Udhëtimet e Gulliver

Udhëtimet e Gulliver

Udhëtimet e Gulliver

Udhëtimet e Gulliver është një satirë proze, e konsideruar si vepra më e shquar e shkruar nga irlandezi Jonathan Swift. Ajo u botua në tetor 1726 dhe që nga ajo kohë popullariteti i saj e bëri atë të bëhet një klasik i letërsisë botërore. Autori e krijoi tekstin si një tallje me "historitë e udhëtimit", duke shtuar kritika të forta ndaj zakoneve, metodave politike, si dhe natyrës njerëzore.

La Novela është plot fantazi me prekje humori dhe imagjinate, për këtë arsye, shumë supozojnë se është një vepër për fëmijë. Protagonist e kësaj historie është Lemuel gulliver, një mjek i cili, për shkak të rrethanave të caktuara, vendos të shkojë në një udhëtim. Gjatë gjithë udhëtimeve të tij ai do të jetojë aventura të mëdha dhe do të takoni katër civilizime të veçanta, të gjitha shumë të ndryshme nga tuajat.

Përmbledhje e Udhëtimet e Gulliver (1726)

Isshtë një roman satirik në të cilin tregohen katër udhëtimet e një kirurgu, i cili i lodhur nga rutina vendosi të fillonte disa aventura detare. Kjo pune është një klasik i letërsisë dhe është përshtatur në raste të shumta, si për film, televizion, radio dhe për shfaqje. Gjithashtu, autorë të ndryshëm kanë bërë vazhdime të historisë, me udhëtime të reja nga i famshmi Lemuel Gulliver.

Përmbledhje

Lemuel Gulliver është mjek kirurg i martuar me fëmijë, Vendas në Nottinghamshire. Ai do të bëjë katër udhëtime në të cilat do të jetojë e pabesueshme e aventura interesante. Në secilën prej tyre ju do të përfundoni në një ishull të ndryshëm, ku do të takoni katër civilizime të veçanta. Këto do t'ju bëjnë të reflektoni sa herë që të ktheheni në Angli dhe të vini në pikëpyetje gjithçka në lidhje me jetën tuaj.

Udhëtimi i parë

Në Maj 1699, Gulliver fillon udhëtimin e tij të parë, për të cilën është bordit të Antilopës. Pas një stuhie të fortë, anija mbytet dhe Lemuel duhet të notojë pa u lodhur derisa të kërkojnë terren të fortë. Pasi lundroi nëpër ujëra të trazuar, ai arrin të arrijë në breg, ku bie të flejë për shkak të përpjekjeve të mëdha të bëra. Protagonisti zgjohet i lidhur dhe i rrethuar nga njerëz të vegjël: banorët e Lilliput.

Diten tjeter, Gulliver takon perandorin e ishullit, me të cilin simpatizon dhe fitoni besim. Easyshtë e lehtë për të që të përshtatet; shpejt mësoni gjuhën dhe zakonet e reja. Doktorit i pëlqeu perandori aq shumë sa që ai vendos ta lirojë, por admirali (me te cilen nuk u befasua) sabotojmë gjithçka, në mënyrë që emancipimi i gjigantit t’i nënshtrohet disa kushteve, të cilat nuk do ta lejonin atë të kthehej në shtëpi.

Ndërsa koha kalon, një luftë shpërthen midis Liliputëve dhe mbretërisë Blefuscu. —Po ashtu me banorë të vegjël. Në kurriz të madhësisë së tij të madhe, Gulliver kap flotën e armikut, duke i dhënë atij një titull nderi. Pasi refuzoi ta kthente Blefuscun në një koloni të Lilliput, Lemuel do të hidhet midis palëve derisa të jetë në gjendje të rivendosë një varkë të përmasave të tij me të cilën shpëton dhe kthehet në Angli.

Udhëtimi i dytë

Dy muaj pasi u kthye te familja e tij, Gulliver vendos të nisë një udhëtim të ri, kësaj radhe në Aventurë. Përsëri, një stuhi bën që anija të humbasë drejtimin e saj dhe të përfundojë e bllokuar në ishullin Brobdingnag. Aty të gjithë vëzhgojnë një person gjigant, i cili bën që ekuipazhi të ikë i tmerruar, ndërsa Lemuel vrapon në një fushë.

Duke qenë atje, Fermeri i gjatë 22 metra kap Gulliver për ta shfaqur si një atraksion cirku. Ai rregullon ta çojë te Mbretëresha, e cila menjëherë kërkon të qëndrojë me të si një kafshë shtëpiake. Duke qenë në pallat, Lemuel do të kalojë nëpër shumë rreziqe për shkak të madhësisë së tij të vogël. Falë një rrethane të pabesueshme, ai do të arrijë të arrijë në det, për t'u shpëtuar më vonë nga një flotë angleze.

Udhëtimi i tretë

Muaj më vonë - të shtyrë nga probleme të caktuara familjare -, Gulliver vendos të udhëtojë përsëri. Këtë herë, anija sulmohet nga piratët dhe kur ikën do të përfundojë në një tokë të panjohur. Lemuel udhëton në territor, kur papritmas, një hije e madhe e mbulon, kur shikon qiellin, gjeni një ishull lundrues mbi të. Pasi kërkuan ndihmë, disa burra hedhin një litar dhe arrijnë ta ngjisin atë.

