Dita e librit. Përzgjedhja e frazave dhe fragmenteve të famshme të letërsisë

 

Tjetër Dita e librit, por shumë atipike dhe e trishtuar edhe sepse nuk mund të dalim të festojmë. Ne nuk mund të shkojmë të blejmë një, atë që ne aq shumë e dëshironim dhe doli këtë muaj, atë që do të dhuronim, çfarëdo qoftë. Ka nga ata që janë në shtëpi, por nuk është e njëjta gjë. Sot ishte dita e Leximi i Don Kishotit, për të ecur nëpër Ramblas me njërën në dorë dhe në tjetrën një trëndafil. Ishte dita e panairet e librave këtu dhe atje, nga nënshkrimet e shkrimtarëve dhe lexuesit gjithmonë të uritur për më shumë histori të mira. Por ky vit nuk prek.
Sot sjell një zgjedhje e vogël dhe personale e frazave dhe fragmenteve e veprave (teatër, roman dhe poezi) të Letërsia spanjolle e të gjitha kohërave. Vlen si një ngushëllim i vogël dhe shpresojmë që vitin e ardhshëm të festojmë një Ditë të Librit në kushtet më të mira.

Përzgjedhja e fragmenteve letrare

Romanca e të burgosurit. Anonim

Që nga maji ishte, deri në maj,
kur eshte nxehte,
kur shkëlqen gruri
dhe fushat janë në lulëzim,
kur kalendari këndon
dhe përgjigjet e bilbilit,
kur të dashuruarit
ata do t'i shërbejnë dashurisë,
por mua, i trishtuar, i kujdesshem,
që unë jetoj në këtë burg,
As nuk e di se kur është dita
as kur janë netët,
por për një zog të vogël
që më këndoi në të gdhirë.
Një person me hark e vret atë;
Zoti i jep atij një shpërblim të keq.
***

Coplas për vdekjen e babait të tijMe Jorge Manrique

Mos harroni shpirtin e fjetur,
gjallëroj trurin dhe zgjohu
shikuar
si kalohet jeta,
si vjen vdekja
aq i qetë;
sa shpejt shkon kënaqësia;
si pasi ra dakord
jep dhimbje;
si për mendimin tonë
çdo kohë të kaluar
Ishte më mirë.

***

Don Kishoti. Miguel de Cervantes

- Liria, Sanço, është një nga dhuratat më të çmuara që qielli u dha njerëzve; Me të, thesaret që toka përmban dhe deti nuk mund të barazohen; për liri, si dhe për nder, dikush mund dhe duhet të sigurojë jetë, dhe, përkundrazi, robëria është e keqja më e madhe që mund t'u vijë njerëzve.

***

Jeta është ëndërrMe Calderón de la Barca

Unë ëndërroj që jam këtu
nga këto burgje të ngarkuara,
dhe kam ëndërruar që në një shtet tjetër
me lajka e pashe veten.
Cfare eshte jeta? Një furi.
Cfare eshte jeta? Një iluzion,
një hije, një trillim,
dhe e mira më e madhe është e vogël:
se e gjithë jeta është një ëndërr,
dhe ëndrrat janë ëndrra.

***

Këngë pirate. Hoze de Espronceda

Kjo është anija ime thesari im,
se liria eshte zoti im,
ligji im, forca dhe era,
atdheu im i vetëm, deti.

***

Don Juan Tenorio. Jose Zorrilla

Sa bërtasin ato mallkuar!
Por, rrufeja e keqe më godet
po në përfundimin e letrës
ata nuk paguajnë shtrenjtë për britmat e tyre!

***

Regjenti. Leopoldo Mjerisht «Clarín»

Qyteti heroik dremiti. Era e jugut, e nxehtë dhe dembel, shtyu retë e bardha që u copëtuan ndërsa vraponin në veri. Në rrugë nuk kishte më zhurmë sesa zhurma e ashpër e rrëmujave të pluhurit, leckave, kashtave dhe letrave, të cilat shkonin nga një lumë në lumë, nga trotuari në trotuar, nga cepi në cep, duke u dridhur dhe ndjekur njëri-tjetrin, si fluturat që kërkonin dhe ata ikin dhe që ajri mbështjellë në palosjet e tij të padukshme.

***

Shkoj duke ëndërruar rrugëMe Antonio Machado

Në zemrën time kisha
gjembi i një pasioni;
Arrita ta shqyej një ditë:
Unë nuk e ndiej më zemrën time.

***

Shtëpia e Bernarda Alba. Federico Garcia Lorca

Ajo që porosis unë bëhet këtu. Ju nuk mund të shkoni më me historinë tek babai juaj. Fije dhe gjilpërë për femrat. Kamxhik dhe mushkë për burrin. Kështu lindin njerëzit.

***

Pemë ulliri. Miguel Hernandez

Andaluzianët e Jaén,
ullinj krenarë,
me thuaj ne shpirtin tim: kush,
kush i rriti ullinjtë?

Ata nuk u rritën nga asgjë,
as paratë, as zoti,
por toka e qete,
punë dhe djersë.

***

Kapiten AlatristeMe Arturo Pérez-Reverte

Ai nuk ishte njeriu më i ndershëm ose më i devotshmi, por ishte njeri trim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.