkrimin e romanit të tij të parë, Ditët e fundit të etërve tanë. Një histori spiune, me të cilën, në vitin 2010, ai fitoi Prix de Écrivains Genevois (Çmimi i Shkrimtarëve të Gjenevës). Titulli më në fund doli në shitje në 2012. Në fund të po këtij viti, u botua "pellgu ujëmbledhës" i karrierës fillestare të Dicker: E vërteta e çështjes Harry Quebert.

Përkthyer në 33 gjuhë, numri një në tregje të ndryshme. Debutimi në tregimin detektivë nga shkrimtari gjenevanas solli ajër të pastër në një nën-zhanër që ishte jetim i befasive për një kohë të gjatë. Gjithashtu, ishte hyrja e një detektivi të ri brenda një liste me yje si Sherlock Holmes ose Auguste Dupin, Marcus Goldman.

Zhdukja e Stephanie Mailer, me pak fjalë

Librin mund ta blini këtu: Nuk u gjet asnjë produkt.

Dy krime të pazgjidhura, 20 vjet distancë midis të dyve dhe një oficeri të vetëm policie për të sqaruar gjithçka: Jesse Rosenberg. Ai ka qenë një oficer i njohur i Policisë së New York-ut që nga viti 1994, kur, si rishtar, zgjidhi me partnerin e tij Derek Scott një krim të veçantë në The Hamptons, Long Island.

Joël Diker.

Joël Diker.

Kur do të dilni në pension, Stephanie Hailer, një gazetare e zgjuar, e konfronton atë për të thënë se çështja e tij e parë mbeti e pazgjidhur. Me sa duket, ai do të kishte bërë shumë gabime që e çuan atë të mbyllte dosjen pa gjetur fajtorin (real). Megjithëse detektivi veteran nuk duket se shqetësohet nga këto vërejtje, një zë brenda tij e ha.

Një garë me kohën

Së fundi, Rosenberg ndryshon mendje, vendos të hetojë. Por posa mori vendimin, akuzuesi i tij - i cili pretendon të ketë në dispozicion provat për autorin e vërtetë - zhduket pa lënë gjurmë. Pastaj fillon një garë me kohën.

Oficeri i policisë duhet të zgjidhë dy enigma para se t’i merren letrat kredenciale. Për këtë arsye, linja narrative shkon paralelisht midis 1994 dhe 2014. Rosenberg dëshiron të pensionohet me ndërgjegjen e tij në paqe. Shpengoni veten, pa marrë parasysh çfarë mund të jetë ... tashmë është tepër vonë.

Shumë sekrete, para dhe pas (ose tani)

Një karakteristikë e pagabueshme e romaneve kriminale të Dicker janë personazhet e tyre: ata të gjithë dinë disa informacione të rëndësishme. Detaje të panjohura nga protagonisti i historisë dhe nga publiku. En Zhdukja e Stephanie Mailer minutat dhe referencat kryq janë pjesë e dy epokave me më shumë gjëra të përbashkëta sesa takon syri.

Gara e furishme me të cilën përballet Rosenberg është e njëjta rrugë e ndjekur nga lexuesit për të arritur në fund të të gjitha mistereve. Deri në faqen e fundit, fjalë për fjalë. Ashtu si polici i paditur, "dëshmitarët" e këtij komploti duhet të jenë të kujdesshëm për të mos ngatërruar emra, data dhe vende. Përndryshe, bëhet e pamundur të zgjidhësh të gjitha lëmshët për të zbardhur misterin.

Shqyrtime

Një vepër sublime?

Suksesi i prodhuar nga E vërteta në lidhje me çështjen Harry Quebert ka ndikuar, në të mirë dhe në të keq, përgjigjen e publikut ndaj Zhdukja e Stephanie Mailer. Nga njëra anë, botuesit ishin jashtëzakonisht të kënaqur sepse, duke pasur parasysh sfondin e lartpërmendur, ky roman u bë një hit i menjëhershëm tregtar. Edhe para botimit të tij, numrat ishin tashmë në të gjelbër.

Apo një punë e vogël?

Por reagimi nga një pjesë e mirë e publikut përfundoi të ishte mjaft negativ. Tifozët e Dicker njohën tiparet e një autori të aftë për të qenë i rrezikshëm dhe argëtues në të njëjtën masë. Megjithatë, brenda vetë "fandomit" kishte zëra të shumtë zhgënjimi, të cilat, ata e quanin historinë të ngadaltë, të dendur dhe të papërfytyrueshme.

Pavarësisht mendimeve të lexuesve të pakënaqur me Zhdukja e Stephanie MailerPërvoja më pak traumatike ishte për ata që zbuluan shkrimtarin në modë frëngjishtfolës me këtë roman. Megjithatë, Vlerësimet madhështore ose shumë entuziaste të romanit janë të rralla në forume letrare.

Citim nga Joël Dicker.

Citim nga Joël Dicker.

Dilema e (vetëm) argëtuese

Kjo është një dilemë që shqetëson njëlloj shkrimtarët dhe lexuesit. Pyetja është, a ka diçka që nuk shkon me argëtimin? A duhet të përbuzen autorët që ofrojnë vetëm argëtim për audiencën e tyre? Shtë një temë pa reagime unanime, ku të gjitha pozitat janë legjitime. Sidoqoftë, brenda artit në përgjithësi, argëtimi i audiencës është shumë më i vështirë nga sa mendoni.

"Problemi" është se manifestimet artistike janë jashtëzakonisht pretendime. "Zbavitja thjesht", nga koha e Edipit Rex, duket se është një çështje e diskredituar, i maskarenjve. Por shumë shkrimtarë ose artistë tashmë do të dëshironin ta kishin atë kapacitet. Dhe si në rastin e Dicker, shitja e miliona kopjeve gjatë procesit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.