Anije legjendare II. Me piratët e shisheve të rumit

Hispaniola nga filmi i vitit 1950 - El Walrus, nga seria Black Sails, 2014

Hispaniola, Ishulli i thesarit (1950) - The lopë detiBlack Sails(2014)

"Ju duhet të luteni, sepse e gjithë jeta juaj ka kaluar midis krimeve dhe të këqijave". Kjo është një nga frazat e La Ishulli i Thesarit, më i pavdekshmi nga veprat e skocezit Robert Louis Stevenson, botuar në 1883. Nëse ka ndonjë që nuk ka lexuar ose parë një nga shumë adaptimet e tij filmike, do të thotë se nuk është e kësaj bote. Për mua ishte një nga udhëtimet e mia të para letrare. Sepse kush nuk ka dashur të jetë Jim hawkins ndonjëherë dhe filloni Hispaniola?

Disa vjet më parë Kam kaluar një gusht në Bristol. Një pjesë të kohës e kalova duke imagjinuar se ku hani i Admirali Benbow o Syze qelqi, taverna e piratit më të famshëm të të gjitha kohërave, Long John Silver. Le të hipim në anijen tjetër legjendare. Ne gjithashtu do ta bëjmë atë në lopë deti i kapitenit Flint, pasi që një seri e fundit dhe madhështore televizive ka rikuperuar dy personazhet. Zëvendësuesit dhe derivatet e harresës së Karaibeve. Këta janë piratët e vërtetë.

Qëndrimi im në Bristol ishte një nga më të mirat që kam pasur në Mbretërinë e Bashkuar dhe ka qenë gjithmonë i mirë. Unë pata fatin të jetoja me një çift shumë të gjallë dhe miqësor që drejtonte një pub. Për të përmbushur të gjitha, ai, emri i të cilit ishte David, kishte shërbyer në Marinën Mbretërore, në nëndetëse. Ai ishte larguar nga deti, por ishte në rezervim dhe ai ishte stereotipi i një marinar anglez, pirës, ​​me krahë të tatuazhuar dhe me një theks djallëzor West Country. Me fjalë të tjera, vendosja dhe personazhet e vërtetë përreth tij më nxitën imagjinatën edhe më shumë.

Për shkak të rrethanave, unë nuk mund ta vizitoja portin e Bristolit, larg asaj që është qyteti. Por mua nuk më interesonte. Thjesht të shkelësh në qytetin që të çon automatikisht Ishulli i thesarit Unë tashmë isha i lumtur. Pijaneci më kapi përsëri Kockat e Billy dhe shishja e tij me rum, gjoksi dhe frika e tij se mos gjenden. Një frikë që ndamë kur u shfaq Qen i zi. E gjeta përsëri Harta e Thesarit të Kapiten Flint dhe unë ika shpejt duke e marrë atë kur u shfaqën piratët. Kam marrë frymë i lehtësuar kur Dr. Livesey më ndihmoi dhe hipëm të entuziazmuar pas kalorës Trelawney na merrni Hispaniola.

Hispaniola

Anija kryesore e atyre që lundrojnë në detet letrare nën Jolly Roger, dhe më konkretisht ai i piratëve anglezë, më i njohuri pa dyshim. Për letërsinë dhe për realitetin. Nën komandën e kapitenit trim Smollet, në kuvertën e tij ne jemi fshehur në një fuçi me mollë dhe kemi zbuluar tradhtinë dhe planet e vërteta të atyre që mendonim se ishte një kuzhinier i përulur dhe shoku ynë më i mirë. Por sa e vështirë është të mos ndjesh simpati për të kompania, historitë dhe personaliteti dërrmues i Long John Silver. Për të dhe për papagallin e tij, Kapiten Flint, dremitje e madhe për eprorin e tij të pamëshirshëm.

Por ai dhe njerëzit e tij na morën nga anija dhe ne ishim gati në pikën që të na çanin fytin kur dëshironim ta merrnim atë përsëri. Në fund e kuptojmë. Dhe thesarin, dhe shpëtoni të mirët dhe të çmendurit nga Ben gunn, i braktisur nga Flint në atë ishull të humbur. Y Ne u kthyem në Bristol me duart tona me ar por edhe të lumturisë së plotë. Për të jetuar një aventurë kaq emocionuese. Por dihet tashmë: natyra e brishtë dhe e sëmurë mund të posedojë një frymë dhe mendje të mrekullueshme dhe të fuqishme. Kështu ishte edhe ajo e Stevenson.