Ky ishull misterioz quhej: Laputa, në këtë komunitet gjithçka menaxhohet përmes muzikës dhe matematikës. Së shpejti Gulliver lodhet nga ky komunitet i çuditshëm dhe kërkon që të kthehet në tokë., ku ai viziton Balnibarbi për disa ditë. Më në fund ai vendos të kthehet në Angli, së pari duke kaluar nëpër Glubbdubdrib ku viziton një magjistar, përveç takimit me qeniet e pavdekshme të quajtura struldbrugs.

Udhëtimi i katërt

Gulliver kishte vendosur të qëndronte në Angli dhe të mos udhëtonte më kurrë. Pas një kohe mërzie, vendosi të kthehej në det, këtë herë si kapiten i anijes. Menjëherë pas lundrimit, Një kryengritje midis ekuipazhit çoi në bllokimin e Lemuelit në një ishull. Atje ai do të takojë dy civilizime të ndryshme: Yahoos dhe Houyhnhnms, këta të fundit janë ata që sundojnë territorin.

Yahoos janë qenie njerëzore që jetojnë në të egra, gjithmonë i ndyrë dhe gjithashtu jo i besueshëm. Nga ana e saj, houyhnhnms janë kuaj që flasin, shumë inteligjent dhe duke vepruar bazuar në arsyen absolute. Gulliver kombinohet në mënyrë të përsosur me këtë civilizim dhe çdo ditë rritet neveri e tij ndaj racës njerëzore; megjithëse, më në fund - kundër vullnetit të tij - ai kthehet në Angli.

Vlerësim biografik i autorit

Jonathan Swift

Jonathan Swift

Të mërkurën, 30 nëntor, 1667, Qyteti i Dublinit (Irlandë) pa lindjen e një fëmijë i pagëzuar si Jonathan Swift. Prindërit e tij ishin Abigail Erick dhe Jonathan Swift, të dy emigrantë anglezë. Pak para se të lindte, i ati u nda nga jeta, duke bërë që nëna e tij të kthehej në Angli. Por para se të largohej, gruaja u largua edukimi nga Jonathan përgjegjës nga xha Godwin.

Studimet dhe punët e para

Ai u shkollua falë xhaxhait të tij, pasi jetoi vitet e tij të para në varfëri ekstreme. Ai studioi në Kilkenny School dhe fitoi një diplomë Bachelor të Arteve nga Trinity College, Dublin.. Në 1688 ai u kthye me nënën e tij në Angli, atje, në sajë të saj ai arriti të punonte si sekretar i shkrimtarit dhe politikanit anglez Sir William Temple, i cili ishte një i afërm i largët dhe gjithashtu një mik i xhaxhait të tij Godwin.

Në përputhje me detyrat e tij si një person i ri në tempullin Baronet, Ai vazhdoi studimet e tij universitare dhe u shugurua si një prift anglikan në 1694. I lodhur nga të qenit i ri dhe të mos promovohej, ai vendosi të kthehej në Irlandë për të marrë përsipër famullinë e Kilroot. Në 1696, ai u kthye në Moor Park - i bindur nga Temple - për të përgatitur kujtimet dhe letrat e tij para botimit.

Swift punoi me Sir Temple deri në vdekjen e tij në 1699. Gjatë atyre viteve fitoi përvojë të gjerë në mjedisin politik, fetar dhe letrar të qytetit, gjë që e bëri atë të bëhej një figurë e rëndësishme dhe me ndikim. Gjithashtu, në atë kohë ai shkroi veprën e tij të parë, Beteja midis librave antikë dhe atyre modernë, e cila më vonë u botua në 1704.

Garë letrare

Pastaj prezantimi i tekstit të tij të parë, po atë vit filloi me shkrim satirik përmes librit të tij të dytë: Historia e një vaske (1704). Ai shërbeu si kryeredaktor në gazetë Pedagog, ku ai botoi disa artikuj në favor të qeverisë Tory, për të cilat ai ishte këshilltar nga 1710 deri në 1714.

Në 1726 ai paraqiti në mënyrë anonime atë që do të bëhej kryevepra e tij: Udhëtimet e Gulliver. Kjo e bëri atë të bëhet një nga eksponentët më të rëndësishëm satirikë në botë. Përmes kësaj përrallë filozofike, Swift bëri një parodi të librave të udhëtimit popullor i kohës, në të cilin shënon stilin mizantropik që karakterizonte disa nga veprat e tij.

Punime nga Jonathan Swift

 • Beteja midis librave antikë dhe atyre modernë (Njëmbëdhjetë)
 • Historia e një fuçi(1704)
 • Sjellja e aleatëve(1711)
 • Përralla e fuçisë (1713)
 • Letrat e Ragman(1724)
 • Udhëtimet e Gulliver (1726)
 • Një propozim modest (1729)

vdekje

Nga viti 1738 Swift filloi të vuante nga një sëmundje misterioze, e cila supozohet të ketë natyrë neurologjike. Deri në vitin 1742, një tumor në sy ia bëri të pamundur leximin. Kur e ndjeu vdekjen e tij, ai tha: "Ka ardhur momenti që unë të shkëputem nga kjo botë: Unë do të vdes i tërbuar, si një mi i helmuar në vrimën e tij".

Jonathan Swift vdiq më 19 tetor 1745 dhe pjesën më të madhe të pasurisë së tij ua la të varfërve. Eshtrat e tij prehen në Katedralen e Shën Patrikut në Dublin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)