Lajmet e tetorit në romanet historike dhe të krimit

Tetor, vjeshtë e plotë. Lajm editoriale në romanet historikë dhe krimë me emra si ata të Arturo Pérez-Reverte, Philip Kerr, Sebastián Roa, I. Biggi ose Michael Connelly. Ekziston një përmbledhje e kësaj përzgjedhje të titujve të rinj që paraqesin histori nga Antikiteti, Lufta Civile, shekulli i XNUMX-të, Lufta e Dytë Botërore dhe e tashmja në kthimin e detektivit Harry Bosch.

Vija e zjarrit -Arturo Perez-Reverte

Tetor 6

Iu desh Pérez-Reverte shumë kohë për t'u përfshirë me Luftë civile në formën e një romani, megjithëse ekzistojnë diatribë të panumërta cicërimash që i vënë flakën rrjeteve çdo ditë sa herë që tema del. Kështu që këtu ai na sjell vizionin e tij për një nga episodet më vendimtare, të vështira dhe të përgjakshme të konkursit: beteja e Ebros, ndodhi në korrik 1938.

Natën e 24-25 Korrikut, 2.890 burra dhe 14 gra të Brigada XI e Përzier e Ushtrisë së Republikës kapërce lumin për të vendosur urën kryesore të Kështjella del Segre, ku ata do të luftojnë për dhjetë ditë. Ata janë personazhet, vendet dhe situatat e shpikura nga autori për të rikrijuar këtë moment, por faktet ose emrat e vërtetë prapa dhe nga të cilët ata janë frymëzuar nuk janë.

Ai është i sigurt se nuk do të zhgënjejë as mbështetësit e tij të vendosur dhe as mospërfillësit e tij të tërbuar.

Lëndë e errëtPhilip kerr

Tetor 8

Kerr na la dy vjet më parë, por krijuesi i detektivit Bernie gunther Kisha akoma shumë për të shkruar dhe botuar. Tani kemi marrë dy tituj, Arti i krimit, e cila doli në mes të muajit të kaluar, dhe tani kjo titull vendosur historik në fund të Londrës së shekullit të XNUMX-të.

Jemi në vitin 1696 dhe takohemi Christopher ellis, i cili është një i ri që i pëlqen letrat dhe gratë që dërgohen në Kullën e Londrës, por jo si i burgosur. Fati dëshiron që Ellis të bëhet Ndihmësi i ri i Sir Isaac Newton, i cili përveç se një shkencëtar, është gjithashtu i ngarkuar me ndjekjen e falsifikuesve që kërcënojnë të rrëzojnë ekonominë angleze.

Kështu që të dy do të formojnë një të veçantë çift ​​detektiv hetimet e të cilëve i çojnë në a mesazh misterioz në kodin që shfaqet mbi një kufoma fshehur në Kullën e Luanëve.

Nemesis - Sebastian Roa

Tetor 8

Sebastián Roa është një nga emrat e mëdhenj të romanit historik atdheut. Në këtë roman të ri ai na çon në luftërat mjekësore me nxitjen që një grua luan në të, Artemisia e Caria. Dhe në formën e një dialogu me një djalë të ri Herodoti, ai do të na tregojë për jetën e tij emocionuese.

Në shekullin V a. C. Rregullat e Artemisisë Halikarnasi, qytet besnik i perandorisë Persiane. Kapiteni juaji luftanije, Nemesis, me të cilën do të shkojë në kërkim të një marinari Athinas Shkaku i rënies nga hiri i familjes së tij dhe i të gjitha fatkeqësive që ndodhën para ardhjes në pushtet. Dhe të gjitha me hijen e luftës që shfaqet midis persëve dhe grekëve.

Projekti Moisiu - I. Biggi

Tetor 9

I. Biggi, përveç leximit të tij Valkyries, Pata kënaqësinë të intervistojeni atë disa muaj më parë pasi fitoi çmimin Cerros de Úbeda për romane historike. Tani tërhiqeni këtë histori të re atje ku shkojmë në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Në fillim të verës së 1945, një profesor spanjoll i internuar paralajmëron se gjermanët kanë një armë e re e tmerrshme krijuesi i të cilit, një shkencëtar hebre, siguron se ai mund të përfundojë me një shpërthim të vetëm me të gjitha trupat që presin në jug të Anglisë.

Por Komanda e Lartë Aleate është skeptike. Edhe kështu, Winston Churchill organizojnë një mision të komandat që do të drejtojë një kolonel atipik të Amerikës së Veriut me disa burra të pashpresë. Kështu, ata do të hyjnë në Gjermania naziste për të gjetur dhe për t'i dhënë fund kërcënimit të asaj bombe.

Zjarri i natës - Michael Connelly

Tetor 22

Unë përfundoj me një klasik i romanit kriminal të Amerikës së Veriut bashkëkohore Michael Connelly kthehet me të tijin Detektiv LAPD më i njohur dhe i ndjekur, i papërshkueshëm nga zjarri Harry Bosch, kështu që fansat tuaj jemi me fat. Epo, për të kaluar majmunin midis romanit dhe romanit, është e mrekullueshmja Seri televizive, e meriton artikullin e vet.

Titulli i nëntë që na sjell në Bosch përsëri duke bashkuar forcat me Detektivi Renée Ballard në një rast që e rikthen Bosch në rininë e tij kur ai ishte një detektiv rishtar Vrasjeje. Mentori juaj nga atëherë ishte John Jack Thompson. Tani ai ka vdekur dhe pas varrimit të tij, e veja e tij i jep Bosch raportin e një vrasje që Thompson mori kur u largua nga policia. Bëhet fjalë për çështje e hapur e vrasjes së një të riu. Bosch fton Ballard për ndihmë për të zbuluar interesin e Thompson për të gjithë ato vite më parë. Pyetja lind kur ata pyesin nëse Thompson e mbajti raportin për të punuar në çështjen në pensionin e tij ose për t'u siguruar që asnjëherë nuk zgjidhet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.