Emra të mëdhenj në trillimet e fundit të Amerikës Latine

Emra të mëdhenj në trillimet e fundit të Amerikës Latine 2

Nuk ka dyshim se Shekulli 20 përbënin epoka e artë e letërsisë së Amerikës Latine. Që nga fillimi i shekullit, veprimtaria narrative u rrit në kontinent, duke dalë kështu autorë që më vonë do të bëheshin, nga vitet 40 deri në 70, emra të mëdhenj në letërsinë jo vetëm të Amerikës Latine, por edhe ndërkombëtare.

Trendet në rrëfim

Në fillim të shekullit të XNUMX-të, romani Spanjollo-Amerikan zgjodhi midis dy pozicione shumë të diferencuara:

 1. Modernizmi: nga e cila tregimet e shkurtra të temave fantastike nga dora e të mëdhenjve Ruben Dario. Në këtë trend, spikasin emra të njohur si poeti argjentinas Leopoldo Lugones si dhe uruguajani Horacio Quiroga, një nga "tregimtarët" më të njohur të kohës së tij.
 2. Realizëm dhe natyralizëmNën emrin e kësaj tendence, veçohen disa modalitete të reja:
 • Në njërën anë është romani i revolucionit meksikan.
 • Ne gjithashtu kemi roman autokton (Ai që denoncoi shtypjen e indianëve për interesa thjesht ekonomikë).
 • Dhe së fundmi, ne gjejmë roman toke, i cili preku tema të tilla si konflikti i armatosur midis civilizimit dhe barbarisë, caciquismo, etj.

Edhe kështu, kjo Novela do të ishte akoma vite drite nga Evropiani.

Rrëfimi midis viteve 1940 dhe 1960

Es Nga viti 1940 kur rrëfimi amerikan hispanik vuan a rinovimi me fat: temat urbane janë zgjeruar, inovohen inovacionet nga tregimet evropiane dhe ato të Amerikës së Veriut, si dhe irracionaliteti i lëvizjes surrealiste në shfaqje të momentit.

Disa nga emrat e mëdhenj në trillimet e fundit të Amerikës Latine

Emra të mëdhenj në trillimet e fundit të Amerikës Latine

Atshtë në këtë kohë që këta autorë të mëdhenj të njohur nga të gjithë spikasin:

 • Jorge Luis Borges: Puna e saj përbën një precedent të padiskutueshëm të gjithë rrëfimit të mëvonshëm. Përziejeni filozofinë dhe metafizikën me fantastiken, të përditshmen dhe ironiken. Romani i tij ndodhet saktësisht midis avangardës dhe formave të reja të romanit. Ky autor spikati mbi të gjitha për historitë e tij, botuar në «Fiksi» (1944), "Aleph" (1949) y "Libri me rërë" (1975).
 • Juan Carlos Onetti: Ky autor uruguajan që vdiq në 1994 shkroi histori dhe romane me një vizion të rëndë pesimist të ekzistencializmit. Veprat e tij bien në sy "Kantieri detar" y «Bordi i kufomës».
 • Ernesto SabatoNë veprat e tij, Sábato foli për krimin, vdekjen, vetminë, të keqen njerëzore dhe historitë e dashurive të tmerrshme dhe fatkeqe. Puna e tij bie në sy "Tuneli" botuar në 1948.
 • Miguel Angel Asturias: Romani i tij më i rëndësishëm është "Z. President" dhe së bashku me autorin Jose Maria Arguedas, përfaqësojnë në mënyrë të përkryer atë që atëherë njihej si rrëfimi shoqëror.
 • Alejo Karpentier: Autori kuban i romanit "Mosha e Iluminizmit", është i pari që promovon rrëfimin e realizëm magjik. Prej atëherë e tutje, autorë të tjerë dolën me këtë lloj rrëfimi, siç janë disa nga ato që vijojnë.
 • Julio Cortazar: I njohur nga të gjithë, shkrimtari argjentinas, autori i romanit "Hopscotch" karakterizohet nga radikali i saj eksperimentalizmi zyrtar dhe për analizën e tij për njeriun bashkëkohor.
 • Augusto Roa Bastos: Autori paraguaian i veprës "Unë supremja", ndër të tjera.
 • Juan Rulfo: Shkrimtari meksikan i cili bëhet një nga mjeshtrat e stilit të ri me historitë e tij.
 • Carlos Fuentes: Pikat kryesore në eksperimentim tregimtar vazhdimisht duke analizuar në punën e tij problemet sociale dhe ekonomike të vendit të tij, duke i kushtuar vëmendje të veçantë Revolucioni meksikan. Ai është autor i librave si "Koka e hidrës", botuar në 1978 dhe "Vdekja e Artemio Cruz" (1962) ndër të tjera.
 • Gabriel García Márquez: Pa dyshim shkrimtari më i njohur dhe më i lexuar nga tregimtarët e mëdhenj amerikanë hispanikë. Të thuash Gabo do të thotë të thuash Macondo, është për të përmendur "Koloneli nuk ka kush t'i shkruaj", është për të mbajtur mend "Njëqind vjet vetmi" o "Një kronikë e një vdekjeje të parathënë", ndër libra të tjerë të mëdhenj që ai la si trashëgimi.
 • Mario Vargas Llosa: Karakterizohet nga kërkimi në teknikat e reja të rrëfimit si dhe nga kompleksiteti i romaneve të tij.

