Thirrja e Cthulhu

Thirrja e Cthulhu

Thirrja e Cthulhu

Thirrja e Cthulhu -Thirrja e Cthulhu, në anglisht - është kryevepra e autorit amerikan HP Lovecraft. Kjo histori e botuar në 1928 filloi të ashtuquajturin "cikli letrar i miteve Cthulhu", një seri tregimesh dhe romanesh të tmerrit kozmik. Isshtë një grup historish në lidhje me krijesat antike jashtëtokësore që kthehen ose zgjohen për të ripushtuar planetin.

Relevanca e mëvonshme e figurës së Cthulhu brenda kulturës bashkëkohore amerikane është e pamohueshme.: libra, lojëra tavoline, komike, të shkurtra audiovizive, filma artistikë, video lojëra ... Tani, numri më i madh i përmendjeve të entitetit tmerrues ka ndodhur në muzikë, (në këngë nga grupe me famë botërore si Metallica ose Iron Maiden, për shembull).

Përmbledhje e Thirrja e Cthulhu

fillim

Dimri 1926 - 1927. Frances Wayland e enjte, një qytetar i shquar i Bostonit, informohet për vdekjen e xhaxhait të tij të madh, George G. Angell. Kjo e fundit ishte një profesor i shquar i Gjuhëve Semitik nga Universiteti Brown. Në lidhje me vdekjen ekzistojnë dy versione: ai zyrtar, për shkak të një arresti kardiak që ndodhi ndërsa pedagogu po ngjitej në një devijim pranë dokeve.

Në vend të kësaj, versioni i dytë (nga disa dëshmitarë) pohon se një njeri i zi e shtyu profesorin poshtë shpatit. Duke qenë trashëgimtari i tij i vetëm, E enjte merr të gjitha dokumentet hetimore dhe sendet personale nga Angell. Midis teksteve dhe orendive, ekziston një kuti e çuditshme që përmban skulpturë drejtkëndëshe me mbishkrime të ngjashme me hieroglifet.

Enigma në lehtësim të ulët

Frances e interpreton skulpturën si përfaqësimin e një krijese monstruoze të kurorëzuar me tentakula dhe të rrethuar nga arkitektura monolit disi shqetësuese. Po kështu, në kuti ka copa gazetash; një nga ata flet për "kultin e Cthulhu". Dy emra shfaqen në mënyrë të përsëritur krahas lajmeve të shkruara: Henry Anthony Wilcox dhe John Raymond Legrasse.

Wilcox ishte një student eksentrik në Shkollën e Arteve të Bukura në Rhode Island i cili i tregoi skulpturën drejtkëndëshe (akoma të freskët) Profesor Angell në Mars 1925. Nxënësi argumentoi që gdhendjet u ngritën nga vizionet që ai kishte për një qytet të zymtë e monoliteve gjigande ogurzeze të mbuluara me myshk. Gjithashtu, Henry pretendoi se kishte dëgjuar mesazhin "Cthulhu Fhtagn".

Dorëshkrimi i parë

Angell mbajti një shënim me shkrim për të gjitha takimet e tij me Wilcox. Ndërkohë, studenti vuante nga një delir i çuditshëm i etheve për disa ditë me amnezi te perkohshme pasuese. Në çdo rast, profesori vazhdoi hetimet; zbuloi përmes një sondazhi se ekstazhi i Henrit përkonte me vizione të ngjashme të poetëve dhe artistëve të tjerë.

Përveç kësaj, copat e shtypit treguan episode të panikut masiv dhe vetëvrasjeve në pjesë të ndryshme të botës që ndodhën njëkohësisht me periudhën halucinuese të Wilcox. Në mënyrë të ngjashme, në sanatoriume shumica e pacientëve përjetuan "halucinacione" duke shfaqur një përbindësh gjigant të mbushur me tentakula dhe një qytet enigmatik.

Kulti

Një tjetër dorëshkrim i Angell daton 17 vjet dhe flasim për Legrasse. Ky ishte një inspektor policie i përfshirë në hetimin e zhdukjeve misterioze të grave dhe fëmijëve në qytetin e Luiziana. Gjithashtu, detektivi duket se ka qenë një dëshmitar okular i kulteve të Cthulhu (testi kishte një statujë mbledhur në një nga këto rite).

