Sot shënohet 180 vjetori i lindjes së Gustavo Adolfo Bécquer

Sot shënohet 180 vjetori i lindjes së Gustavo Adolfo Bécquer

Në ditë si sot jam veçanërisht i lumtur që mund të shkruaj për letërsinë. Arsyeja, këtu: Sot shënohet 180 vjetori i lindjes së Gustavo Adolfo Bécquer, një nga dy autorët romantikë që "ringjallën" romantizmin në Spanjë. Shkrimtarja tjetër, si të mos e përmendim atë: Rosalía de Castro. Së bashku ata ringjallën Romantizmin, i cili kishte filluar rënien e tij rreth vitit 1850. Për këtë arsye, këta dy autorë klasifikohen si post-Romantikë.

Por le të merremi me Bécquer, ne do të përmbledhim shkurtimisht atë që personi dhe vepra e tij donte të thoshte për letërsinë:

 1. Shkroi shumë vepra, por mbi të gjitha njihet për të tijën "Rima" y "Legjenda", kjo e fundit e shkruar në prozë.
 2. Si një romantik i mirë i donte disa gra: Julia Espín, Elisa Guillén dhe Casta Navarro. Me këtë të fundit ai u martua në 1861 dhe u divorcua vite më vonë.
 3. Ai vdiq me pak më shumë se 34 vjet, Për fat të keq. Ne nuk mund ta shijonim letërsinë e tij për një kohë të gjatë, por pavarësisht kësaj ai u bë një shkrimtar mjaft i njohur midis shkrimtarëve të tjerë.
 4. Edhe ashtu, poezia e tij u botua pas vdekjes, konkretisht në 1871, meqenëse poezitë e tij të para u humbën në një zjarr, për të cilin Bécquer duhej t'i rishkruante ato, gjithashtu duke krijuar të reja, të cilat ai i quajti "Libri i harabelave". Pas vdekjes së autorit, miqtë dhe kolegët e tij riorganizuan këto shkrime dhe i botuan me emrin që njihet sot: "Rima".

«Rimas» nga Bécquer

Rimat e tij janë poezi të shkurtra, të njohura në ton dhe me shumë muzikalitet në vargjet e tyre. Në to, 4 blloqe plotësisht të diferencuara mund të vërehen në mënyrë të përsosur:

 • Rimat I deri VIII: Ata flasin për vetë poezinë, për aktin e të shkruarit të poetit. Në to pasqyrohet në shumë raste vështirësia që ka poeti për të gjetur fjalët e duhura që shprehin pikërisht atë që dëshiron të thotë.
 • Rimat IX deri XXIX: Ata flasin për dashuri shpresëdhënëse dhe të gëzueshme, dashuri që ndihet për herë të parë dhe është emocionuese.
 • Rhymes XXX në LI: Përkundrazi, këto flasin për zhgënjimin e dashurisë dhe gjithçka që përfshin kjo.
 • Rimat LII deri LXXVI: Temat e tij më të shpeshta janë vetmia, dhimbja, trishtimi dhe pashpresa.

Gustavo Adolfo Becquer

Në këto rima, Bécquer flet me një grua të hollë, me sy blu («Nxënësi juaj blu ...»), me flokë të verdhë dhe çehre të çelët. Ai thotë se është një dashuri e zhgënjyer dhe e pamundur, por ndonjëherë gruaja duket se është vetë poezia, ajo që nuk arrihet, ajo poezi e përsosur që i reziston autorit ...

Poezia e Bekerit ndryshon shumë nga ajo poezi romantike e shkruar më parë. Bécquer, nën një halo intime dhe misterioze, ikën nga rimat tipike bashkëtingëllore të vargjeve romantike dhe krijon kompozimet e tij: më të shkurtër dhe më të shkurtër, më të drejtpërdrejtë, më të natyrshëm, jo ​​aq të detyruar ose të zbukuruar, ...

Ai vetë e tha këtë për poezinë e tij:

«E natyrshme, e shkurtër, e thatë, që buron nga shpirti si një shkëndijë elektrike, që plagos ndjenjën me një fjalë dhe ikën; dhe e zhveshur nga artifice,… zgjon një mijë ide që flenë në oqeanin pa fund të fantazisë ”.

Simbolika e poezisë së tij dhe thelbësia e saj ushtruan një të fortë ndikimi mbi autorët si Juan Ramón Jiménez ose ata të Gjeneratës së 27. Prandaj, mund të thuhet se Bécquer ishte një poet përpara kohës së tij, një pararendës i lëvizjeve të mëvonshme, si dhe një romantik i vonë.

Këtu është një dokumentar për jetën dhe veprën e GA Bécquer. Onlyshtë vetëm 15 minuta, ia vlen të shihet:

https://www.youtube.com/watch?v=ycZT7MsxZkA

Disa nga rimat e tij (XXX, LIII,

RIMA XXX

Në sytë e tij u shfaq një lot
dhe në buzën time një frazë faljeje;
Krenaria foli dhe fshiu lotët e tij,
dhe fraza në buzët e mia skadoi.

RIMA XXXVIII

Unë jam duke shkuar në një shteg; saj, për një tjetër;
por, duke menduar për dashurinë tonë të ndërsjellë,
Unë ende them: "Pse kam heshtur atë ditë?"
Dhe ajo do të thotë: "Pse nuk qava?"

Psherëtimat janë ajër dhe shkojnë në ajër.
Lotët janë ujë dhe ato shkojnë në det.
Më thuaj, grua, kur dashuria harrohet
A e dini se ku shkon?

RIMA LIII

Dallëndyshet e errëta do të kthehen
foletë e tyre të varen në ballkonin tuaj,
dhe përsëri me krahun në kristalet e tij
duke luajtur ata do të thërrasin.

Por ato që fluturimi i mbajti prapa
bukurinë tuaj dhe lumturinë time për të menduar,
ata që mësuan emrat tanë ...
Ata ... nuk do të kthehen!

Dorëzonja me shkurre do të kthehet
nga kopshti juaj muret për t'u ngjitur,
dhe përsëri në mbrëmje edhe më e bukur
lulet e saj do të hapen.

Por ata, të ngjeshur me vesë
pikat e së cilës shikonim se si dridheshin
dhe bie si lotët e ditës ...
Ata ... nuk do të kthehen!

Ata do të kthehen nga dashuria në veshët tuaj
fjalët e zjarrta që tingëllojnë;
zemra jote nga gjumi i saj i thellë
mbase do zgjohet.

Por memec dhe i zhytur dhe në gjunjë
ndërsa Zoti adhurohet përpara altarit të tij,
siç të kam dashur ...; zbrit nga grepi,
Epo ... ata nuk do të të duan!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Teodora Leon Salmon nga Amiot dijo

  Epo, më pëlqente shumë të dëgjoja audion për jetën e Becquer dhe të lexoja rimat e tij. Dhe si një adhuruese e letrave, do të doja të merrja lajme letrare.
  Unë gjithashtu shkruaj dhe botoj.
  Shumë falemnderit.
  Teodora