Jorge Manrique

Fraza nga Jorge Manrique.

Fraza nga Jorge Manrique.

Jorge Manrique ishte një poet i famshëm spanjoll i para-Rilindjes. Megjithëse data e mbërritjes së tij në botë nuk është e qartë, ekziston një konsensus që e vendos atë në Paredes de Nava (aktualisht, Castilla y León) gjatë vitit 1440. Në çdo rast, ajo që është e pamohueshme është vena intelektuale e pranishme në familje e fuqishme dhe me ndikim në fisnikërinë kastile.

E lartpërmendura forcohet nga fakti se xhaxhai i tij ishte poeti prestigjioz Gómez Manrique dhe babai i tij ishte Rodrigo Manrique, Kont i Paredes de Nava. DHEnë rininë e tij ai studioi shkenca humane dhe në zonën ushtarake. Ai madje mori pjesë me sukses në përballje të ndryshme ushtarake. Pikërisht, në një nga këto përleshje, ai popullarizoi frazën "as gënjeshtra, as keqardhje".

Një vdekje e hershme

Përkundër një vdekje relativisht të parakohshme, ai kishte kohë për t'u martuar me zonjën Guiomar de Castañeda dhe babanë e dy fëmijëve: Luir dhe Luisa. Vdekja ndodhi në 1479, kur ai ishte vetëm 39 vjeç, gjatë luftës së trashëgimisë në favor të Isabel kundër Juana la Beltraneja. Sot ai është varrosur në manastirin e Uclés.

Vepra letrare e Jorge Manrique

Një numër i madh i shkrimeve të poetit Paredeño kanë arritur të kapërcejnë kohën dhe, me të, të pushtojnë një vend në pavdekësi. SPoezitë e tij ndjekin linjën ironike dhe burleske, pa harruar dashurinë. Vepra e tij më e famshme është Elegjia Coplas deri në vdekjen e babait të tij, vlerësohet si një klasik i vërtetë i letërsisë spanjolle.

kontekst

Përtej vdekjes së tij në një pjekuri të plotë biologjike, përkushtimi i tij për të shkruar ishte mbresëlënës. Pavarësisht se kishte pak kohë, Manrique kishte mundësinë të shkruante shumë vepra. Të cilat janë grupuar nga akademikët në tre grupe: të dashur, burlesk dhe doktrinar. Praktikisht të gjitha ato janë brenda kanuneve të poezisë këngëtare të kohës.

Poetika e shkrimtarit kastilian përbëhet nga rreth 50 pjesë. Në to ai adreson erotizmin përmes alegorive të imëta, (për kohën e tij kjo përfaqësonte një skandal). Sidoqoftë, ai nuk dështoi të respektojë konvencionet gjuhësore të poezisë provansale. Kjo është, kënga në vargje tetëkëndëshe, përsëritjet e fjalëve dhe elementet e luftës në alegori dashurie.

Poezi dashurie

Në përbërjen e saj autori përdor lirikën trubadore. Përveç kësaj, në shumë poezi të tij ai i referohet jetës së tij sentimentale private. Prandaj, është një veçanti që rrit vlerën e tyre si pjesë historike (dhe, natyrisht, thekson domethënien e tyre letrare).

Poezi te vogla

Ndër poezitë e vogla të Jorge Manrique, një nga më të njohurit është Të profesionit që ai bëri në rendin e dashurisë (nga vetëm 9 vargje). Këtu pasqyron përkushtimin ndaj të dashurit brenda një skeme fetare që merr parasysh zotimet e varfërisë dhe bindjes.

Një tjetër nga poezitë e tij emblematike është Shkallë dashurie, në të mbron vetë marrëdhënien e dashurisë si diçka të vlefshme. Në mënyrë të ngjashme, en Kalaja e dashurisë Kontrolloni dashurinë e sjellshme, ku zonja shkëlqen me dhuratat e saj, ndërsa i dashuri i saj bën punën e admirimit të atyre virtyteve.

Kompozime burleske

Brenda këtij stili, Jorge Manrique zhvilloi një ironi intensive dhe të drejtpërdrejtë. Gjithashtu, shpërtheu a humor i zi që jo të gjithë lexuesit e tij i pëlqyen. Kjo linjë ka vetëm tre pjesë. En Një kushëriri të saj që po i pengonte punët e saj të dashurisë, përdor kuptimin e dyfishtë për të bërë një krahasim midis një dashurie të papërgjigjur dhe një vargu pa akordim me të njëjtin emër (kushëriri).