Në kinema

E pamundur të citosh të gjitha përshtatjet e bëra në ekranin e madh dhe të vogël në lidhje me këtë klasik të klasikëve, kështu që vendos vetëm disa, ato që më pëlqyen më shumë edhe pse nuk janë më të mirat. Me siguri i kemi parë ato më të vjetrat, të cilat janë këto.

Përshtatjet filmike më klasike të Ishullit të Thesarit

Versione të vitit 1932 dhe 1950

Ndoshta ai nga viti 1950 është më i njohuri, megjithëse konsiderohet gjithashtu një nga më pak besnikët ndaj thelbit të tekstit. Por sigurisht që është nga Disney. Sidoqoftë, është Robert njutoni, aktor i shkëlqyeshëm anglez i cili i dha një gjurmë shumë personale një John Silver disi histrionik, por perfekt për tonin e Disney. Përveç kësaj, ai u specializua në pirateri sepse në 1952 ai luajti Edward Teach, i famshmi dhe jo i trilluar Mjekër e zezë.

Nga rruga, një kuriozitet në lidhje me anija mbretërore cfare ishte Hispaniola në këtë film, një shkollë me tre mastera e ndërtuar në 1887. isshtë i njëjti që më vonë do ta shihnim si Pekod në një të vitit 56, për të cilin fola në artikullin tim të mëparshëm mbi anijet. Ishte rreth la ryenlands y këtu tregohet historia e saj interesante.

Në filmin e vitit 1932 ata që spikatën ishin Cooper Jackie si Jim Hawkins dhe i madhi Lionel Barrymore si Billy Bones. Por Silver dhe Hawkins kanë pasur shumë fytyra. Ekziston edhe një version me Muppets dhe filma të panumërt TV dhe adaptime vizatimore.

Versioni me Orson Welles, 1972. Me Charlton Heston, nga 1990. Me Eddie Izzard, nga 2012.

Versioni me Orson Welles, 1972 - Me Charlton Heston, 1990 - Me Eddie Izzard, 2012.

El lopë deti (Walrus)

Anija e Flint, ku Billy Bones dhe John Silver shërbyen si bosun, Përmendet vetëm në romanin e Stevenson. Por ai dhe kapiteni i tij duhet të imagjinojnë shumë histori të tjera. Dhe kështu ata veprojnë tashmë në serinë 2012 të kanalit Sci-Fi, me Eddie iczard, ku Kapiten Flint ka fytyrën bezdisëse të Donald Sutherland dhe Elijah Wood është Ben Gunn, edhe pse Jim Hawkins mund të kishte qenë më i mirë.

Por në 2014 një serial tjetër, këtë herë nga Starz, rikuperon Flint dhe njerëzit e tij në një mënyrë të madhe në një version shumë më të rritur, të papërpunuar dhe të dhunshëm. Përveç kësaj, ai i transporton ato në lopë deti dhe i përzie me piratët që ekzistuan, si Charles Vance ose, në sezonin e tij të katërt të ardhshëm dhe të fundit, me Edward Teach Mjekër e zezë. Ka të bëjë Black SailsHistoria shkon prapa njëzet vjet më parë tek ai i shkruar nga Stevenson dhe Teknologjia e shekullit XNUMX bën të mundur një mijë e një efekte për këto udhëtime dhe beteja të reja në det me më shumë anije armike. Sidoqoftë, thelbi mbetet.

Black Sails - Luke Arnold si John Silver, Tom Hopper si Billy Bones, Toby Stephens si Captain Flint dhe Zack McGowan si Charles Vance.

Black Sails - Luke Arnold si John Silver, Tom Hopper si Billy Bones, Toby Stephens si Captain Flint dhe Zack McGowan si Charles Vance.

Risia e Black Sails është edhe ajo përmban personazhe femra si Anne Bonny, disi i zbritur, për të mos thënë u zhduk, si në punën e Stevenson, ashtu edhe në të gjitha përshtatjet apo variantet e saj.

Pse bordi

Sepse nese. Këto varka ata mbajnë shpirtrat më të mirëfilltë aventuresk në kuvertat e tyre, çfarëdo qofshin ato. Disa e mbajnë atë përgjithmonë, të tjerët e humbin, por pa dyshim që të gjithë ne, më shumë se një herë dhe më shumë se dy, kemi qenë fëmijë me miq pirate dhe thesare për të zbuluar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nurilau dijo

  Unë rrëfej se jam marrë pak me letërsinë detare, më pëlqejnë shumë më shumë filmat, por më pëlqente shumë të filloja këtë rrugëtim. Bravo !!!

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Faleminderit shumë për komentin, zemër.