E vërteta prapa Borëbardhës

E vërteta prapa Borëbardhës.

E vërteta prapa Borëbardhës.

Disney filloi historinë e saj të filmave artistikë të animuar me Blancanieves, një histori që, në film, është plot këngë, gëzime dhe pak ankth. Ndërsa kjo histori e njohur i atribuohet Vëllezërve Grimm, disa thonë se legjenda është shumë më e vjetër.

Të gjithë e dinë historinë, një vajzë e bukur që urrehet nga njerka e saj, ajo e helmon dhe një princ simpatik e shpëton dhe ata janë të lumtur përgjithmonë. Edhe pse pikat e përgjithshme si pasqyra, molla e helmit dhe arkivoli i kristaltë janë gjithmonë të pranishme, ka detaje që Disney nuk i llogarit.

Dallimet specifike midis versioneve

Përpjekjet për vrasje

Njerka përpiqet të vrasë Bardhën e Bardhë 3 herë: së pari me një rrip qafe, me të cilin përpiqet ta varet; pastaj me një krehër të helmuar, me të cilin nuk mund të depërtojë në kafkë; dhe së fundmi molla e helmuar.

Princi i ngathët

Princi e shpëton princeshën, por jo nga një puthje, në mënyrë të çuditshme dëshiron të shohë gruan e bukur të vdekur dhe pengohet, duke trokitur mbi urnë. Me goditjen, Borëbardha pështyn mollën e helmuar.

Fundi i njerkës

Megjithatë, ndryshimi më rrënqethës është fundi i njerkës së egërNë versionin origjinal të kësaj përrallë gjermane, Princi bëhet Mbret duke u martuar me Borëbardhën, ata vendosin të vizitojnë mbretëritë aty pranë për të festuar.

Me të arritur në pallatin e njerkës së keqe, e cila është tronditur nga prania e kësaj mbretëreshe të re, Borëbardha dhe Mbreti i saj vendosin ta ndëshkojnë atë për përpjekjet e saj për vrasje. Kështu që Gruas së keqe i jepen këpucë hekuri të nxehta me të cilat duhet të kërcejë derisa të vdesë.

Referencat e famshme

Pas kësaj përrallë ekziston një frymëzim mjaft i qartë në dy aristokratë të famshëm:

  • Kontesha Margaretha von Waldeck, e cila lindi në 1533.
  • Baronesha Maria Sophia Margaretha Catharina von Erthal, 1725.

Së pari, Të dy figurat kanë të përbashkët prindërit e zënë që nuk ishin të pranishëm për t'u kujdesur për ta dhe nënat që vdiqën menjëherë pas lindjes, duke i lënë ato në duart e njerkave jo të dashura, për të thënë të paktën.

Margaretha von Waldeck

Historia e Konteshës Margaretha ka disa elemente kurioze që e lidhin atë me përrallën. Kjo konteshë u rrit nga një njerkë shumë e rreptë e cila ia kushtoi asaj të udhëtonte nga gjykata në gjykatë derisa të mbërrinte në Bruksel. Thuhet se këtu ai kishte një lidhje me Mbretin e Spanjës, Felipe II, gjë që bëri që Margaretha të helmohej nga anëtarët e gjykatës.

Eckhard Sander, historian dhe kronisti i familjes, Waldeck Erthal, MB Kittel thonë se shtatë xhuxhat në histori do t'u referoheshin fëmijëve të zonës, i cili ka punuar që në moshë të vogël në miniera. Kequshqyerja nuk i lejoi ata të rriteshin, dhe uniformat e punës, përfshirë një kapelë, përvetësohen me rrobat që zakonisht supozohen te 7 xhuxhat e Blancanieves.

Kontesha ishte jashtëzakonisht e dashur dhe e mirë me këta fëmijë.Ata thonë se ajo erdhi të luante me ta, t'u këndonte atyre dhe t'u kushtonte disa orë të ditës së saj. Sigurisht në Borëbardha, si në shumë të tjerë Historitë e vëllezërve Grimm, kishte ndikime të dukshme nga ngjarjet aktuale.

Maria Sophia Margaretha Catharina von Erthal

Sa për baroneshën Maria Sophia, ngjashmëritë janë më të mëdha. Vendndodhja e kalasë së tij dhe rrethinat e saj janë shumë të ngjashme me përshkrimet që Vëllezërit Grimm përdorin në përrallën e tyre.

Për këtë pasqyra që posedonte njerka e Maria Sofisë i shtohet asaj. Ishte një dhuratë nga babai i vajzës. Ky ishte importuar veçanërisht nga Spanja, pasi që për kohën, ato ishin pasqyrat më të famshme për shkak të cilësisë së materialeve të tyre dhe punës delikate që iu dha atyre.

Pasqyra e madhe ka përmasa 1,60 metra, aktualisht është e ekspozuar në Muzeun Spessart, dhe ka një aforizëm që thoshte "Amour Propre". Për shkak të frazës dhe qartësisë së pasqyrimit të saj, thuhej se ishte një "pasqyrë që fliste".

Vëllezërit Grimm.

Vëllezërit Grimm.

Megjithëse Maria Sophia nuk u helmua, pylli që rrethonte kështjellën e saj u mbush me Belladonna, një frut që përmban Belladonna atropa. Kjo substancë është një lloj lënde narkotike që krijon një paralizë të përgjithshme pak a shumë si ajo e vdekjes.

Kaseta e qelqit dhe këpucët prej hekuri janë pika të tjera që përdorin historianët për të lidhur Blancanieves me rajonin e Lohr, ku lindi baronesha. Për kohën, Lohr kishte një rezervë të pasur mineralesh, dhe këto "pajisje" ishin përfaqësimi i lehtësisë me të cilën ata kishin qasje në to.

Blancanieves, një histori shumë e vërtetë

Nëse bashkojmë historitë e këtyre dy aristokratëve dhe ngjashmëritë e jetës së tyre me të Blancanieves ne mund ta kuptojmë atë historia nuk është aq fantastike sa duket. Siç keni lexuar, fundi tragjik i njerkës dhe historia e zymtë e vëllezërve të zymtë në lidhje me përpjekjet për vrasje nuk kanë asnjë lidhje me 7 xhuxhat e lezetshëm dhe kafshët e vogla të lezetshme që shoqërojnë Princeshën e Disney.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.