Ndërsa në Coplas ndaj një borxhi që kishte lënë peng në tavernë, Manrique bën kritika të ashpra ndaj një zonje (i cili foli keq për të). Personazhi në fjalë dëshironte të vazhdonte të pinte dhe i dha mantelin e tij si pagesë. E treta, Një kënaqësi që i bëri për njerkën e tij, përbëhet nga 120 vargje, prandaj, është deri tani shkrimi më i gjatë i këtij tridhjet.

Coplas deri në vdekjen e babait të tij

Coplas deri në vdekjen e babait të tij.

Coplas deri në vdekjen e babait të tij.

Librin mund ta blini këtu: Coplas deri në vdekjen e babait të tij

Origjinë

Ai i kompozoi ato me rastin e vdekjes së mjeshtrit Rodrigo Manrique, babait të tij, (viktimë e kancerit). Poeti mbajti një marrëdhënie shumë të ngushtë me të, për pasojë, vdekja e tij i shkaktoi një shkatërrim të madh emocional. E gjithë dhimbja e tij mitizohet përmes vargjeve që ndërthurin traditën dhe origjinalitetin. Ai i shkruajti ato "të nxehta", menjëherë pas vdekjes.

Në këto vargje ai i kushtohet detajimit të detajeve më të rëndësishme të zgjimit. Në mënyrë të barabartë, tregon babanë e tij në të gjithë heroizmin e tij, si një shembull i virtyteve dhe plot guxim. Atje, tema e vdekjes afrohet nga e përgjithshmja tek më njerëzorja. Botimi i tij ndodhi vite pas vdekjes së Jorge Manrique dhe u bë një klasik i letërsisë spanjolle.

strukturë

Ajo është e ndarë në tre pjesë:

  • E para Ai përbëhet nga katërmbëdhjetë strofa të shkruara si një hyrje moralizuese. Thelbi i saj është më filozofik në ton; ngre vlerën e vogël të jetës tokësore dhe forcën e përjetshme të vdekjes.
  • Në pjesën e dytë ka pesëmbëdhjetë strofa kushtuar zhdukjes fizike të kohëve të fundit të njerëzve të rëndësishëm.
  • Blloku i tretë i kushtohet lavdërimit të jetës së babait të tij - Kush përshkruhet si një kalorës dhe luftëtar i krishterë - personazhe tashmë të shquar romakë.

Më në fund, Manrique fillon një bisedë me vdekjen. Në tërësi, poeti arrin të përfaqësojë ekzistencën njerëzore të vdekshme në mënyrën më kalimtare dhe në jetën e përjetshme me një shenjë më transcendente.

Fragment i Coplas deri në vdekjen e babait të tij

III

«Jetët tona janë lumenjtë
që ata do të japin në det,
çfarë po vdes;
atje shkojnë çifligjet
të drejtat për t'i dhënë fund
e konsumoni;
atje lumenj që rrjedhin,
aty gjysmakët e tjerë
more djem,
të afërm, ata janë të njëjtë
ata që jetojnë nga duart e tij
dhe të pasurit.

V

«Kjo botë është rruga
për tjetrin, çfarë është vjollca
pa keqardhje;
është më mirë të kesh gjykim të mirë
për të ecur këtë ditë
pa gabuar.
Ne largohemi kur të lindim,
ne ecim ndërsa jetojmë,
dhe arritëm
në kohën kur vdesim;
kështu që kur të vdesim,
pushuam ”.

Trekëndëshi Manrik

Shtë një iniciativë që nisi në fund të viteve 1990 falë banorëve të provincës së Cuenca, në Castilla-La Mancha. Isshtë një haraç për jetën dhe veprën e Jorge Manrique përmes një rruge turistike projektuar për të festuar trashëgiminë e tij dhe për të nxjerrë në pah kohën e tij në këto site.

Konkretisht, Turneu ka tre ndalesa: Kalaja Garcimuñoz, qyteti i Santa María del Campo-Rus dhe komuna e Uclés. Në kështjellën e lartpërmendur ai u plagos për vdekje, në vendin e dytë vdiq dhe në ndalesën e fundit mori varrin e shenjtë.

Shënimi i rrugës së "rilindjes së poezisë"

Jorge Manrique konsiderohet nga historianët si një eksponent shumë i rëndësishëm i letërsisë spanjolle. Kush, për shkak të gjendjes së tij, ajo pasqyron ekuilibrin e Rilindjes për shkak të shkrimit të saj të sinqertë, me një stil të përulur, modest dhe natyral. Aty ku vulgarizmat vijnë vetëm për të nxjerrë në pah thjeshtësinë dhe burimet retorike tipike për poetët e shekullit XV.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.