7 aventura me piratët e vërtetë. Klasike, historike dhe seriale.

Klasike pirat

Një pjesë e re e sagës së filmit të piratët e Karaibeve dhe sigurisht më shumë se një lexues këtu përreth është i apasionuar pas personazheve të tij dhe aventurave të tij. Por Unë jam nga shkolla e vjetër. Long John Silver, të paktën, dhe kjo është e gjitha. Por ka shumë më shumë piratë, të vërtetë dhe të trilluar, dhe ajo që është shkruar për ta është i panumërt.

Kështu që unë i zgjedh këto 7 histori nga dje, sot dhe përgjithmonë. Disa klasike nga Sabatini, Salgari dhe Defoe, një ese sesa një roman për Kapitenin Kidd, nga Richard Zacks. Romani i parë Nobel Steinbeck. Dhe dy trilogji: ajo e Vazquez-Figueroa dhe atë të James L. Nelson.

Kapedan Gjaku - Rafael Sabatini

Një nga klasike te mrekullueshme nga romanet aventureske detare dhe pirate. Falë kryesisht filmit po aq klasik të drejtuar nga Michael Curtiz në vitin 1935, me rreth Erroll Flynn dhe Olivia de Havilland e paharrueshme.

Gjak Peter, një mjek në Anglinë e shekullit XVII, është i akuzuar duke qenë pjesë e conspiración kundër Jacobo II dhe kapet dhe dërgohet padrejtësisht në plantacionet e Barbada. Atje Blood dhe miqtë e tij vjedhin një anije Spanjolle dhe bëhen piratë të cilët së shpejti arrijnë fat dhe famë të madhe.

Rojtari - James L. Nelson

Ky titull është i pari i trilogji i bërë prej Robi y Vëllazëria e bregdetit. Ka si protagonist Thomas marlou, i cili, duke pasur frikë në rininë e tij si një pirat, tani është një bashkëpunëtor i qeverisë së Virxhinias në mbrojtjen e brigjeve të saj. Ai është emëruar kapiten i Çmimit Plymouth, anija kryesore e kolonisë, për të mbrojtur veten kundër Vëllazërisë së Bregut, një grup piratësh të udhëhequr nga Jean-Pierre LeRois, një njohës i vjetër dhe shumë mizor i Marlowe.

Ky autor i Amerikës së Veriut është konsideruar trashëgimtar i stilit dhe tonit de Patrick O'Brian.

Histori e përgjithshme e grabitjeve dhe vrasjeve të piratëve më të njohur - Daniel Defoe

Ky titull konsiderohet burimi kryesor dhe më i mirë i dokumentuar si për studentët e Historisë së Piraterisë ashtu edhe për shkrimtarët që u dhanë atyre tonin e legjendës romantike piratëve.

La pjesa e parë u botua në 1724 me pseudonimin e Kapiteni Charles Johnson. Por pas tij ai ishte fshehur, siç u mësua shumë më vonë, Daniel Defoe. I saj 17 biografi të piratëve të shquar anglezë të kohës (Avery, Mary Read, Blackbeard…), Shoqëruar nga komente të përgjithshme mbi piraterinë, rreziqet e saj për kombet, shkaqet e saj dhe një ilaç të mundshëm. Pjesa e dytë merret me kapitenët dhe ekuipazhet që veprojnë në Madagaskar, bregdetin afrikan dhe oqeanin Indian.

Sandokan - Emilio Salgari

Sandokán është protagonist i një seri romanesh aventureske shkruar nga shkrimtari italian Emilio Salgari. Dhe më i vjetri i vendit, si unë, me siguri kujtohet Seriale televizive te viteve 70 në të cilën të gjithë fëmijët donin të ishin ky pirat trim nga Malajzia. Ose Perla e Labuan, e dashura e tij. Ata më dhanë atë libër që e mbaj si flori në një leckë.

Sandokan është një princi i borneo se ai është betuar për hakmarrje ndaj britanikëve, të cilët e morën nga froni dhe i vranë familjen. Kjo është arsyeja pse ai i është përkushtuar piraterisë me pseudonimin e Tigër malajzian. Ai ka një ekuipazh dhe miq të pakushtëzuar, si portugezët Yanez, dhe baza e tyre e operacioneve është ishulli i Mompracem.

Dhe nga Salgari gjithashtu një tjetër pirat, Korsari i zi, i cili gjithashtu ishte përshtatur për film me të njëjtin aktor që luante Sandokan, indianin Kabir Bedi.

Piratët - Alberto Vázquez-Figueroa

Nuk mund të humbasë kuotën e atdheut me të famshmit Xhaka Jacare, krijuar nga Vázquez-Figueroa, sinonim i aventurave të mëdha. Ky roman tregon një histori plot veprim, emocione dhe intriga, duke e interpretuar këtë Privat britanik i vjetër dhe një gjahtar shumë i ri margaritarësh Spanjisht, Sebastián Heredia. Isshtë titulli i parë i trilogjisë që vazhdon me të Zezakët y Leon Bocanegra.

Gjuetari i piratëve - Richard Zacks

Më shumë a libër historie sesa një roman, ky libër çmontoni legjendën se Kapiteni William Kidd ishte një pirat dhe një pushtues me reputacion të errët. Zacks na tregon se, në realitet, Kidd ishte një mercenar në shërbim të Kurorës Angleze, i ngarkuar për të kapur piratët dhe për t'i detyruar ata të kthejnë thesaret e tyre të vjedhura. Ai përqendrohet kryesisht në duelin që, gjatë gjithë karrierës së tij, Kidd kishte me një pirat të famshëm, Robert Culliford. Po kështu, ajo rikrijon me mjeshtëri jetën politike dhe shoqërore, si në tokë ashtu edhe në det, të shekullit XVII.

Kupa e artë - John Steinbeck

Henry Morgan është një nga piratët mbretëror më të famshëm dhe të diskutueshëm u shfaq në një kohë kur pirateria ishte një veprimtari e ligjshme dhe patriotike që ishte pjesë e luftës midis Spanjës dhe Anglisë. I zgjedhur admiral nga perandorët në 1666, ai udhëhoqi një ekspeditë që shkatërroi Port-au-Prince dhe Porto Bello.

Çmimi Nobel John Steinbeck përqendrohet në këtë histori në pushtimi i Panamasë (Kupa e Arit), nga e cila Morgan doli në pension me një plaçkë të bollshme. Botuar në 1929, ishte romani i tij i parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.