Intervistë me I. Biggi, fitues i çmimit Cerros de Úbeda për romane historike

Shkrimtari bask Inaki Biggi ka fituar çmim Kodrat e Úbeda të romanit historik me titullin tuaj më të fundit, Valkyries. Autor gjithashtu i Sanctuary y Formula e Stradivarius, sot na kushton kjo intervistë Ju falënderoj shumë për mirësinë, kohën dhe përkushtimin tuaj. Eskerrik asko.

Lajmet e Letërsisë: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

I. Biggi: Jo libri i parë, por do të ishte një roman nga Tre hetuesit, madhështore serie për të tërhequr fëmijët në lexim. Kohët e fundit kam rilexuar njërën prej tyre për t'u përpjekur të gjej atë formulë alkimike me të cilën e mora. Dhe sigurisht si të mos përmendet Salgari me Sandokan o Korsari i Zi.

Gjithashtu nuk mbaj mend se cila ishte gjëja e parë që shkrova. Shumë gjëra, të gjitha humbën. Por gjëja e parë që kam shkruar me pak themel ishte romani im i pare, Sanctuary, e cila filloi si një histori e shkurtër dhe përfundoi me më shumë se 300 faqe.

AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

I. Biggi: Ndoshta El Padrino. Mendoj se është romani ai më shumë herë kam lexuar, me siguri një rezultat. Personazhet që vizaton Mario puzo ato më duken gati të pakapërcyeshme. Vito Corleone është një qenie monstruoze por ka dinjitetin e vet. Ajo përzierje më magjeps.

AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

I. Biggi: Tolkien, Maalouf. Por Kam qeshur shumë me Sharpe, Pratchett, Mendoza… Kam udhëtuar te yjet me Asimov. Dhe kalova kaq shumë i frikësuar me Stephen King. Agatha Christie dhe Herkul Poirot e tij. Ndërsa mendoj për këtë mbaj mend gjithnjë e më shumë.

AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

I. Biggi: Inigo Montoya de Princesha e fejuar. Lufta, tortura, hakmarrja, gjigandët, mrekullitë, përndjekjet, dashuria e vërtetë. Për çfarë tjetër mund të kërkoni një libër?

AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

I. Biggi: Për të lexuar Unë mendoj jo. Unë e bëj atë në çdo pozicion dhe në çdo kohë. Abstraktohem lehtësisht. shkruaj është tashmë një histori tjetër: heshtja dhe hapësira për të lëvizur. Nëse jam në tërbim të plotë, dhe me sa nervoz jam, Unë menjëherë u mbingarkova dhe gjithçka më shqetëson.

AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

I. Biggi: Ku ka një kompjuter, qetësi, koha dhe hapësira. Nuk po kërkoj shumë, apo jo?

AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

I. Biggi: Romanet e mia të para I kam shkruar në një kohë kur isha zhytur në çdo lexim të romanit historik me komplote konspirative që ranë në duart e mia, dhe ata më shënuan shumë. Kështu që mendoj se duhet të them Philip Van Den Bergen dhe Bashkimi Sistine, Ken Follet dhe Shtyllat e tokës, Amin Maalouf dhe Udhëtimi i Baldassare, Umberto Eco dhe Emri i trëndafilit...

AL: Zhanret tuaja të preferuara?

I. Biggi: qartë romani historik. Por gjithashtu, dhe shumë, romani i zi dhe shumë punime të trillim shkencor ose fantazi. Ka disa zhanre, jo shumë, që nuk jam mësuar t’i lexoj, por gjithmonë kam qenë një nga ato Ato lexohen deri në etiketën e colacao sa herë që ha mëngjes.

AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

I. Biggi: Tani jam me Kohët e Shpresës, romani i fundit nga Emilio lara, dhe me Gataca nga Frank thilliez.

Lidhur me shkrimin Jam me korrigjimet e romanit tim të pestë, duke e priturnë dalje të katërtit, e cila do të shfaqet në pranverë, dhe duke përfunduar përgatitjen një e gjashta i cili tashmë ka hyrë në fazën e shkrimit, pasi të jetë përpiluar dokumentacioni. Ata janë romane të pavarura njëri-tjetrin dhe zakonisht më pëlqen të rezervoj komplotet e tyre, në rast se ata fitojnë.

AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

I. Biggi: Epo, pse do ta mashtrojmë veten. Siç e thatë mjaft mirë, ka shumë autorë dhe të gjithë duam të shohim punimet tona në librari, të cilat na kanë kushtuar kaq shumë orë, gëzime dhe vuajtje, dhe jo kërkesa e mjaftueshme për t'i thithur të gjitha. Botuesit marrin rreziqe financiare dhe nganjëherë nuk paguan. Të gjithë përpiqemi t'i bëjmë të dukshme punimet. Kur botoni një roman, ju tashmë jeni nervozuar në lidhje me shitjet, sepse një i ardhshëm varet prej tyre. Nëse akoma nuk e keni botuar, ju shkoni derë më derë ... Nuk është e lehtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.