Dolores Redondo: Libra të veçuar

Dolores Redondo, libra të shquar, Trilogjia Baztán.

Dolores Redondo, libra me tipare, Trilogjia Baztán - booket.com.

Dolores Redondo Meira është një shkrimtare Spanjolle e specializuar në zhanrin e romanit të krimit. Ajo lindi në Donostia, Spanjë, në 1969. Pavarësisht se u tërhoq nga profesioni i shkrimtarit që në moshë shumë të re, ajo vendosi të studionte Juridik, megjithëse nuk e përfundoi diplomën e saj, ajo e përfundoi trajnimin e saj si Restauruese në Universitet të Deustos.

Më vonë, ajo u fut në botën e kuzhinës, së pari si punëtore dhe në fund si pronare restoranti., derisa mori përsipër thirrjen e tij letrare. Ajo filloi si krijuese e tregimeve dhe tregimeve për fëmijë. Në ato faza fillestare ai nuk ishte i suksesshëm, ai duhej të priste deri në 2009 për të parë romanin e tij të parë të botuar, Privilegjet e Engjëllit. 

Shko te njohja

Ajo u zbulua përfundimisht në 2013 me këstin e parë të Trilogjia Baztán, kujdestari i padukshëm. Po atë vit vazhdoi vazhdimi Trashëgimi në kocka, dhe në 2014 mbylljen e sagës, Ofrimi i stuhisë. Në total, kjo seri ka tejkaluar 400.000 njësi të shitura dhe është përkthyer në më shumë se 15 gjuhë.

Në vitin 2016 ai botoi Të gjitha këto do t'ju jap, per cilin u dha Çmimi Planeta si romani më i mirë spanjoll dhe gjithashtu me Çmimin Bancarella (2018). Nga ana tjetër, të drejtat e Trilogji Baztán u blenë nga prodhuesi gjerman Peter Nadermann (i njohur për Saga e Mijëvjeçarit) dhe filmi Kujdestari i padukshëm Ai u lansua në vitin 2017, nën drejtimin e Fernando González Molina.

Dolores Redondo paraqiti libra

Privilegjet e engjëllit (2009)

Ky është romani i parë i botuar nga Dolores Redondo. Në të, disa nga linjat e saj dalluese si një shkrimtare e romanit të krimit janë parë tashmë, me një kombinim të mirëfilltë personazhesh fisnikë, të butë dhe të pafajshëm, në mes të një ambienti të errët, të tensionuar dhe situatave të dëshpërimit. Shfaqja mori vlerësime të mira, dhe shumica u ngrit pas popullaritetit të marrë me Kujdestari i padukshëm (2014).

komplot

Komploti i Privilegjet e engjëllit zhvillohet në vendbanimet e peshkimit në bregdetin e San Sebastián. Ai përshkruan situatat e vendosura në jetën aktuale të Celeste Martos, të shpjeguara paralelisht me ngjarjet traumatike që ndodhën gjatë viteve 1970, pasi protagonistja është shënuar që kur ishte pesë vjeç nga zhdukja e shoqes së saj të lojrave.

Një stil i ftohtë

Në një stil tregimtar plot fjali të shkurtra, shkrimtari tregon se si prishja e lidhjeve të buta të miqësisë së fëmijërisë shndërrohet në një zi të zgjatur për më shumë se dy dekada. Pastaj lexuesi është mbështjellë në një atmosferë të vrenjtur karakteristike për njerëzit që nuk janë në gjendje të pranojnë humbjet emocionale.

Mohimi arrin kufij të sëmurë dhe të rrezikshëm, duke u marrë me çështje shpirtërore, vetminë dhe vetëvrasjen. Konflikti i brendshëm i Celeste e bën atë të ndihet e pafuqishme mes sipërfaqësoritetit dhe ashpërsisë së mjedisit përreth saj. Për të gjithë atë Privilegjet e engjëllit Hasshtë konsideruar një libër mjaft introspektiv dhe prekës në disa rishikime të specializuara.

Roli i engjëjve

Në kërkimin tuaj për përgjigje, engjëjt shfaqen si aleatët tuaj të vetëm sepse ata do t'ju bëjnë të kuptoni vlerën e ndjenjave tuaja dhe personalitetin e tij. Entitetet qiellore homologe të ferrit tokësor përjetuan deri në fund, plot ndryshime të papritura dhe zbulesa të befasishme.

Trilogji Baztán (2013 - 2014)

Kjo seri prej tre këstesh Është i përbërë nga Kujdestari i padukshëm, Trashëgimia në kocka y Ofrimi i stuhisë. Secili prej librave ka të bëjë me një varg krimesh të lidhura që kanë ndodhur në Luginën e Baztanit. Protagonist është Inspektorja Amaia Salazar, e cila merr detyrën e vështirë për të hetuar dhe deshifruar faktet.

