Coplas deri në vdekjen e babait të tij

Coplas deri në vdekjen e babait të tij.

Coplas deri në vdekjen e babait të tij.

Coplas deri në vdekjen e babait të tij Workshtë vepra më e njohur e poetit spanjoll para Rilindjes Jorge Manrique (1440-1479) Shkrimet datojnë nga 11 nëntor 1476. Ai përfundoi vetëm disa orë pas vdekjes së mjeshtrit Santiago Rodrigo Manrique - babai dhe udhëzuesi i autorit, një viktimë e një tumori kancerogjen.

Poema përfaqëson një nga dëshmitë më të rëndësishme në letërsi gjatë periudhës së vendosjes së Castilian si gjuhë dominuese në territorin Spanjoll. Në te njejtën mënyrë, është një nga shembujt më të mirë se çfarë është elegjia. Isshtë një nën-zhanër lirik, qëllimi kryesor i të cilit është të vajtojë vdekjen e një personi dhe, më e rëndësishmja, të nderojë jetën dhe veprën e tij.

Autori

Data e lindjes së Jorge Manrique. Megjithëse historianët zakonisht bien dakord se ajo ndodhi gjatë një periudhe të vitit 1440, në Paredes de Nava. Ky qytet sot mban kategorinë e komunës, është i vendosur brenda provincës së Palencia, në Castilla y León.

Puna e tij letrare u nda me një karrierë ushtarake, në të cilën, ai mori gradime me lehtësi relative. Do të ishte pikërisht në mes të detyrave të luftës kur atij i erdhi një vdekje e parakohshme (me 39 vjet). Ai po luftonte brenda radhëve të fitimtarëve në Luftën e Madhe të Pasardhjes Castiliane. Ky konflikt përfundoi me kurorëzimin përfundimtar të Isabel Katolikes.

Puna e Jorge Manrique

Pavarësisht nga kalimi i tij i shpejtë në botën e njerëzve dhe përgjegjësitë e tij si një ushtarak, Krijimi poetik i Jorge Manrique ishte mjaft i frytshëm. Nuk është për t'u habitur, ai konsiderohet si një nga shkrimtarët më me ndikim iberik praktikisht në të gjitha brezat pasardhës.

Pionier, i guximshëm, i ashpër ... aktual

Stili i tij burlesk, ironik dhe romantik ka ruajtur vlefshmërinë e tij gjatë modernizmit dhe postmodernitetit. Në fakt, Nuk është e pazakontë të gjesh pjesë bashkëkohore teatrore dhe filma artistikë me komplote të ndikuara nga skemat e Manrique., në një masë më të madhe ose më të vogël. Po kështu, ai ishte një nga autorët e parë që trajtoi zyrtarisht erotizmin, hapur dhe pa pseudonime.

Si pasojë - siç pritej në shekullin e pesëmbëdhjetë - kjo rezultoi në disa skandale dhe shumë bezdi brenda qarqeve të pushtetit. Megjithëse, përtej "fokusit" tematik të linjave të tij, për sa i përket strukturës narrative, Ishte një eksponent besnik i kanuneve mbizotëruese në atë kohë.

Një poet i dashur, ironik dhe burlesk në të njëjtën masë

Jorge Manrique.

Jorge Manrique.

Në shumë nga veprat e tij, Manrique i dha hapësirë ​​të konsiderueshme sensualitetit dhe epshit të stisur me elemente të ndyra. Për këtë qëllim, situata të ekstrapoluara nga jeta e tij private, si dhe aventura të shumta të tij romantike dhe madje martesa e tij me Dona Giomar de Castañeda.

Përfundimisht, në disa prej vargjeve të tij ai dha një paraqitje të shkurtër të një karakteri më serioz, duke zhvilluar tema të tilla si zotimet e varfërisë dhe kuptimin e bindjes. Në mënyrë të barabartë, polemikat erdhën nga dora e një humori të zi (shumë i guximshëm dhe përpara kohës së tij) shfrytëzohet në mënyrë të drejtpërdrejtë, zbutëse. Prandaj, Manrique grumbulloi një numër të madh të ofenduar (sidomos gra).

Coplas deri në vdekjen e babait të tij

Librin mund ta blini këtu: Coplas deri në vdekjen e babait të tij

Brenda shkrimeve të Jorge Manrique, Coplas deri në vdekjen e babait të tij është një vepër unike. Veçanërisht, për sa i përket strukturës, gjuhës, objektit lirik dhe temperamentit të mendjes, dallimet janë të dukshme kur krahasohen me veprat e mëparshme të autorit kastilian. Përveç kësaj, pas nderimit ndaj babait të tij, ai nuk kishte kohë për të shkruar shumë më tepër.

