Lista e librave të rekomanduar nga Joseph Brodsky, Çmimi Nobel në Letërsi

A e dini kush ishte Joseph Brodsky? Nëse e dini që ai ishte një poet ruso-amerikan, a dini ndonjë gjë tjetër për jetën e tij të veçantë? A e dini se çfarë ka studiuar dhe si është bërë Çmimi Nobel në Letërsi në vit 1987? Në këtë artikull do t'ju tregojmë pothuajse gjithçka rreth tij dhe gjithashtu do të zbulojmë se cila ishte lista e librave të rekomanduar që ai i këshilloi studentët e tij në Mount Holyoke.

A e dini këtë për Joseph Brodsky?

 • Ai lindi dhe u rrit në qytetin antik të Leningrad, Shën Petersburgu i sotëm.
 • Ai e la shkollën kur ishte vetëm 15 vjeç Ose më saktë, ai u përjashtua, dhe në atë kohë ai kishte deri në 7 punë të ndryshme dhe të rastit (mekanik, në morg, në një fabrikë, në serra, etj.).
 • Që kur la shkollën ai u kthye autodidakt: Ai lexonte libër pas libri dhe kjo e bëri atë të kishte një punë të mirë në të ardhmen.
 • Ishte një përkthyes i njohurAi ishte i mirë në të dhe iu dha punë për të.
 • Ai dha orë letërsie në universitete të ndryshme amerikane.
 • Ai shkroi shumë poezi në rusisht, por edhe në anglisht, e cila do të ishte gjuha e tij e re pasi të transferohej në Shtetet e Bashkuara.
 • Përveç poezisë, ai do të bënte ese dhe drama.
 • Ai ndërroi jetë në vitin 1996 në New York.

Librat që rekomanduat

Në një nga klasat e tij të letërsisë, Joseph Brodsky u rekomandoi studentëve të tij një listë shumë të plotë libra që sipas tij ishin të domosdoshëm për të lexuar për të qenë në gjendje të mbanin një bisedë të rrjedhshme dhe të gjerë me dikë. Ato janë si më poshtë:

 1. Teksti i shenjtë hindu «Bhagavad Gita »
 2. Teksti mitologjik epik nga India: "Mahabharata"
 3. "Eposi i Gilgameshit"
 4. Testamenti i vjetër
 5. Iliada, odisea nga Homeri
 6. Nëntë libra historie, Herodoti
 7. Tragjedi nga Sofokliu
 8. Tragjedi de ketri
 9. Tragjedi nga Euripidi
 10. "Lufta e Peloponezit"nga Tukididi
 11. "Dialogje", Platoni
 12. poetikë, Fizikë, etikë, Të shpirtit të Aristotelit
 13. Poezi Aleksandriane
 14. «Nga natyra e gjërave » nga Lucrecio
 15. «Jetë paralele ", nga Plutarco
 16. "Eneida""Bukolike »"Gjeorgjiane », nga Virgilio
 17. "Analet", nga Taciti
 18. "Metamorfoza""Heroidas »"Arti i dashurisë », nga Ovidio
 19. Libri i Dhiatës së Re
 20. "Jetët e dymbëdhjetë Cezarëve", nga Suetonio
 21. "Meditime", nga Marco Aurelio
 22. «Poezi», nga Cátulo
 23. «Poezi», nga Horacio
 24. "Fjalime", nga Epícteto
 25. «Komedi», nga Aristofani
 26. "Histori e Ndryshme""Mbi natyrën e kafshëve ”, nga Claudio Eliano
 27. "Argonáuticas", nga Apollonius i Rodosit
 28. "Jetët e Perandorëve të Bizantit", nga Miguel Psellos
 29. "Historia e rënies dhe rënies së Perandorisë Romake", nga Edward Gibbon
 30. "Enneads", de Plotinus
 31. "Historia e Kishës", nga Eusebio
 32. "Ngushëllimi i filozofisë", nga Boecio
 33. "Kartat", nga Plini i Ri
 34. Poezi bizantine
 35. "Fragmente", nga Herakliti
 36. "Rrëfimet", të San Agustín
 37. «Summa Theologica», të Shën Thomas Akuinit
 38. «Lule të vogla», të Shën Françeskut të Asizit
 39. "Princi", nga Niccolò Machiavelli
 40. "Komedi", nga Dante Alighieri
 41. "Treqind romane"nga Franco Sacchetti
 42. Sagas Islandeze
 43. William Shakespeare me dramat e tij «Antoni dhe Kleopatra »"Hamlet »"Makbethi » Y "Henry V »
 44. Libra të François Rabelais
 45. Librat e Francis Bacon
 46. Punime te zgjedhura, Luteri
 47. Calvin: "Institucioni i fesë së krishterë"
 48. Michael de Montaigne: "Ese"
 49. Miguel de Cervantes: "Don Kishoti"
 50. Rene Dekarti: "Fjalime"
 51. Kënga e Rolandos
 52. Beowulf
 53. Benvenuto Cellini
 54. "Edukimi i Henry Adams" nga Henry Adams
 55. "Leviathan" nga Thomas Hobbes
 56. "Mendime" nga Blaise Pascal
 57. "Parajsa e humbur" nga John Milton
 58. John Donne Books
 59. Librat e Andrew Marvell
 60. George Herbert Books
 61. Librat e Richard Crashaw
 62. "Traktatet", nga Baruch Spinoza
 63. "The Charterhouse of Parma""Kuq e zi »"Jeta e Henry Brulard », nga Stendhal
 64. "Udhëtimet e Gulliver", nga Jonathan Swift
 65. «Jeta dhe mendimet e zotërisë Tristram Shandy », nga Laurence Sterne
 66. "Marrëdhëniet e rrezikshme", nga Choderlos de Laclos
 67. "Shkronja persiane", nga Baroni de Montesquieu
 68. "Traktati i dytë për qeverinë civile", nga John Locke
 69. "Pasuria e Kombeve", nga Adam Smith
 70. "Diskursi mbi metafizikën", nga Gottfried Wilhelm Leibniz
 71. Gjithë David Hume
 72. 'Dokumentet Federaliste'
 73. "Kritika e arsyes së pastër", nga Immanuel Kant
 74. "Frika dhe dridhja""Ose njëri ose tjetri »"Thërrime filozofike », nga Søren Kierkegaard
 75. "Kujtimet e nëntokës""L demonët ", nga Fjodor Dostojevsky
 76. "Demokracia në Amerikë", nga Alexis de Tocqueville
 77. "Shkëlqimi""Udhëtoni për në Itali ", nga Johann Wolfgang von Goethe
 78. "Rusia", të Astolphe-Louis-Léonor dhe Marquis de Custine
 79. "Mimesis", nga Eric Auerbach
 80. "Historia e pushtimit të Meksikës", de William H Prescott
 81. "Labirinti i vetmisë, nga Octavio Paz
 82. Logjika e kërkimit shkencor »"Shoqëria e hapur dhe armiqtë e saj ", nga Sir Karl Popper
 83. "Masa dhe pushteti", nga Elias Canetti

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   avokat dijo

  Detyra e Titanikut përpiquni t'i përfundoni të gjithë dhe t'i kuptoni. Unë mbaj listën. Jo vetëm që i lexoni, por edhe i kuptoni.