25 fraza nga Gustavo Adolfo Bécquer në përvjetorin e lindjes së tij

Kush nuk i njeh ato vargje? Kush nuk ka recituar ndonjëherë një nga poezitë e tij? Kush mund të ketë tashmë në botë dhe univers që nuk e di Gustavo Adolfo Becquer? Sepse poeti Sevillian konsiderohet si një nga shkrimtarët spanjollë më të lexuar të të gjitha kohërave. Dhe ai lindi në një ditë si sot, 17 Shkurt, por 1836. Me fjalë të tjera, për të përfunduar këtë javë të dashurisë, asgjë më mirë sesa të kalosh këto dy ditë pushim për të lexuar punën e tij.

Nga një familje artistësh, kur Bécquer filloi të shkruajë poezi Spanja ishte zhytur në mënyrë kulturore në realizëm, një prirje artistike qartësisht e kundërt me atë periudhe romantike. Puna e tij më e njohur është e tija Rima dhe legjenda, përmbledhje me poezi dhe tregime. Sot ne kujtojmë disa nga frazat e tij më të bukura.

Becquer vdiq shumë i ri, vetëm 34 vjeç dhe nga tuberkulozi (si mund të mos kishte qenë një poet romantik?). Dhe ishte atëherë që vepra e tij u bë e famshme dhe e vlerësuar. Por ne jemi duke festuar lindjen e tij dhe punën që ai na la.

Këto janë 25 frazat e tij më të famshme:

 1. Poetë mund të mos ketë, por gjithmonë do të ketë poezi.
 2. Psherëtimat janë ajër dhe shkojnë në ajër. Lotët janë ujë dhe shkojnë në det, më thuaj grua, kur dashuria harrohet, e di se ku shkon?
 3. Vetmia është perandoria e ndërgjegjes.
 4. Dhe mendimi është i domosdoshëm për ta ushtruar, i duhet çdo ditë e përsëri dhe përsëri të mendojmë, për të ruajtur jetën e mendimit.
 5. Dashuria është një rreze hëne.
 6. Spektakli i së bukurës, në çfarëdo forme që paraqitet, ngre mendjen drejt aspiratave fisnike.
 7. Shpirti që mund të flasë me sy mund të puthet edhe me sy.
 8. Ai që ka imagjinatë sa lehtë mund të nxjerrë një botë nga asgjëja.
 9. Truri im është kaos, shkatërrimi i syve të mi, thelbi im asgjë.
 10. Vetmia është shumë e bukur ... kur ke dikë për të treguar.
 11. Dashuria është një mister. Çdo gjë në të është fenomen për të cilat më të pashpjegueshme; gjithçka për të është e palogjikshme, gjithçka për të është e paqartë dhe absurde.
 12. Për një vështrim, një botë; për një buzëqeshje, një qiell; per nje puthje ... nuk di cfare do te te jepja per nje puthje!
 13. Dielli mund të jetë përjetësisht i vrenjtur, deti mund të thahet për një çast, boshti i tokës mund të thyhet si një gotë e dobët ... Gjithçka do të ndodhë! Vdekja mund të më mbulojë me krepin e saj funereal, por flaka e dashurisë tënde nuk mund të shuhet kurrë brenda meje.
 14. A doni që ne të mbajmë një kujtim të ëmbël të kësaj dashurie? Epo, le ta duam shumë njëri-tjetrin sot dhe nesër le të themi lamtumirë!
 15. Dy ide që mbijnë në të njëjtën kohë, dy puthje që shpërthejnë në të njëjtën kohë, dy jehonë që bashkohen, kjo është dy shpirtrat tanë.
 16. Ashtë për të ardhur keq që Dashuria, një fjalor, nuk ka ku të gjejë kur krenaria është thjesht krenari dhe kur është dinjiteti!
 17. Dashuria është poezi; feja është dashuri. Dy gjëra si një e treta janë të barabarta me njëra-tjetrën.
 18. Kur të kalojë koha dhe të më harroni, do të jetoni në heshtje në mua; sepse në errësirën e mendimeve të mia, të gjitha kujtimet do të më tregojnë për ty.
 19. Nëse diseksioni i shpirtrave do të mund të bëhej, sa vdekje misterioze do të shpjegoheshin.
 20. Ju thoni se keni një zemër dhe e thoni vetëm sepse ndjeni rrahjen e saj; që nuk është zemër… isshtë një makinë që lëviz drejt rrahjeve që bën zhurmë.
 21. Ndërsa hekuri është shqyer nga një plagë, dashuria e tij më shkulte zorrët e mia, edhe pse ndjeva ashtu si ndjeva që jeta ime po shqyhej nga unë me të!
 22. Ajo ka dritën, ka parfumin, ngjyrën dhe vijën, formën dëshirore, shprehjen, një burim të përjetshëm të poezisë.
 23. Sot toka dhe qiejt më buzëqeshin, sot dielli arrin në fund të shpirtit tim, sot e kam parë… E kam parë dhe më ka shikuar. Sot besoj në Zot!
 24. Qaj! Mos ki turp të rrëfesh se më ke dashur pak.
 25. Gjithçka është një gënjeshtër: lavdia, ari. Ajo që adhuroj është vetëm e vërtetë: Liria!

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Izabelë dijo

  I qeshur