Detektivë femra që përcaktojnë trendin: Amaia Salazar

Një vrasës i vajzave fillon trilogjinë e Amaia Salazar.

Një vrasës i vajzave fillon trilogjinë e Amaia Salazar.

Pas shumë vitesh të Romanet e ftohtë të krimit me protektivë meshkuj e paharrueshme si Philippe Marlowe ose Sam Spade, në të cilën gratë luanin vetëm rolin e viktimave, grave, nxitësve ose prostitutave, sot ne shkojmë një hap më tej: Përveç detektivëve magjepsës meshkuj që kemi Detektive femra të konsoliduara, të plota, të cilët marrin rolin e protagonistëve kryesorë dhe luajnë rolin e detektivëve që ndërtojnë personazhe që na bëjnë të presim me padurim secilën nga historitë e tyre të reja.

Romani i zi rritet, evoluon, pasurohet me personazhe të rinj, azhurnohet sipas shoqërisë së sotme dhe bëhet një zhanër solid me një të ardhme.

Amaia salazar Ajo është një nga detektivët e rinj novatorë, nga të cilët nuk i lënë indiferentë.

Deri më tani, ai na ka dhënë një trilogjia dhe premtimi i autorit për të vazhduar.

Kush është Amaia Salazar?

Amaia është Inspektori i Policisë Krahinore të NavarraAi studioi në Quantico, në akademinë e FBI-së. Ajo është rreth të tridhjetave, e martuar me një skulptor amerikan dhe kur fillon trilogjia, ajo nuk ka fëmijë.
Amaya mbart një të kaluar të tmerrshme, është një person luftarak, një i mbijetuar. Pavarësisht karakterit të saj këmbëngulës, të zellshëm dhe inteligjent, ajo përballet me refuzim nga disa oficerë policie, jo vetëm për të qenë një grua, por edhe për të qenë një grua, duke ardhur nga FBI dhe duke qenë shefi i tyre. Amaia nuk është agresive, ajo prish stereotipin e gjinisë dhe nuk është e vrazhdë dhe as nuk përfshihet çdo tre episode, megjithëse është e vërtetë që në një rast ajo përfundon duke grushtuar një nga policët e saj. Por vetëm një herë.

Amia jeton në Pamplona, u rrit në një qytet të vogël nga Lugina e Baztanit, në Elizondo, ku e mbinatyrshmja përzihet çdo ditë me të përditshmen, mitologjia e tokës përfshin jetën e banorëve të saj përtej asaj që ata vetë janë të vetëdijshëm. Halla e tij, strehë nga fëmijëria e tij, hedh letrat me një sukses të frikshëm, i cili nganjëherë tejkalon një talent të veçantë për ndjeshmëri dhe një fryt mençurie të vëzhgimit shumëvjeçar njerëzor.

Amaia Salazar: Një e kaluar tronditëse.

Tipari më mbresëlënës i Amaia-s vjen nga fëmijëria e saj, nga pafuqia, braktisja dhe frika e prodhuar nga një nënë e sëmurë mendore, me një psikozë të thellë, e cila e keqtrajtoi atë dhe u përpoq ta vriste atë kur ajo ishte fëmijë. Pas një ngjarjeje të tillë, babai i saj e çoi të jetonte me tezen e saj, por ajo gjithmonë ndihej e rrezikuar. Kjo e lë Amaia me një "plagë të thellë" dhe a "Pasiguria që gjeneron se kushdo që ju ka dhënë jetë dhe duhet t'ju mbrojë do t'ju heqë atë nga ju." Amaia nuk mund të flejë në errësirë ​​në raste të rralla që mundet.

Txantxigorri: E ëmbla e padëmshme që fsheh tmerrin

Txantxigorri: E ëmbla e padëmshme që fsheh tmerrin

Salazar: Policia që përballet me Bishën.

Forca e pabesueshme e Amaia-s e mban atë në këmbë, pavarësisht nga demonët e saj, të cilët janë të shumtë dhe të fuqishëm, dhe e kthen atë në një profesionist i pandalshëm që lufton për atë në të cilën ai beson.

Amaia punon me të Inspektori Montes, një polic i modës së vjetër dhe macho duke kaluar një krizë personale, dhe me Zëvendës Inspektori Jonan Etxaide, antropolog dhe arkeolog, një djalë i drejtë dhe inteligjent.

Rastet që Amaia zgjidh janë shumë të papërpunuara, ato nuk të lënë të flesh: Një vrasës i dobët, fetishist, vajza hap triologjinë. Ne nuk gjejmë dhunë të përgjakshme falas në romanet e Dolores Redondo. Shtë një mizori delikate dhe e zymtë ku familja, magjia, biznesi i padëmshëm i bërjes së ëmbëlsirave tradicionale, zilia, dashuria, varësia, fiksimi fetishist i një vrasësi për ëmbëlsirën tipike të zonës, fëmijërinë e humbur, mjegullën, dhunën, vdekjen dhe çmenduri përzihet derisa të marrin një atmosferë që të kujton filmat terror i lashte. Nuk ka qetësi shpirtërore për lexuesin, tmerr emocional spërkat çdo hap që udhëton Salazar në Baztán.

Shpresojmë që autorja e saj, Dolores Redondo, së shpejti të fillojë një seri të re me Amaia Salazar në krye.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.