Emra të tjerë jo më pak të rëndësishëm se ata që janë parë deri më tani

Emra të mëdhenj në trillimet e fundit të Amerikës Latine - Isabel Allende

 • Agustín Yanez (meksikan, 1904-1980).
 • Mario Benedetti (Uruguajan, 1920-2009).
 • Manuel Mújica Láinez (Argjentinas, 1910-1984).
 • José Lezama Lima (Kuban, 1912-1977).
 • Adolfo Bioy Casares (Argjentinas, 1914-1999).
 • José Donoso (Kilian, 1925-1996).
 • Guillermo Cabrera Infante (Kuban, 1929-2005).
 • Varlvaro Mutis (Kolumbian, 1923-2013).
 • Osvaldo Soriano (Argjentinas, 1943-1997).
 • Manuel Puig (Argjentinas, 1932-1990).
 • Manuel Scorza (Peruan, 1928-1977).
 • Augusto Monterroso (Guatemalë, 1921-2003).
 • Antonio Skármeta (Kilian, 1940).
 • Isabel Allende (Kilian, 1942).
 • Luis Sepúlveda (Kilian, 1949).
 • Roberto Bolaño (Kilian, 1953-2003).
 • Eduardo Galeano (Uruguajan, 1940-2015).
 • Cristina Peri Rossi (Uruguajan, 1941).
 • Laura Esquivel (meksikane, 1950).
 • Zoe Valdés (Kuban, 1959).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Walter Rise dijo

  Për kë mund të shqetësohet: Osvaldo Soriano vdiq në 1997 dhe, për mendimin tim, Rodolfo Walsh (vdiq, po në 1977) mungon, i cili së bashku me Truman Capote janë krijuesit e romanit jo-trillues (Operacioni Masakra u botua në 1957 )

  1.    Carmen Guillen dijo

   Përshëndetje Walter!

   Faleminderit për shënimin e vitit të vdekjes së Osvaldo Soriano! Ne korrigjojmë

   Përshëndetje!

 2.   Ruth dutruel dijo

  Miqtë: një korrigjim i vogël: Mario Benedetti nuk ka lindur në 1909, por në 1920.

 3.   Cristina Liceaga (@laliceaga) dijo

  Isabel Allende? Laura Esquivel? Lexoni shkrimtarë të vërtetë.

 4.   Millan dijo

  Manuel Scorza vdiq në 1983

 5.   Millan dijo

  Manuel Scorza ndërroi jetë në 1983.