Mali i shpirtrave

Mali i shpirtrave.

Mali i shpirtrave.

Mali i shpirtrave është një nga historitë që janë pjesë e Sori, një koleksion i autorit spanjoll Gustavo Adolfo Bécquer. Kjo legjendë gotike e tmerrit u botua më 7 nëntor 1861 në gazetë Bashkëkohorja së bashku me gjashtëmbëdhjetë histori të tjera. Vepra është e ndarë në një hyrje të shkurtër, tre pjesë dhe një epilog ku rrëfyesi shton detaje të reja në histori.

Ai tregon për keq-aventurat e Alonso-s, një gjuetar i ri me një qëndrim të pafajshëm është i bindur lehtësisht nga kushëriri i tij Beatriz për të shkuar në Malin e Shpirtrave mu gjatë natës së Ditës së të Vdekurve. Pikërisht vendi më pak i përshtatshëm për t’u vizituar në mes të festave të Të Gjithë Shenjtorëve.

Sobre el autor

Pagëzuar nën emrin e Gustavo Adolfo Domínguez Bastida, lindi më 17 shkurt 1836 në Sevilje, Spanjë. Babai i tij, Don José Domínguez Bécquer dhe vëllezërit e tij ishin piktorë të njohur. Në kryeqytetin Andaluzian ai kaloi fëmijërinë dhe adoleshencën e tij; atje ai studioi shkencat humane dhe pikturën. Ai u la nën kujdestarinë e xhaxhait të tij, Joaquín Domínguez Bécquer, pasi ishte jetim në moshën njëmbëdhjetë vjeç.

Punët e para

Para se të bëhej njeri i letrave, ai u transferua në Madrid në 1854, ku punoi si gazetar dhe përshtatjen e pjesëve të huaja. Në vitin 1958, gjatë një qëndrimi në vendlindjen e tij, ai u sëmur rëndë dhe iu desh të kalonte 9 muaj në shtrat për shkak të një sëmundjeje të rëndë. Deri më sot, historianët nuk bien dakord për natyrën e sëmundjes (midis tuberkulozit dhe sifilizit).

Vëllai i tij Valeriano u kujdes për të dhe e ndihmoi atë të botonte legjendën e tij të parë: Kryegjyshi me duart e kuqe. Gjatë asaj kohe ai gjithashtu u takua me Julia Espín, e caktuar nga shumë akademikë si muza e tij Rima. Të tjerët menduan se ishte Elisa Guillén që e frymëzoi atë. Në 1861 ai u martua me Casta Esteban, vajza e një mjeku. Edhe pse nuk ishte një martesë e lumtur, ata kishin tre fëmijë.

Në mes legjendat y Rima

Gjysma e parë e viteve 1860 ishte periudha e saj më produktive në aspektin letrar për Gustavo Adolfo Bécquer. Jo më kot ai i shkroi pjesën më të madhe të tij legjendat gjatë kësaj periudhe. Po kështu, ai punoi në përpunimin e kronikave gazetareske dhe filloi dorëshkrimin e tij Rima. Në 1866 ai u bë një censor zyrtar i romaneve, kështu që ai ishte në gjendje të përqendrohej më shumë në lirikat e tij.

Revolucioni i vitit 1868 bëri që ai të humbte punën dhe gruaja e la atë.. Si pasojë, ai u transferua në Toledo me vëllain e tij dhe më pas në kryeqytetin spanjoll. Atje drejtoi revistën Iluminizmi i Madridit (vëllai i tij punonte si ilustrues). Vdekja e Valerianos në shtator 1870 e zhyti atë në një depresion të thellë. Gustavo Adolfo Bécquer ndërroi jetë tre muaj më vonë.

trashëgim

Gustavo Adolfo Becquer.

Gustavo Adolfo Becquer.

Gustavo Adolfo Becquer ai - së bashku me Rosalía de Castro - konsiderohet përfaqësuesi më i madh i lirikës post-romantike. Një nën-zhanër poetik që dallohet nga qasja e tij intime dhe natyra shprehëse e retorikës më pak të zbukuruar sesa romantizmi. Përveç kësaj, Bécquer ndikoi në artistët e mëvonshëm të mëdhenj, të tillë si Rubén Darío, Antonio Machado dhe Juan Ramón Jiménez, Ndër të tjera.

Mali i shpirtrave në vetvete është një vepër me një trashëgimi të veçantë. Ai është shfaqur në tema të ndryshme muzikore dhe opera nga artistë të tillë si Rodríguez Losada, banda metalike e minstrel "Saurom" dhe grupi i viteve '80, Gabinete Caligari. Aktualisht, ekziston një rrugë turistike në Soria e frymëzuar nga legjenda e Bécquer.