Fraza nga Dolores Redondo.

Fraza nga Dolores Redondo - Estimd.bolgspot.com.

Një histori e mbështetur mirë

Për të zhvilluar komplotin është e qartë se Dolores Redondo bëri një dokumentacion shumë të gjerë dhe të përpiktë. Mister ka shumë në mjediset e tij, me intrigat rreth elementeve të mbinatyrshme të shoqëruara me legjenda dhe mite. Shkrimtari gjithashtu nuk kursen për vdekjet e përgjakshme që shkaktojnë imazhe shumë të vrazhda te lexuesi, si dhe një nevojë urgjente për të gjetur "çfarë dreqin po ndodh këtu?"

Detajet kanë qenë çelësi i suksesit

Lidhja krijohet përmes përshkrimit të hollësishëm (pothuajse didaktik) të koncepteve kriminalistike plus një dozë e lartë reflektimesh dhe kthesash të papritura. Redondo paraqet rrethana kontradiktore që mund të bëhen shqetësuese (stresuese) për lexuesit që nuk dyshojnë. Po kështu, ndërtimi i personazheve të tij është përpunuar shumë mirë.

Një gjuhë e thjeshtë dhe e këndshme

Për një histori kaq të ndërlikuar është tepër e lehtë për të lexuar, mistereve u afrohet me rrjedhshmëri të habitshme. Protagonist, Amaia Salazar, është një grua enigmatike, i përpiktë, i përqendruar në punën e saj dhe (padyshim) i talentuar me inteligjencë të madhe. Sidoqoftë, fiksimi i saj për zgjidhjen e krimeve e bën atë indolente ndaj ndjenjave të njerëzve me të cilët bashkëvepron.

Një histori që e kap lexuesin

Në fund të sagës është e pamundur të mos bëhesh i dashur me Amaia. Përveç kësaj, shumë lexues mund të pasqyrohen në mosfunksionimin e familjes së tij, të dukshme në marrëdhëniet e tij me nënën dhe motrën e tij. Këto lloj veçorish u japin këtyre librave një realizëm shumë të prekshëm dhe autentik. Përveç kësaj, shoqëruesi i ri i Salazar, Jonan Etxaide, është po aq i kulturuar dhe punëtor, por shumë më i ndjeshëm.

Lexuesi duhet të mbetet vigjilent ndaj secilës prej detajeve të shumta të paraqitura gjatë gjithë trilogjisë nëse nuk dëshirojnë të befasohen dhe / ose zhgënjehen nga rezultati përfundimtar. Jo më kot, interesi i ngjallur në publik ka çuar në prodhimin e filmit Kujdestari i padukshëm dhe është planifikuar të kompletohet saga.

Të gjitha këto do t'ju jap (2016)

Me këtë rast, Dolores Redondo paraqet një roman krimi me një ritëm më pak frenetik krahasuar me Trilogji Baztán. Sidoqoftë, vepra ka një atmosferë misterioze që siguron emocione të forta dhe pasiguri deri në fund, pasi paraqitjet përreth çështjes së përshkruar janë mjaft mashtruese.

Humbja që i fillon të gjitha

Komploti është vendosur në Ribeira Sacra, ku varlvaro pëson një aksident fatal. Kur Manuel (burri i saj) arrin në Galicia për të identifikuar trupin, ai zbulon se hetimet për çështjen janë mbyllur shumë shpejt. Përveç kësaj, familja me ndikim dhe pasuri e të ndjerit, Muñiz de Ávila, kanë një histori të rasteve të tjera të supozuara të vdekjeve me fat, shumë të dyshimta.

Karaktere të arritura mirë dhe kthesa të papritura

Për më tepër, Nogueira (një roje civile në pension) dhe Lucas (një prift që e njihte Álvaro që nga fëmijëria) gjithashtu kanë shumë dyshime në lidhje me vdekjen e tij; ata shoqërojnë Manuelin në rindërtimin e jetës sekrete të burrit të saj. Kjo është kur tre burra pa ndonjë lidhje të dukshme bashkohen për të zgjidhur çështjen.

Dolores Redondo duke firmosur librin Të gjithë të tjerët do të të jap.

Dolores Redondo duke firmosur librin Të gjithë të tjerët do të të jap.

Në mes të një ambienti plot zakone konservatore, zbulohen të dhëna mëdyshëse, sepse në tërë komplotin asgjë nuk është ajo që duket. Për të zbuluar enigmat, protagonistët detyrohen të përdorin diçka më shumë sesa logjikën dhe arsyen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Libra dhe kupa dijo

  Dolores Redondo është bërë padyshim një nga shkrimtarët e mi të preferuar të pezullimit !!
  Artikull shumë i mirë!