Këshilla për shkrimtarët nga Jorge Luis Borges

Borges

I madhi Jorge Luis Borges na la në 14 Qershor 1986 por e bëri këtë pas një viti karrierë e gjerë dhe e kryer letrare. Ese, poezi, tregime, përkthime, etj., Mund të thuhet se Borges bëri gjithçka për dhe për letërsinë. Me këtë artikull do të shihni se ai gjithashtu bëri atë që mundi për shkrimtarët e ardhshëm. Ne ju sjellim një seri të këshilla që vetë shkrimtari ka shkruar për atë që një shkrimtar duhet të shmangë në letërsi.

Sipas Borges

Në letërsi është e nevojshme të shmanget:

 1. L interpretime tepër jokonformiste të veprave apo njerëzve të famshëm. Për shembull, përshkruani mizogjininë e Don Juan, etj.
 2. L çifte karakteri tepër të pangjashme ose kontradiktore, të tilla si Don Kishoti dhe Sancho Panza, Sherlock Holmes dhe Watson.
 3. Zakon i karakterizojnë personazhet nga manitë e tyre, siç bën, të themi, Dickens.
 4. Në zhvillimin e komplotit, duke përdorur lojëra të çuditshme me kalimin e kohës ose me hapësirë, siç bëjnë Faulkner, Borges dhe Bioy Casares.
 5. Në poezi situatat ose personazhet me kë mundem identifikoni lexuesin.
 6. Personazhe që ka të ngjarë të bëhen Mitet.
 7. Frazat, skenat e lidhura qëllimisht me një vend të caktuar ose kohë e caktuar; domethënë mjedisi lokal.
 8. La numërimi kaotik.
 9. Metafora në përgjithësi, dhe në veçanti metaforat vizuale. Më konkretisht akoma, metaforat bujqësore, detare ose bankare. Shembull absolutisht i pa këshillueshëm: Proust.
 10. El antropomorfizëm.
 11. Bërja e romaneve të cilëve komplot komplot mos harroni atë të një libri tjetër. Për shembull, Uliksi i Joyce dhe Odisea e Homerit.
 12. shkruaj libra që duken si menu, albume, itinerare ose koncerte.
 13. Të gjithë atë që mund të ilustrohet. Çdo gjë që ideja e të shndërrohet në një film.
 14. Në esetë kritike, çdo referencë historike ose biografike. Gjithmonë shmangni aludimet për personalitetin ose jetën private të autorëve të studiuar. Mbi të gjitha, shmangni psikanalizën.
 15. L skena shtëpiake në romane policia; skena dramatike në dialogje filozofike.
 16. Shmang kotësinë, modestia, pedofilia, mungesa e pedofilisë, vetëvrasja.

Çfarë mendoni për këto këshilla?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Robert Bennett dijo

  Më duket një lojë tjetër e ligësisë intelektuale, kaq e zakonshme në Borges. Unë dyshoj se ai me të vërtetë e mendoi atë.

  1.    Carmen Guillen dijo

   Po, gjithashtu besoj se është si ky Roberto. Mendoj se ai ishte disi sarkastik në këto vërejtje. Pershendetje!

 2.   Indiani Juan Manuel dijo

  Ha! Më pëlqejnë paradokset e Xhorxhit, duke stimuluar reflektimin tonë.

 3.   Fllad dijo

  Unë mendoj se ato nuk ishin shkruar në asnjë mënyrë nga Borges dhe se do të ishte shumë interesante për ta të raportonin se nga vijnë në të vërtetë. Shameshtë një turp i vërtetë që ata i atribuojnë Borges fjalëve dhe mendimeve që kushdo që e ka lexuar atë minimalisht është në gjendje të kuptojë se nuk i përkasin atij.

 4.   elss isac dijo

  Ata janë mjaft të lënë pas dore. Asgjë nuk ka të bëjë me Borges

 5.   Mburravec dijo

  Unë do të thosha që ato janë shkruar nga Borges, por mendoj se ai po u referohej gjërave që nuk duhet të shmangen në letërsi, ose përndryshe, mos i shfrytëzoni dhe shfrytëzoni ato kur shkruani.