Analiza e El Monte de las nimas

Figurë

Alonso

Ai është kushëriri naiv i Beatrizit. Shënon karakterin e tij të pafajshëm pasi bindet lehtë nga ai të shkojë të kërkojë një fjongo blu në Monte de las nimas. Problemi është se ishte pikërisht në natën e Të Gjithë Shenjtorëve, kur më shumë shpirtra enden në vend.

Gjuetari dhe trashëgimtari i kështjellave Alcudiel ishte një person i vërtetë për të rrezikuar fshehjen e tij në këtë mënyrë. Aq më tepër, duke qenë kaq i ditur për historitë që lidhen me shpirtrat e Templarëve që vdiqën në luftën e tyre me hidalgos. Alonso përfundon duke shkelur bindjet e tyre në mënyrë që të kënaqin personin që duan.

Beatriz

Një djalë i ri me bukuri të parezistueshme, por me një sjellje të ftohtë dhe llogaritëse. Vajza e akuzave të Borges tregoi egoizmin e saj kur i kërkoi kushëririt të saj Alonso të shkonte në Monte de las Ánimas për të rimarrë një rrobë të humbur. Ai nuk u interesua aspak për rrethanat e natës ose për rrezikun që anëtarja e familjes së tij rrezikonte atje.

Beatriz është mishërimi i narcizmit të pastër. Një grua me një ego të tepruar dhe sjellje kapriçioze, i pajisur me një inteligjencë vdekjeprurëse që arriti të sfidonte Alonso. Në një masë të tillë, sa kushëriri i tij nuk mund ta kundërshtonte kërkesën për të shkuar të gjente një rrobë në një natë kaq të rrezikshme.

Personazhet dytësore

  • Kontet e Alcudiel, prindërit e Alonso.
  • Pikat e Borges, prindërit e Beatriz.
  • Skuadrat, gjahtarët dhe shërbëtorët e pallatit.
  • Ndihmësit në pallatin e Kontëve të Alcudiel gjatë natës së Të gjithë Shenjtorëve.
Citim nga Gustavo Adolfo Bécquer.

Citim nga Gustavo Adolfo Bécquer.

Përmbledhje legjende

Alonso e njihte mirë legjendën e Monte de las nimas. Në mes të një dite gjuetie me fëmijët dhe faqet e Los Condes de Borges dhe Alcudiel, ai u tregoi atyre histori në lidhje me templarët që sunduan malin. Ata ishin luftëtarë dhe fetarë që vdiqën atje nga duart e ushtarëve të Mbretit të Castile kur monarku vendosi të dëbojë arabët nga qyteti i Soria.

Sipas mitit, shpirtrat e templarëve të varrosur në atë vend dolën për të ruajtur malin së bashku me kafshët gjatë natës së të gjithë shenjtorëve. Per kete arsye, asnjë person i arsyeshëm nuk ka ndërmarrë pranë atij mali gjatë atyre festimeve.

Sfida

Gjatë darkës në pallatin e Kontëve të Alcudiel, Alonso dhe Beatriz qëndruan duke folur pranë fireplace. Ai i thotë kushëririt të tij se së shpejti do të largohet nga atje dhe dëshiron t'i japë asaj një argjend si një suvenir. Ajo e pranon dhuratën, pavarësisht ngurrimit të saj fillestar. Por Alonso dëshiron të marrë një suvenir edhe nga kushëriri i tij.

Beatriz i thotë se do t'i japë një fjongo blu. Sidoqoftë, veshja është e humbur në Monte de las nimas. Pastaj, ajo përdor ironinë e saj për të vënë në dyshim trimërinë e Alonso-s dhe vepron indiferente. Në shenjtërim, ai vendos provoni vlerën tuaj duke shkuar për të marrë lidhjen e kushëririt tuaj… Të gjitha në mënyrë që ta bëjnë atë të lumtur.

Shirit

Beatriz e kishte të vështirë të binte në gjumë atë natë. Në fillim, ajo mendoi se kishte ekzagjeruar duke u trembur dhe duke u lutur vazhdimisht për makthet që kishte pësuar. Por një objekt shqetësues qëndron në një tavolinë në dhomën e saj: një fjongo blu e përgjakur. Kur shërbëtori i Borges shkon t’i japë lajmin për vdekjen e Alonso-s për shkak të ujqërve, Beatriz gjendet i vdekur.

Disa kohë pas asaj që ndodhi, një gjahtar ishte një natë në Monte de las Ánimas. Para se të vdiste, burri pretendoi se kishte parë skeletet e Templarëve të dilnin dhe të Sorianëve fisnikë të varrosur atje. Përveç kësaj, ai pa figurën e një gruaje të bukur të çrregullt me ​​këmbë të përgjakura, duke ecur rreth varrit të Alonso-s.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.