Plaku dhe deti

Plaku dhe deti

Plaku dhe deti

Plaku dhe deti (1952) është vepra më e njohur e trillimit e amerikanit Ernest Hemingway. Pas botimit, shkrimtari u kthye në arenën letrare. Rrëfimi është frymëzuar nga përvoja e vetë autorit si një peshkatar në Kubë. Në pak më shumë se 110 faqe, ai kapi aventurat e një marinari të vjetër dhe luftën e tij për të kapur një peshk të madh marlin.

Kjo histori e shkurtër u botua për herë të parë në revistë jetë, gjë që e emocionoi Hemingway, pasi libri i tij do të ishte në dispozicion për shumë njerëz që nuk mund ta blinin. Në një intervistë ai u shpreh: "... kjo më bën shumë më të lumtur sesa të fitoj një Nobel". Në një farë mënyre, këto fjalë u bënë parandjenëse, si shkrimtarit iu dha Çmimi Nobel për Letërsi në 1954.

Përmbledhje e Plaku dhe deti (1952)

Santiago es një peshkatar i njohur në Havanë si "e vjetra". ai po kalon një copë toke të përafërt: më shumë nga 80 ditë pa merrni frutat e peshkim. I vendosur për të ndryshuar fatin e tij, ai ngrihet herët për të hyrë në Rrymat e Gjirit, gjithçka duket se bëhet më mirë kur kafshon në grepin e tij një peshk marlin. Ai e sheh këtë sfidë të madhe si një mënyrë për t'u treguar të tjerëve aftësitë e tij.

Një betejë e madhe

Plaku luftoi për tre ditë kundër tij i madh dhe i fortë peshk; gjatë atyre orëve të gjata shumë gjëra i kaluan në mendje. Midis tyre, e kaluara e tijkur gruaja e tij jetoi dhe shijoi prosperitet në punën e tyre. Ai gjithashtu kujtoi Mandolinën, një djalë të ri të cilit i mësoi zanatin që kur ishte fëmijë dhe që kishte qenë shoku i tij besnik, por që u largua.

Fundi i papritur

Santiago dha gjithçka, dhe me një përpjekje të fundit arriti të sigurojë peshkun duke e plagosur me fuzhnjë. Krenar për veprën e tij, ai vendosi të kthehej. Kthimi në tokë nuk ishte aspak i lehtë, pasi peshkatarit të moshuar iu desh të merrej me peshkaqenë që fshihnin kapjen e tij. Megjithëse ai luftoi me disa, pak nga pak ata arritën ta gllabëronin atë peshk të stërmadh dhe të linin vetëm skeletin e tij, i cili gjeneroi ndjenja disfate te plaku.

Pasdite vonë, Santiago arriti në breg; la varkën e tij dhe mbetjet e peshkut të madh dhe shkoi në shtëpi i rraskapitur dhe jashtëzakonisht i trishtuar. Pavarësisht se nuk kishte mbetur asgjë nga marlin, të gjithë në fshat ishin të mahnitur nga madhësia e një peshku të tillë. Mandolini ishte aty dhe pa mbërritjen, dhe ai u pendua që kishte braktisur plakun, kështu që ai premtoi ta shoqëronte përsëri në punë.

Analiza e Plaku dhe deti

strukturë

Historia përmban një gjuhë e qartë dhe e thjeshtë, e cila lejon një lexim të rrjedhshëm dhe të kënaqshëm. Pavarësisht se nuk ka shumë faqe - krahasuar me romanet e tjerë -, siguron përmbajtje të dendur dhe cilësore. Ka shumë mësime të pranishme në këtë rrëfim, të cilat, përveç kësaj, do të varen nga interpretimi i lexuesit. Kjo është arsyeja pse mund të gjenden mendime të ndryshme në lidhje me këtë vepër.

Shfaqje stili

Kjo histori e shkurtër tregon stilin unik të shkrimtarit. Prezantohet një hero - Santiago, një peshkatar i vjetër - i cili, megjithë moshën e tij të shtyrë, nuk dorëzohet. Si gjithmone, ekziston një çështje sipërfaqësore: mungesa e peshkimit; megjithatë, historia shkon më tej. Personazhi kalon nëpër një seri situatash shumë njerëzore, si p.sh. vetmia, zhgenjimiose humbje, por ai i jeton të gjitha pa humbur vullnetin dhe guximin e tij.

