Christie Agatha 130 vjet të lindjes së tij. Disa fraza

Fotografitë: Cordon Press

Agatha Christie Ai lindi në një ditë si sot në Torquay, Angli, 130 vjet më parë. Zonja e krimit, e cila nuk ka pushuar së qeni, ka pasur një jetë kështu misterioze si komplotet e romaneve të tij. Autori më i lexuar i trillimeve deri më tani nuk është përputhur në popullaritet dhe stil, por të kopjuar, admiruar dhe nderuar pa pushim. Dhe akoma po ekziston objekt i diskutueshem. Unë e festoj këtë përvjetor me një zgjedhja e frazës të disa prej shumë punimeve të tij.

Agatha Christie - Më e fundit

Sepse vazhdon të lexohet dhe rishikohet. Ato vazhdojnë të bëhen përshtatje në kinemanë e romaneve të tij, më të fundit të Vdekja në Nil, përsëri me Kenneth Branagh si Hercule Poirot. Dhe e fundit controversia ka luajtur në nipi i tij i madh kur ngritni një botim të ri të Dhjetë zezakë të vegjël me një ndryshim të titulli politikisht më i saktë.

Përzgjedhja e frazës

Dhjetë zezakë të vegjël

Dhjetë burra të vegjël të zi shkuan në darkë. Një u mbyt dhe ata mbetën: Nëntë.
Nëntë zezakët e vegjël qëndruan zgjuar vonë. Njëri nuk u zgjua dhe ata mbetën: Tetë.
Tetë zezakë të vegjël udhëtuan nëpër Devon. Njëri shpëtoi dhe ata mbetën: Shtatë.
Shtatë djem të vegjël të zi prisnin dru me sëpatë. Njëri u pre në dy dhe ata mbetën: Gjashtë.
Gjashtë djem të vegjël zezakë luanin me një zgjua bletësh. Njëri prej tyre u pickua nga një bletë dhe ata mbetën: Pesë.
Pesë burra të vegjël të zi studionin për drejtësi. Njëri prej tyre mori një doktoraturë dhe ata qëndruan: Katër.
Katër zezakë shkuan në det. Një harengë e kuqe gëlltiti një dhe ata mbetën: Tre.
Tre zezakë të vegjël ecën nëpër kopshtin zoologjik. Një ari i sulmoi ata dhe ata mbetën: Dy.
Dy zezakë të vegjël ishin ulur në diell. Njëri prej tyre u dogj dhe mbeti: Një.
Një burrë i zi ishte vetëm. Dhe ai u var vetë, dhe nuk mbetën më asnjë!

Vdekja në vicarage

Ajo që u duhet është pak imoralitet në jetën e tyre. Atëherë ata nuk do të ishin aq të zënë duke e kërkuar atë tek njerëzit e tjerë.

Vdekja në Nil

"Motivet e vrasjes ndonjëherë janë shumë të parëndësishme, zonjë."

"Cilat janë motivet më të zakonshme, zotëri Poirot?"

"Më e zakonshmja është paraja". Kjo është, për të fituar në degëzimet e saj të ndryshme. Pastaj ka hakmarrje dhe dashuri, dhe frikë të pastër dhe urrejtje, dhe mirësi.

"Imzot Poirot!"

"Oh po, zonjë". Unë kam ditur të them që A eliminohet nga B vetëm për të përfituar C. Vrasjet politike shpesh vijnë në të njëjtën lojë. Dikush konsiderohet i dëmshëm për civilizimin dhe eliminohet për këtë. Njerëz të tillë harrojnë se jeta dhe vdekja janë punë e Zotit të mirë.

Vrasja e Roger Ackroyd

Gratë në mënyrë të pavetëdijshme vëzhgojnë një mijë detaje intime, pa ditur se çfarë po bëjnë. Nënvetëdija juaj i përzie këto gjëra të vogla me njëra-tjetrën dhe ata e quajnë këtë intuitë.

Vrasje në Orient Express 

E pamundura nuk mund të ketë ndodhur; prandaj, e pamundura duhet të jetë e mundur, pavarësisht nga paraqitjet.

Misteri i udhëzuesit të hekurudhës

Vdekja, mademoiselle, për fat të keq krijon një paragjykim. Një paragjykim në favor të të ndjerit ... Gjithmonë ka bamirësi të madhe për të vdekurit.

Një mace në pëllumb

Të gjithë gjithmonë dinë diçka, "tha Adam," edhe nëse është diçka që ata nuk e dinë se e dinë.

Vrasje në kursin e golfit 

Kur do të gënjejë një grua? Ndonjëherë vetë. Zakonisht për shkak të burrit që ajo do. Gjithmonë për fëmijët e tyre.

Një kufomë në bibliotekë

E vërteta është se shumica e njerëzve, duke mos përjashtuar policinë, janë tepër të sigurt në këtë botë të keqe. Besoni shumë në atë që u thuhet.

Burri me kostum gështenje

Në të vërtetë është një jetë e vështirë. Burrat nuk do të jenë të mirë me ju nëse nuk dukeni mirë, dhe gratë nuk do të jenë të mirë me ju nëse dukeni mirë.

Elefantët mund të kujtojnë

Elefantët mund të kujtojnë, por ne jemi njerëz dhe për fat të mirë njerëzit mund të harrojnë.

Martesa e qenve

Fjalët janë gjëra aq të pasigurta sa shpesh tingëllojnë mirë, por ato nënkuptojnë të kundërtën e asaj që mendohet të thonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.