Dhoma të mbyllura. 6 misteret e policisë për të hetuar

Ditët e izolimit. Dhe ka tashmë disa. Shumë, ndoshta në dhoma të mbyllurapor shpresoj jo sepse jam sëmurë. Ne jemi të lodhur edhe nga rutinë e prishur, por mund ta kemi shfrytëzuar rastin që lexoj. Dhe mbase një nga këto ka rënë. Misteret dhe krimet në dhomat e mbyllura është një burime vet e Zhanri policor dhe është kultivuar nga shumë emra dhe në mënyra dhe histori të ndryshme. Le të hedhim një vështrim në këto 6 që nënshkruajnë klasikë si Agatha Christie, Gaston Leroux ose Gjoni Dickson carr.

Dhoma të mbyllura

Burim shumë i përdorur të zhanrit, krimet (ose krime) të ndodhura në hapësira të mbyllura, dhoma leximi, por edhe shtëpi, pallate të mëdha, apartamente ose dhoma dhe vende të tjera. Për në dukje i pazgjidhshëm o e pamundur duke qenë kryer dhe nga drejt e shkrimtarëve dhe lexuesve nga kuptim për ta ose zbuluar zgjidhja juaj Këto janë disa tituj të zgjedhur.

Dhoma e mbyllur - Major Sjöwall dhe Per Wahlöö

Klasike dhe pionierët e romanit bashkëkohor kriminal nordik, ky çift suedez krijoi inspektorin Martin Beck dhe vendoseni në këtë rast. Dhe është se në një apartament plotësisht i mbyllur brenda, a kufoma me një I xhiruar në gjoks, por ku jo sanë ndonjë armë.

Misteri i mandarinës - Mbretëresha Ellery

Shkruar në 1934, është një nga titujt më të rëndësishme rreth temës. Ne gjithashtu gjejmë një kufomakafkë e shtypur dhe rroba brenda dhe jashtë, në një dhomë e mbyllur ku të gjithë mobilje ata janë vendosur ana e kundërt në të cilën ishin në fillim.

Misteri i dhomës së verdhë - Gaston Leroux

Një nga titujt e parë. Leroux e shkruajti atë në 1907. Gazetari luan me yje Ruletë, uni i dytë i krijuesit të tij, i cili nuk heton vendin e krimit, dhe kur e bën atë është për të zbuluar vrasësin. Ngjarjet zhvillohen në një qëndrimi në kështjellë e Glandier, e quajtur dhoma e verdhë, ku Puerta është mbyllur nga brendao i vetmi dritare cfare po ndodh atje bare.

Rasti misterioz i Stileve - Christie Agatha

La romani i parë trillim i zonjës së madhe britanike të misterit, e cila u botua në 1920 së pari në Amerikë. Shfaqen personazhet më klasikë të Christie: detektivi belg Hercule Poirot dhe shoku dhe shoku i tij besnik kapiteni Hastings.

Dhe ne kemi krimin e zakonshëm në një rezidencë angleze në Essex, Rezidenca e stileve, ku milioneri Emily Inglethorp është gjetur e vdekur në shtratin në dhomën e tij, dyert e së cilës ishin mbyllur nga brenda. Duket si një vdekje natyrore, por mjekësor familja dyshon se ata kanë i helmuar.

Njeriu i uritur - John Dickson Carr

Dickson Carr njihet si "Mjeshtri i dhomës së mbyllur" dhe ai është një nga të mëdhenjtë e zhanrit për sa i përket krijimit të historive ku ato zgjidhen krime në dukje të pazgjidhshme. Në këtë roman, botuar edhe në vite 30 dhe konsiderohet si një nga më të mirët, ne kemi deri në dos. Një ndodhi në një dhomë të mbyllur ku ju mund të shihni vrasësin duke hyrë, por jo duke u larguar; dhe tjetër në një rrugë e vetmuar para dy dëshmitarët ne realitet ata nuk shohin asgjë.

Është Sexta i cili luajti në detektivin më të popullarizuar të katër që krijoi, Dr. Gideon ra, un kalim ose përmbledhje të dyja Sherlock Holmes (Carr ishte biograf i parë i Arthur Conan Doyle) dhe babai Brown, i admiruar i tij GK Chesterton, e cila preku gjithashtu temën.

Vrasja në rezidencën e Darvinit - Marion Harvey

Marion Harvey ishte pseudonim me të cilin nënshkroi punimet e tij a shkrimtar të cilit identiteti i tij i vërtetë është ende i panjohur. Dhe ky roman u botua në 1922. Në të kemi gjithashtu krimi i një milioneri në zyrën e tij, ku i dyshuari i vetëm duket se është i tij Mujer, megjithëse ajo këmbëngul në pafajësinë e saj.

Përsëri a detektiv i zgjuar tifoz përgjatë linjave të Sherlock Holmes, Graydon mckelvie, Ai i mbështjell çelësat derisa të gjejë vrasësin, i cili mbase nuk është as ai.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ndërbankare dijo

  Rasti misterioz i Stileve, me s.
  Vrasja në Rezidencën e Darvinit, 1922 dhe jo 1927

  Përshëndetje.