Detet e jugut

Citate e Manuel Vázquez Montalban

Citate e Manuel Vázquez Montalban

Spanja e viteve shtatëdhjetë është skenari i zgjedhur nga autori për të treguar gjithçka që mund të fshihet pas një krimi misterioz. Edhe pse duhet theksuar se romani detet e jugut, nga shkrimtari katalanas Manuel Vásquez Montalbán, e kapërcen zhanrin policor. Ky është ndoshta më i famshmi dhe më i lexuari i serialit detektiv të autorit.

gjithashtu, ky libër i botuar në vitin 1979 ishte në listën e njëqind romaneve të shekullit të njëzetë. El Mundo. Jo më kot, lexuesi gjen një rrëfim mjeshtëror të përshtatur në një komplot policor me arritje të patëmetë dhe të ndërtuar rreth një personazhi legjendar: detektivit Pepe Carvalho. Domethënë është një tekst me të gjitha elementet e një botimi bestseller.

Përmbledhje e Detet e jugut

Qasja

Shfaqja e një njeriu të vdekur në një ndërtesë në ndërtim në Barcelonë shkakton një hetim privat për të gjetur shkaqet. I ndjeri ishte një biznesmen, Stuart Pedrell, i cili supozohet se ishte nisur për një udhëtim nëpër Detet e Jugut një vit më parë. Megjithatë, trupi i gjetur në oborrin e veprës nxjerr në pah diçka tjetër, një shënim: “askush nuk do të më çojë më në jug”.

Për këtë arsye, e veja nga Pedrell vendosi të punësojë shërbimet e detektivit privat Pepe Carvalho. Në këtë mënyrë fillon të zbulohet e pamenduara bashkë me shfaqjen e personazheve të larmishëm dhe enigmatikë. Përfundimisht, hetuesi zbulon se biznesmeni i vrarë kishte ndryshuar emrin përpara se të vendoseshin në një zonë periferike të metropolit katalanas.

Zhvillim

Pepe Carvalho përjeton aventura të jashtëzakonshme ndërsa përpiqet të zgjidhë vrasjen. Më vonë, detektivi zbulon se Pedrell vendosi të braktiste stilin e tij të jetesës të një biznesmeni të suksesshëm për të shkuar anonim. Një tjetër zbulim i rëndësishëm dhe detyrues me therjen e biznesmenit është shtatzënia e dashnores së tij.

Sfondi ofrohet nga kryeqyteti i Katalonjës në kohën e Frankos. Në momentin kyç, Carvalho tregon se i ndjeri ishte në fakt një biznesmen i lidhur me elitat e korruptuara. të diktaturës. Në këtë mënyrë, portretizohet një shoqëri e korruptuar nga pushteti totalitar; një kontekst në të cilin Pedrell dhe partnerët e tij u pasuruan keq.

Analizë

Detet e jugut - si gjithë vepra e shkrimtarit katalanas - rishikon ngjarjet e mprehta historike që ndodhën në Spanjë në mesin e shekullit të XNUMX-të. Ky rishikim i së shkuarës trajtohet nga një këndvështrim shumë kritik dhe rigoroz me fjalën. Në mënyrë të ngjashme, në kohën kur u botua romani ishte një kohë delikate në Spanjë, në tranzicion të plotë drejt demokracisë.

Kjo situatë e gjen kombin iberik në mes të një krize të rëndë socio-ekonomike. Në plotësim, kishte shumë spekulime (sidomos me çmimin e materialeve të ndërtimit) dhe korrupsioni. E gjithë kjo reflektohet në një Barcelonë të karakterizuar nga një shtresim i rrezikshëm shoqëror dhe për shkak të pasigurisë mbizotëruese.

Transcendenca dhe trashëgimia

Detet e jugut Ishte romani i katërt i botuar nga Vázquez Montalbán, protagonist i të cilit ishte detektivi Pepe Carvalho. Menjëherë pas nisjes, ky titull u vlerësua nga kritika letrare spanjolle dhe evropiane si një shembull i mrekullueshëm i tregimit me detektivë. Për këtë arsye, konsiderohet si vepra më e famshme e shkrimtarit të lindur në Barcelonë (në fakt ai fitoi çmimin Planeta).