Poeti nga Parede përfitoi nga shkathtësia e ndjenjave të përziera që u shfaqën gjatë akteve funerale të babait të tij për të ndërtuar një xhevahir të vërtetë të letërsisë kastile. Në asnjë moment nuk u largua nga dhimbja dhe as nuk ra në tundimin për të ëmbëlsuar ndjesitë e tij. Rezultati është një vepër autentike dhe origjinale, e aftë të prodhojë emocione te lexuesit më të “ftohtë”.

Shkrimet e mëparshme?

Disa studiues të veprës së Manrique pretendojnë se kanë gjetur indikacione se një pjesë e mirë e kësaj pjese është shkruar para vdekjes së mjeshtrit Rodrigo Manrique. Teorikisht, vendosni përbërjen e tyre "të hershme" në një periudhë relativisht të gjatë, i cili përfshin 10 vjet rreth viteve 1460.

Në të njëjtën mënyrë, supozohet se rendi origjinal i strofave pësoi ndryshime gjatë transkriptimeve të vazhdueshme. Nuk është një fakt i vogël, pasi është e rëndësishme të mbani mend se realizimi i tij ndodhi kur përdorimi i shtypshkronjës nuk ishte ende një çështje e zakonshme.

strukturë

Manrique përdor një stil, titulli i të cilit është një derivat i emrit të tij: manriqueñas sextillas (i quajtur ndryshe "de pie quebrado"). Total, vepra përmban 40 vargje, të ndara në tre pjesë. Nga ana tjetër, ato janë të përbëra nga vargje me tetë rrokje të kombinuara me të tjera me tre rrokje, të grupuara në sextillae dy nga dy. Rimat ndjekin kombinimin e mëposhtëm: abc: abc- def: def.

temë

Homazhi ndaj babait rezulton në rritjen e të gjitha cilësive të tij. Për Manrique, imazhi atëëror është një shembull i virtytit, ndershmërisë dhe guximit. Pastaj, prishja e vdekjes shkakton të gjitha llojet e reflektimeve. Çfarë duhet të pritet prej tij? Çfarë ndodh me ata që kanë vdekur? ...

Këto dyshime fillestare të ngritura mobilizojnë fillin e pjesës në pjesën e parë. Pastaj lind një pyetje tjetër e lidhur ngushtë: ku shkojnë ata (pasi të vdesin)? Në të kundërt, armiqtë e babait duket se ilustrojnë gjithçka që është e gabuar.

Vdekja: këshilltar i papritur

Fraza nga Jorge Manrique.

Fraza nga Jorge Manrique.

Autori përdor figurën e vdekjes si një personazh me një rol kryesor në vepër. Edhe pse në strofat e para ai sqaron se ai është vetëm pjesë e së njëjtës rrugë të udhëtuar "në jetë", në të njëjtën mënyrë ai është "dikush" i aftë të këshillojë ata që janë ende "gjallë". Në këtë kuptim, ai rekomandon që (vdekja) të mos harrojë sa vijon: të jetosh është një gjendje e përkohshme dhe në të njëjtën kohë mizore.

Fragment:

"Të jetosh që është e qëndrueshme

ju nuk fitoni me shtetet

në këtë botë,

as me jetë të këndshme

ku banojnë mëkatet

skëterrë;

por fetari i mirë

fitoje me lutje

dhe me lot;

zotërinjtë e famshëm,

me mundime dhe mundime

kundër maurëve ”.

Pas vdekjes

Një parullë tjetër e shprehur nga korrësi i zymtë: jeta tjetër "është më e gjatë", ajo "do të ketë një famë më të lavdishme se sa ka mbetur këtu". Me tutje, autori reflekton mbi dobinë e vërtetë të të mirave materiale dhe pyetje të tjera (Të cilat në planin afatgjatë rezultojnë të jenë sipërfaqësore).

Fragment:

"Kështu që mallrat - duke vdekur

dhe me djersë - ata kërkojnë

dhe ditët;

të këqijat vijnë duke vrapuar;

pasi të vijnë, ato zgjasin

me shume".

Në rreshtat e fundit, Manrique nuk harron të përmend rëndësinë e Zotit, si dhe të shprehë me elokim admirimin dhe frikën e tij për Krishtin. Nga e fundit, është e nevojshme të vendoset në kontekst kapërcimi personal i Coplas deri në vdekjen e babait të tij për autorin. Duke qenë një nga veprat e tij të fundit të njohura, ishte shumë hakmarrëse.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.