Interpretime të ndryshme

Ne po përballemi me atë që ata e quajnë një fund të hapur. Historia nuk ka një rezultat specifik, pasi nuk është specifikuar se çfarë ndodh në të vërtetë me Santiago. Prandaj, gjithçka i lihet interpretimit të lexuesit. Për shembull, trishtimi dhe disfata me të cilën peshkatari kthehet në shtëpi mund të interpretohet si fundi i ekzistencës së tij.

Tematike

Pa asnjë dyshim, Plaku dhe deti Shtë një libër që ju bën të reflektoni në shumë situata jetësore. Pavarësisht se ka si temë kryesore udhëtimin e një peshkatari veteran duke kaluar një copë toke të ashpër, historia prek në mënyrë simbolike pika të tjera, të tilla si: miqësia, besnikëria, këmbëngulja, patrembësia, krenaria, vetmia y muerte, për të përmendur disa.

Disa të dhëna biografike të autorit

Shkrimtari dhe gazetari Ernest Miller Hemingway lindi të Premten, 21 Gusht 1899 në Oak Park Village në veri të Illinois. Prinderit e tij Ata ishin: Clarence Edmonds Hemingway dhe Grace Hall Hemingway; atë, një gjinekolog i njohur; dhe ajo, një muzikant dhe këngëtar i rëndësishëm. Të dy ishin figura të respektuara në shoqërinë konservatore Oak Park.autorët më të mirë amerikanë

Ernest ndoqi shkollën e mesme Oak Park dhe River Forest. Në vitin e tij të vogël, ai mori pjesë - Midis shumë lëndëve - klasa e gazetarisë, të cilën Fannie Biggs e diktoi. Në këtë çështje, shkrimtarët më të mirë u vlerësuan me botimin e artikujve të tyre në gazetën e shkollës, të quajtur: Trapezi. Heminguej fitoi me shkrimin e tij të parëishte rreth Orkestrës Simfonike të Çikagos dhe u prezantua në 1916.

Fillimet në gazetari dhe lufta e parë botërore

Në vitin 1917 - pasi refuzoi të shkonte në kolegj - ai u transferua në Kansas. Atje filloi punën e tij si gazetar në gazetë Kansas City Star. Duke menduar të qëndronte në këtë vend për 6 muaj, ai mori përvojë të mjaftueshme për të bërë punët e tij të ardhshme. Më vonë u bashkua me Kryqin e Kuq për të marrë pjesë në Luftën e Parë BotëroreAtje ai shërbeu si shofer i ambulancës në frontin italian.

Korrespondent i luftës

Pas një aksidenti në ambulancën, Ernestit iu desh të kthehej në vendin e tij të lindjes, ku u kthye në gazetari. Në vitin 1937 ai udhëtoi në Spanjë si korrespodent nga Aleanca e Gazetave të Amerikës së Veriut për të mbuluar Luftën Civile Spanjolle. Një vit më vonë, ai raportoi ngjarjet e Betejës së Ebros dhe në mes të Luftës së Dytë Botërore ai dëshmoi Ditën e D-së, ku filloi Operacioni Overlord.

Stili letrar

Hemingway u konsiderua pjesë e Brezit të Humbur, një grup amerikanësh që filluan karrierën e tyre letrare pas Luftës së Parë Botërore. Kjo është për shkak të kësaj veprat e tij tregojnë zhgënjimin dhe pashpresën e një kohe të vështirë. Tregimet dhe romanet e tij karakterizohen nga të shkruarit në prozë narrative, me fjali të shkurtra deklarative dhe pak përdorim të shenjave të brendshme.

Shkrimtari u identifikua se kishte një stil unik, i cili shënonte një para dhe pas në fushën letrare. Romani i tij i parë, Festë (1926), filloi karrierën e tij. Kjo vepër ekspozoi një mënyrë shumë të veçantë të të shkruarit, së cilës Hemingway quhet: teoria e ajsbergut. Me të, autori mban arsyetimi për historinë nuk duhet t'i paraqitet lexuesit drejtpërdrejt, por duhet të spikat në mënyrë implicite.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   areli dijo

    Përshëndetje, unë quhem Areli dhe e pëlqeva këtë blog, e pashë vërtet interesante dhe do të kthehem shumë shpesh pasi mënyra e shfaqjes së përmbajtjes është aq krijuese dhe aq interesante sa për ne dashamirët e leximit na frymëzon të lexojmë më shumë dhe të dimë më shumë rreth botës letrare. E vërteta është që mua më pëlqente shumë ky blog sepse për një moment u ndjeva si një vajzë e vogël në një dyqan ëmbëlsirash pa e ditur se cilën ëmbël për të zgjedhur gjithçka duket kaq interesante sa dua të lexoj gjithçka yaaa.

bool (e vërtetë)