Ky vlerësim është një lloj dënimi i pavdekshëm, pasi ka mbetur në fuqi deri më sot. Ne te njejten menyre, ndikimi i personazhit të detektivit Pepe Carvalho ka pasur një ndikim ndërkombëtar (dhe të qëndrueshme). Kjo tregohet nga të dhënat e mëposhtme:

  • Në 1992 Detet e jugut u përshtat në ekranin e madh nën drejtimin e Manuel Esteban dhe shfaqi një kastë të udhëhequr nga Juan Luis Galiardo, Jean-Pierre Aumont dhe Silvia Tortosa, ndër të tjera
  • Që nga viti 2006, Këshilli i Qytetit të Barcelonës ka dhënë çmimin Pepe Carvalho autorëve vendas dhe të huaj me një trajektore të dukshme në zhanrin e roman i zi apo policor
  • Shkrimtari Andrea Camilleri u frymëzua nga Detektivi Carvalho kur krijoi personazhin e tij të komisarit Salvo Montalbano (një italianizim i mbiemrit të shkrimtarit të Barcelonës). Edhe brenda tregimeve të Camilleri-t, Montalbano përshkruhet si një fans besnik i romaneve policore të Vázquez Montalban.

Rreth autorit: Manuel Vázquez Montalban

Manuel Vazquez Montalban

Citate e Manuel Vázquez Montalban

Krijuesi i Detet e jugut ishte shkrimtar, poet, eseist, kritik dhe gastronom, i lindur më 14 qershor 1939 në Barcelonë të Spanjës. Ishte fëmijë i vetëm, kur ishte pesë vjeç u takua me të atin, i cili ishte në burg. Më vonë, ka studiuar Filozofi dhe Letra në Universitetin e Barcelonës. Atje ai u takua me Anna Sallés, me të cilën u martua në vitin 1961.

Pas periudhës së tij universitare, Vázquez Montalbán një pjesë të madhe të jetës së tij ia kushtoi të qenit aktiv në politikë dhe zanatit të gazetarisë. Madje militoi në disa organizata politike me prirje antifranko. Ky qëndrim në kundërshtim me regjimin u shfaq edhe në veprat e tij gazetareske. Për pasojë, ai u burgos dhe qëndroi i burgosur për më shumë se një vit.

Një krijues shumë pjellor dhe vërtet i veçantë

Manuel Vázquez Montalbán ishte një njeri që dinte të ruante një ekuilibër midis tregtive mjaft të ndryshme. Ndonëse qysh herët ishte zhytur në politikë dhe gazetari, më vonë vokacionin letrar e ushtroi deri në ditët e fundit.. Përveç kësaj, ai ishte një gastronom, një poet, një shkrimtar prolog dhe i njohur gjerësisht për të qenë një kritik i mprehtë.

Kah fundi i një jete

Autori i Barcelonës fitoi një vend në historinë më të re të letërsisë spanjolle si një rrëfyes i shkëlqyer i romaneve kriminale apo detektive. Pjesa më e madhe e kësaj njohjeje është kryesisht për shkak të serialit Carvalho. Megjithatë, është mjaft koncize të përkufizohet prodhimi letrar pjellor i autorit katalanas vetëm rreth detektivit të lartpërmendur.

Në total, nën firmën e Vázquez Montalbán ka trembëdhjetë përmbledhje poezish, tridhjetë e katër romane, një duzinë tregime të shkurtra dhe më shumë se gjashtëdhjetë ese. Përveç kësaj, ai ishte bashkautor i disa librave dhe botoi tekste të shumta duke përfshirë antologji, drama dhe drama radiofonike. Ky ritëm mbresëlënës krijues u ndërpre vetëm nga një vdekje e papritur (sulm në zemër), e cila ndodhi në Bangkok më 18 tetor 2003.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.