Në konferencën arkeologjike të vitit 1908 St. Louis, detektivi u drejtua specialistëve të ndryshëm për të identifikuar figurinën. Vetëm studiuesi dhe antropologu Uilliam Webb pretendoi se kishte parë diçka të ngjashme në brigjet perëndimore të Grenlandës. Këto ngjarje ndodhën në vitin 1860, kur Ueb u ndesh me një fis të Eskimos kafe me sjellje të neveritshme.

I burgosuri

"Kastro i vjetër" ishte marrë në pyetje nga skuadra e Legrasse në 1907 pasi u kap në New Orleans gjatë një riti që përfshinte sakrifica njerëzore. Castro dhe të burgosurit e tjerë identifikuan statujën si "kryeprifti Cthulhu" një entitet ndëryjor që pret të zgjohet "kur yjet ishin të mirë".

pastaj, robërit e përkthyen këngën e tyre - Identike me atë të Eskimos - me frazën: "Në shtëpinë e tij në R'leyh, Cthulhu i vdekur pret të ëndërrojë". Pas leximit të dorëshkrimit të dytë, Fiveon e kupton se vdekja e xhaxhait të tij të madh nuk ishte e rastësishme. Për këtë arsye, ai fillon të frikësohet për jetën e tij, sepse "ai tashmë di shumë".

Qyteti i makthit

I frikësuar, Frances heq hetimin e kultit Cthulhu (Ai më parë u takua me Wilcox dhe Legrasse). Por një dosje gazetareske në shtëpinë e një shoku me një foto të një statuete (e ngjashme me inspektorin) rindez intrigat e tyre. Lajmi në fjalë lidhet me rastin e një anijeje - Ema - të shpëtuar në det me një të mbijetuar të traumatizuar, Gustaf Johansen.

Pavarësisht se marinari i zhgënjyer nuk pranoi të jepte detaje të ngjarjeve, Frances zbulon se çfarë ndodhi përmes ditarit personal të Johansen. Me sa duket Ema u sulmua nga një anije tjetër, Aler. Viktimat pastaj u përplasën në sipërfaqen e "... kufomës-qyteti i R'lyeh". Atje, Gustaf dhe shokët e tij dëshmuan rilindjen e Cthulhu.

Zgjimi

Gustaf arriti ta godasë përbindëshin e madh në kokë kur e përplasi atë me një anije. Që atëherë, askush tjetër nuk dihet se e ka parë krijesën. Menjëherë pasi u shpëtua, marinari u gjet i dyshimtë i vdekur. Si pasojë, Petros beson se ndjekësit e Cthulhu do të përpiqen ta vrasin atë për shkak të gjithçkaje që ai di.

Së fundi, një Frances i dorëhequr pranon ekzistencën e entiteteve nga botët e tjera dhe të pyetjeve që tejkalojnë të kuptuarit e njeriut. Para se të them lamtumirë, Penn thotë se qyteti dhe përbindëshi i Cthulhu duhet të jenë fundosur, përndryshe, "Bota do të bërtiste nga tmerri". Reflektimi përfundimtar i protagonistit lexon sa vijon:

Kush e di fundin? Ajo që ka lindur tani mund të fundoset dhe ajo që është fundosur mund të dalë. Neveri pret dhe ëndërron në thellësitë e detit dhe mbi qytetet njerëzore që dyshojnë, shkatërrimi noton. Dita do të vijë, por unë nuk duhet dhe nuk mund ta mendoj atë. Nëse nuk i mbijetoj këtij dorëshkrimi, i lutem ekzekutorëve të mi që maturia e tyre të tejkalojë guximin e tyre dhe ta parandalojë atë të bjerë nën sytë e tjerë ".

Sobre el autor

Howard Phillips Lovecraft lindi më 20 gusht 1890, në Providence, Rhode Island, Shtetet e Bashkuara. Ai u rrit në një familje borgjeze me prirje klasore (një paragjykim shumë i dukshëm kryesisht tek nëna e tij mbivrojtëse). Ne përputhje, shkrimtari zhvilloi një ideologji elitiste dhe erdhi për të demonstruar racizmin e tij në disa raste (e dukshme në shkrimet e tij).

Megjithëse Lovecraft kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij në qytetin e tij të lindjes, ai banoi në New York midis 1924 dhe 1927.. Në Mollën e Madhe ai u martua me shkrimtaren tregtare dhe amatore Sonia Greene. Por çifti u nda dy vjet më vonë dhe autori u kthye në Providence. Atje ai vdiq më 15 mars 1937, për shkak të kancerit në zorrën e hollë.

