16 libra Ernest Hemingway ia rekomandoi një shkrimtari të ri në vitin 1934

Ernest Hemingway

Arnold Samuelson, një gazetar i ri vetëm 22 vjeçI vendosur dhe aventuresk, ai nisi një udhëtim të madh nëpër vendin e tij pasi mbaroi studimet universitare. Ai mblodhi një çift nevojash në çantën e shpinës, së bashku me violinën e tij dhe shiti një numër sendesh në një gazetë lokale për ta ndihmuar atë të nisej në udhëtim. Kur u kthye në Minesota, përsëri në Prill 1934, ai lexoi për herë të parë një histori të shkurtër nga Ernest Hemingway në gazetë Kozmopolit. Historia në fjalë titullohej "Një udhëtim në anën tjetër", e cila më vonë do të ishte pjesë e romanit të tij "Të kesh dhe të mos kesh".

Të riut i bëri shumë përshtypje leximi i historisë, saqë nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të ndërmerrte një udhëtim prej më shumë se 2.000 milje autostop, vetëm në mënyrë që ai të mund të shihte Hemingway dhe t'i kërkonte këshilla.

Arnold Samuelson nuk e kishte atë që thuhet të jetë një udhëtim i qetë dhe i lehtë. Hapi Florida në Key West duke kërcyer nga treni në tren dhe duke ndaluar në një skelë për të fjetur në qiell të hapur. Moti, rrëfeu më vonë, nuk ishte saktësisht i mirë. Ai gjithashtu flinte në një pendë demi burgu, për të cilën ai tha se ishte infektuar me mushkonja. Përkundër gjithë kësaj, asgjë nuk ia hoqi angazhimin dhe entuziazmin për të takuar atë që për momentin ishte shkrimtari i tij i preferuar dhe ai ishte i gatshëm të paraqitej në derën e shtëpisë së tij. Samuelson e lidh kështu:

Kur trokita në derën e përparme të shtëpisë së Ernest Hemingway në Key West, ai doli dhe qëndroi para meje, serioz dhe i bezdisur, duke pritur që unë të flisja. Nuk kisha asgjë për t’i thënë. Nuk mund të mbaja mend një fjalë të vetme të fjalës sime të përgatitur. Ai ishte një burrë i madh, i gjatë, me shpatulla të gjera e të varura, i cili qëndroi para meje me këmbët e ndara dhe krahët e varura anash. Ai ishte përkulur pak përpara me pozicionin instiktiv të një boksieri të gatshëm për grusht.

E. hemingway me Fidel Castro

Shkrimtari e pyeti se çfarë dëshironte saktësisht, së cilës shkrimtari i ri u përgjigj se ai e kishte lexuar tregimin e tij të fundit të shkurtër të botuar në Kozmopolit dhe se i kishte bërë aq shumë përshtypje, sa nuk kishte mundur të shmangte shkimin për ta takuar për të biseduar me të. Heminguej ishte i zënë në atë kohë, por me një ton të qetë dhe të përzemërt e ftoi atë që të nesërmen të vinte në shtëpinë e tij.

Të nesërmen ata filluan të bisedojnë dhe kur Arnold Samuelson rrëfeu se nuk dinte të shkruante për trillimet, i cili ishte përpjekur pa sukses, Ernest filloi ta këshillojë atë:

"Gjëja më e rëndësishme që kam mësuar rreth të shkruarit është që nuk duhet të shkruash kurrë shumë menjëherë", tha Hemingway, duke prekur krahun tim me gisht. “Ju kurrë nuk duhet ta bëni atë në një ulje. Lër disa për ditën tjetër. Gjëja më e rëndësishme është të dish kur të ndalosh. Kur të filloni të shkruani dhe gjithçka po shkon mirë, ejani në një vend interesant dhe kur të dini se çfarë do të ndodhë më pas, kjo është koha për të ndaluar. Atëherë duhet ta lini ashtu siç është dhe të mos mendoni për të; lëreni të pushojë dhe mendja juaj nënndërgjegjeshëm bën pjesën tjetër. Të nesërmen në mëngjes, kur të keni bërë një gjumë të mirë dhe të keni pushuar, rishkruajeni atë që keni shkruar një ditë më parë derisa të arrini në vendin interesant ku e dinit se çfarë do të ndodhte më pas. Shkruani përsëri dhe përsëritni sekuencën përsëri, duke e lënë atë në pikën tjetër interesante. Dhe kështu me radhë. Në atë mënyrë, lënda juaj do të jetë gjithmonë e mbushur me vende interesante. Theshtë mënyra për të shkruar një roman që nuk ndalet kurrë dhe është interesant ndërsa vazhdon. '

Ernest Hemingway i ulur në një bankën e të akuzuarve pranë Pilar,

Ernest Hemingway, ndër të tjera, e këshilloi djalin të mos shikonte shkrimtarët bashkëkohorë. Sipas shkrimtarit të madh, duhej të konkurronit me klasikët, me shkrimtarët tani të ndjerë, të cilat sipas tij ishin ato që i bënë veprat e tij t'i rezistonin kalimit të kohës. Shkrimtari e ftoi Arnoldin në punëtorinë e tij. Ai përshkruan përvojën e tij në të si më poshtë:

Punishtja e tij ishte garazhi në pjesën e pasme të shtëpisë. Unë e ndoqa atë në një shkallë jashtë punëtorisë, e cila ishte një dhomë katrore, me një dysheme me pllaka dhe dritare të mbyllura në tre mure dhe rafte të gjata librash poshtë dritareve të dyshemesë. Në një cep kishte një tryezë të madhe antike me një majë të sheshtë dhe një karrige antike me një mbrapa të lartë. EH mori karrigen në qoshe dhe ne u ulëm përballë njëri-tjetrit në të dy anët e tryezës. Ai mori një stilolaps dhe filloi të shkruajë në një copë letër. Heshtja ishte shumë e pakëndshme. E kuptova që ai po merrte kohën e tij duke shkruar. Do të doja që ai të më argëtonte me përvojat e tij, por më në fund e mbajta gojën mbyllur. Isha atje për të marrë gjithçka që ai do të më jepte dhe asgjë më shumë.

Ajo që po shkruante Ernest Hemingway ishte një listë me 14 romane dhe 2 tregime që ai i rekomandoi djalit të lexonte. Këto janë 16 librat që Ernest Hemingway i rekomandoi një shkrimtari të ri në 1934:

 1. "Anna Karenina" nga Leon Tolstoy.
 2. "Luftë dhe paqe" nga Leon Tolstoy.
 3. "Madame Bovary" nga Gustave Flaubert.
 4. «Hotel blu» nga Stephen Crane.
 5. "Varka e hapur" nga Stephen Crane.
 6. Dublinasit nga Jame Joyce.
 7. "Kuq e Zi" të Stendalit.
 8. "Shërbëtori njerëzor" të Somerset Maugham.
 9. Biddenbrooks nga Thomas Mann.
 10. "Larg dhe shumë kohë më parë" nga WH Hudson.
 11. "Amerikan" nga Henry James.
 12. "Përshëndetje dhe lamtumirë" (Breshër dhe lamtumirë) nga George Moore.
 13. "Vëllezërit Karamazov" nga Fjodor Dostojevsky.
 14. "Dhoma e madhe" nga EE Cummings.
 15. Lartësitë Wuthering nga Emily Brontë.
 16. "The Oxford Book of English Verse" nga Sir Arthur Thomas.

Ernest Hemingway Biografia e Dokumentuar

Pastaj ju lëmë me një video të biografisë së Ernest Hemingway. Isshtë një biografi shumë e plotë (videoja zgjat rreth një orë e gjysmë) në të cilën analizohet jo vetëm jeta dhe vepra e autorit, por gjithashtu mund të shihet duke folur autori dhe një nga kolegët e tij shkrimtarë.

Fraza dhe Kuotime të Ernest Hemingway

Ernest dhe Arnold

Dhe për t'i dhënë fund këtij artikulli të gjatë, por argëtues, një klasik, disa fraza dhe citate të famshme thënë nga vetë autori:

 • "Njerëzit e mirë, nëse e mendoni pak, kanë qenë gjithmonë njerëz të lumtur".
 • Mënyra më e mirë për të zbuluar nëse mund t’i besoni dikujt është t’i besoni.
 • "Tani: një fjalë kurioze për të shprehur një botë të tërë dhe një jetë të tërë".
 • Mos bëj atë që sinqerisht nuk dëshiron të bësh. Asnjëherë mos ngatërroni lëvizjen me veprimin.
 • Gjithmonë qëndroni pas burrit që qëllon dhe përpara njeriut që po bën mut. Në atë mënyrë ju jeni të sigurt nga plumbat dhe mut.
 • «Nëse ne fitojmë këtu, ne do të fitojmë kudo. Bota është një vend i bukur, ia vlen të mbrohet dhe unë urrej ta lë atë.
 • "Asnjëherë mos mendoni se një luftë, pa marrë parasysh sa e nevojshme ose e justifikuar mund të duket, nuk është më një krim."
 • "Mundohuni të kuptoni, ju nuk jeni një personazh i tragjedisë."
 • "Ndjeva vetminë e vdekjes që vjen në fund të çdo dite të jetës që dikush ka humbur".
 • "Kur dëgjojnë një jehonë, shumë besojnë se tingulli vjen nga ai".

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   M. Bonus dijo

  Shqyrtim shumë i mirë. Unë kam marrë lirinë e zbulimit të saj.
  Video është shumë interesante dhe unë përkoj në jetën time me mentalitetin e këtij gazetari dhe shkrimtari të jashtëzakonshëm në të njëjtën kohë.
  Ashtë për të ardhur keq që rinia e sotme nuk është në dijeni të veprës së këtij autori.

 2.   Jose Antonio Gonzalez Morales dijo

  Të lindurit në shekullin e nëntëmbëdhjetë ishte çelësi për të mos qenë në gjendje të lëmosh makizmin e kohës, siç është pirja e duhanit ose pirja e tepërt, e cila ishte shumë mashkullore. Pa dyshim, një njeri me shumë virtyte dhe disa të meta të tjera. E madhe dhe e papërsëritshme.