Biografia dhe veprat e Nicanor Parra

Fotografi nga Nicanor Parra.

Nicanor Parra, antipoeti.

Nicanor Segundo Parra Sandoval (1914-2018) Ai ishte një fizikan, matematikan dhe poet i kombësisë kiliane, konsiderohet si një nga shkrimtarët që ndikoi më shumë në letërsinë në Spanjisht, dhe sipas ekspertëve: më i miri në rajonin perëndimor.

Ai u emërua vazhdimisht për Çmimin Nobel në Letërsi, ai nuk e mori atë. Sidoqoftë u vlerësua me Letërsinë Kombëtare dhe Cervantes. Autori kishte një marrëdhënie të mirë me Michelle Bachelet, ish-presidente e Kilit, e cila e vizitoi atë deri në fund të ditëve të tij.

biografi

Lindja dhe familja

Nicanor Parra lindi më 5 shtator 1914 në San Fabián de Alico, Kili. Ai vinte nga një familje me burime të kufizuara ekonomike. Babai i tij ishte: Nicanor Parra Alarcón, një muzikant dhe mësues bohem; dhe të tijat nëna: Rosa Clara Sandoval, një rrobaqepëse e dashur për muzikën tradicionale të vendit të saj.

Tetë fëmijë kanë lindur nga ai bashkim, Nicanor ishte më i madhi. Sidoqoftë, ai kishte dy gjysmë motra nga nëna, nga një martesë e mëparshme. Shtëpia e tyre ishte vendi i mësimit të babait, ata u zhvendosën gjatë diktaturës Carlos Ibáñez, pasi Alarcón duhej të punonte për qeverinë në disa qytete.

Rinia dhe studimet

Nikanor ai studioi baclaureatin e tij në Liceo de Hombres në Chillán, vendi ku familja u vendos përfundimisht. Ai filloi të shkruajë poezi, kjo për shkak të ndikimit që mori nga shumë libra në të cilët ai kishte qasje: vepra me poezi moderniste, liritë popullore dhe një antologji që një profesor i dha.

Ai ishte i vetmi në familjen e tij që hyri në arsimin e lartë. Ai u dha një bursë për të përfunduar baccalaureatin e tij kur u transferua në Santiago, dhe në 1933 ai filloi të studionte matematikë dhe fizikë në Universitetin e Kilit. Gjatë fazës së tij universitare ai botoi Antologji e re e poezisë kiliane; u diplomua në 1937.

Fillimet letrare

Vitin e diplomimit ai botoi një përmbledhje të parë me poezi, Libër këngësh pa emër, dhe vendosi të kthehej në Chillán për të ushtruar profesionin e tij. Vepra e botuar mori Çmimin Komunal të Poezisë të Santiagos. Në vitin 1939, pas një tërmeti, ai u kthye në kryeqytet dhe në 1943 ai fitoi një bursë studimi në Shtetet e Bashkuara.

Në 1949 ai fitoi një tjetër bursë, këtë herë në Oksford. Gjatë kësaj periudhe, Parra mësoi shumë për letërsinë evropiane. Ai u martua me Inga Palmen dhe ata shkuan në Kili, më 1955 botoi Poezi dhe poezi, një përzierje e kulturës së tij dhe të Evropës, për këtë vepër ai u bë i njohur në të gjithë botën.

Njohja ndërkombëtare

Antipoeta, në kundërshtim me tradicionalen, ishte karakteristikë që tërhoqi komunitetin e lexuesve. Në vitet gjashtëdhjetë, Parra botoi poezi të ndryshme, përfshirë këngët Rusisht Në 1967 Jorge Elliott përktheu produksionin që i dha asaj bumin më të madh; titulli i saj në anglisht ishte Poezi dhe poezi.

Nicanor Parra, në ditët e fundit të jetës së tij

Nicanor Parra në pleqërinë e tij.

Parra gjatë Luftës së Ftohtë

Poeti ishte i ftuar në Festivalin Kombëtar të Poezisë të Shteteve të Bashkuara. Kjo vizitë i dha Shtëpisë së Bardhë mundësinë, përmes një mashtrimi, për ta kthyer Kubën kundër shkrimtarit, duke e fotografuar atë me Pat Nixon. Ky problem njollosi reputacionin e Parrës.

Pas përfundimit të luftës, ai botoi Ekopoema Si një protestë kundër këtyre dy vendeve, natyrisht, nuk ishte e rrezikshme, pasi nuk bazohej në ndonjë ideologji. Gjatë gjithë viteve XNUMX ai qëndroi i vendosur në pakënaqësinë e tij me kapitalizmin dhe socializmin.

Nominimet për Nobel

Kur diktatura në vendin e tij mbaroi, shkrimtari përsëri fitoi njohje. Gjatë viteve 1990 ndodhën tre nominimet e tij për Çmimin Nobel në Letërsi, e para në 1995, pastaj në 1997 dhe e fundit në 2000. Fatkeqësisht, ai nuk ishte në gjendje ta merrte atë dhe u shtua në listën e autorë që nuk fituan Nobelin.

Njëqindvjetori dhe vdekja

Në vitin 2014, Nicanor Parra festoi 100 vjetorin e lindjesGjatë atij muaji kishte aktivitete për nder të tij, megjithatë, poeti nuk mori pjesë në asnjë. Michelle Bachelet ishte personi i vetëm që ajo mirëpriti në shtëpinë e saj, pasi ajo zakonisht nuk pranonte vizitorë. Që kur zbuloi Juan Rulfo, Parra tha se e kishte gjetur veten përsëri me letrat, jo më kot librat e Rulfos janë ndër veprat më të mira të Meksikës dhe bota.

Nicanor Parra vdiq në shtëpinë e tij në Santiago de Kili në moshën 103 vjeç, më 23 janar 2018; Vajtimi kombëtar u dekretua për dy ditë për të nderuar kujtimin e tij. Një ditë pas vdekjes së tij, ai u varros në rezidencën e tij, gjatë një ceremonie familjare ku ish-presidenti mori pjesë.

Foto e shkrimtarit meksikan Juan Rulfo.

Juan Rulfo, shkrimtar me ndikim të madh në veprën e Nicanor Parra.

Ndërtimi

- Këngë pa libër këngësh (1937).

- Vargjet e dhomës së ndenjes (1962).

- Predikimet dhe predikimet e Krishtit të Elqui (1977).

- Poezi dhe poezi nga Eduardo Frei (1982).

- Ekopoema (1982).

- Vargjet e Krishtlindjeve (antivillancico)  (1983).

- Fjalime pas darke (2006).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.