Ndërtimi

Midis 1898 dhe 1935, Lovecraft përfundoi më shumë se 60 botime midis tregimeve, tregimeve dhe romaneve. Sidoqoftë, ai nuk arriti famë në jetë. Në fakt, ishte nga viti 1960 e më vonë kur shkrimtari amerikan filloi të fitonte famë si krijues i historive të frikshme.

Disa nga veprat e tij më të njohura

 • Thirrja e Cthulhu
 • Hija e një kohe tjetër
 • Në malet e çmendurisë
 • Rasti i Charles Dexter Ward
 • Macet e Ultharit
 • Në anën tjetër të pengesës së ëndrrave
 • Kërkimi në ëndërr i Kadathit të panjohur
 • Hija mbi Innsmouth.

Ndikimi i Cthulhu në letërsinë dhe artin e mëvonshëm

Deri më sot, vepra e Lovecraft është përkthyer në më shumë se njëzet e pesë gjuhë dhe emri i tij është një referencë e padiskutueshme në trillimet kozmike kozmike. Cfare ka me shume, mitet e Cthulhu ndikuan në një numër të mirë ndjekësish, të cilët ishin në krye të "shpëtimit" të trashëgimisë së Lovecraft. Midis tyre janë August Derleth, Clark Ashton Smith, Robert E. Howard, Fritz Leiber dhe Robert Bloch.

Disa autorë që aluduan në Cthulhu

 • Ray Bradbury
 • Stephen King
 • Lëvore clive
 • Robert Shea
 • Robert Anton Wilson
 • Joyce Carol Oates
 • Gilles Deleuze
 • Felix Guattari.

Komike dhe komike

 • Phillip Druillet, Josep María Beà dhe Allan Moore (që të tre bënë përshtatje origjinale bazuar në përbindëshin Lovecraftian)
 • Dennis O'Neil, karikaturist i ordinancë (Qyteti i Arkham, për shembull, u shpik nga Lovecraft).

Arti i shtatë

 • Pallati i përhumbur (1963), nga Roger Corman
 • Gjëja nga një botë tjetër (1951), nga Howard Hawks
 • Alien: pasagjeri i tetë (1979), nga Ridley Scott
 • Gjeja (1982), nga John Carpenter
 • Ri-Animator (1985), nga Stuart Gordon
 • Ushtria e errësirës (1992), nga Sam Raimi
 • Ngjyra jashtë hapësirës (2019), nga Richard Stanley.

Muzikë

Bandat metalike

 • Engjëlli i sëmurë
 • Fati i Mercyful
 • Metallica
 • Djepi i ndyrësisë
 • Vuajtja e brendshme
 • Iron Maiden

Artistë psikedelikë të rrokut dhe bluzit

 • Klaudio Gabis
 • Lovecraft (grupim).

Kompozitorë të muzikës orkestrale

 • Çadër
 • Dhoma Cyro
 • Graham Ploughman.

Video

 • Vetëm në errësirë, I burgosuri i Akullit y Hija e Kometësnga Infogames.
 • Thirrja e Cthulhu: Këndet e errëta të Tokësnga Bethesda Softworks
 • Call of Cthulhu: Lojë zyrtare e videos (lojë interaktive online me role) nga Cyanide Studio.

Kritika e "formulës lovecraftian"

Mitet e Cthulhu konsiderohen pothuajse një lëvizje letrare në vetvete nga shumë studiues në të gjithë botën. Sidoqoftë, Lovecraft ka qenë gjithashtu shënjestër e kritikave për përdorimin e një stili kompozicioni - Sipas shkrimtarëve të tillë si Jorge Luis Borges ose Julio Coltázar, për shembull - e thjeshtë dhe e parashikueshme.

Përkundër kësaj, disa akademikë e konsiderojnë Libri me rërë (1975) nga Borges si një haraç për Lovecraft. Por zëra të tjerë besojnë se qëllimi i vërtetë i intelektualit argjentinas ishte të demonstronte mediokritetin e formulës Lovecraftian. Nga ana e saj, në esenë e tij Shënime për Gotiken në Río de la Plata (1975), Coltázar iu referua autorit SHBA si në vazhdim:

“Metoda e Lovecraft është primare. Para se të lëshoni ngjarje të mbinatyrshme ose fantastike, vazhdon ngadalë të ngrejë perden në një seri peizazhesh ogurzeza të përsëritura dhe monotone, mjegullat metafizike, kënetat famëkeqe, mitologjitë e shpellave dhe krijesat me shumë këmbë nga një botë djallëzore ”...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.