Shën Manuel Bueno, dëshmor

Shën Michael Mirë, dëshmor.

Shën Michael Mirë, dëshmor.

Më 13 maj 1931 u botua për herë të parë Shën Manuel Bueno, dëshmor, në N ° 461 të revistës Romani i sotëm. Shtë një nivola që përmbledh një pjesë të madhe të karakteristikave karakteristike të veprës së gjerë të filozofit dhe shkrimtarit Miguel de Unamuno. Teksti pasqyron shumë nga shqetësimet që shqetësonin vazhdimisht një intelektual të moshuar.

Këto reflektime ekzistenciale shprehen përmes karakterit të tij kryesor, priftit. Si dhe synimin e shkrimtarit bask për të tundur ndërgjegjen e lexuesve të tij në mënyrë që t'i nxisë ata në një kërkim të vërtetë shpirtëror. Mbi të gjitha, përballja midis besimit dhe arsyes u bë një luftë e brendshme e përhershme në Unamuno.

Sobre el autor

Miguel de Unamuno (Bilbao, 29 shtator 1864 - Salamanca, 31 dhjetor 1936) është një nga referencat më të mëdha të Brezit të 98-shit. Puna e tij tregon një mjeshtëri të lartësuar të stileve të ndryshme të zhanrit si ese, romane, poezi dhe arte skenike. Në Universitetin e Salamancës ai ishte Profesor i Greqishtes, madje ishte Rektor, por u shkarkua për arsye politike.

Ai shkoi në mërgim në Francë gjatë diktaturës së Primo de Rivera. Me t'u kthyer në Spanjë, ai përsëri mbajti rektoratin. Pas nisjes së tij në 1931, Shën Manuel Bueno, dëshmor u botua nën etiketën Espasa Calpe së bashku me dy histori të tjera në 1993. Këto dy histori plotësuese dominohen njësoj nga temat ekzistencialiste që më të interesuarat Unamuno.

Personaliteti, stili dhe mendimi i Unamuno

Temperamenti i tij i ashpër dallon disi me një perceptim mjaft shqetësues të jetës, i përshtatur në një diskutim të përhershëm filozofik. Në të njëjtën mënyrë, gjendja e fundme e qenies njerëzore ishte një ide e shpeshtë në lirikat e tij, e shënuar nga një stil i gjallë dhe i saktë, pa marifete. E gjitha e shprehur në një prozë fshatare, ekspresive, e ngarkuar me antitezë, e përdorur për të zbuluar universin e tij të brendshëm.

Miguel de Unamuno.

Miguel de Unamuno.

Për më tepër, pozicioni i tij mbi Spanjën dhe Evropën është një shenjë e ekstremizmit të tij përfundimtar. Në dekadat e tij të para të jetës, Unamuno e pa të domosdoshme "evropianizimin e Spanjës", për shkak të prapambetjes së kombit iberik në lidhje me kontinentin. Por, nga fundi i jetës së tij ai e konsideroi më të domosdoshme "Spanjizimin e Evropës". Me këtë ai braktis vlerësimet e dikurshme për përparimin evropian.

Argument nga Shën Manuel Bueno, dëshmor

Gengela Carballino është redaktorja e historisë së Don Manuel Bueno, plebano i qytetit të vogël ku jeton, Valverde de Lucerna. Një sukses i ngjarjeve bën që prifti i famullisë të konsiderohet "një shenjt i gjallë, i bërë prej mishi dhe gjaku" dhe një arketip i saktë i një shërbëtori të Zotit. Me dashuri dhe përkushtim të pakushtëzuar për të ngushëlluar më të prekshmit, duke ndihmuar "të gjithë të vdesin mirë".

Një ditë, vëllai i Anxhelës, Lázaro, një mendimtar i lirë me një prirje anti-klerikale, kthehet në qytet. Megjithëse antipatia fillestare e Lázaros ndaj Don Manuel shpejt shndërrohet në admirim pasi ndjeu vetëmohimin e tij. Por prifti ka një anë të fshehur: ai sigurisht nuk beson në Të. Ai dëshiron për përjetësinë, por mungesa e besimit e bën të pamundur për të që të kuptojë ringjalljen e mishit.

Arsyetimi

Don Manuel i rrëfen sekretin e tij pikërisht Lázaros dhe kjo Anxheles. Ai e shpjegon sjelljen e tij të shtirur në synimin e tij për të ruajtur "paqen midis besimtarëve". Ai preferon të ruajë dogmën ngushëlluese të një ekzistence të përtejme midis famullitarëve në mënyrë që të mos i shqetësojë ata. Pastaj, Lázaro vendos të heqë dorë nga idetë e tij progresive, bën sikur konvertohet dhe bashkëpunon me misionin e babait.

Pas disa vitesh, Don Manuel vdes - akoma pa rifituar besimin e tij - me merita të mjaftueshme për t'u beatifikuar. Vetëm Angela dhe Lázaro janë të vetmit që e dinë sekretin e saj. Më në fund, kur Lázaro vdes, Angela përfundon duke menduar për shpengimin e të dashurve të saj.

Teoritë filozofike

Në terma të përgjithshme, Krijimet letrare të Miguel de Unamuno janë qartë ekzistencialiste në karakter. Ajo eksploron subjektivitetin e lirisë së njeriut nga një perspektivë individualiste, ku secili person është përgjegjës për vendimet e tij. Prandaj, një burrë nga Unamuni nuk i sugjeron gjithçka një entiteti të mëparshëm të aftë për të vendosur ose paracaktuar rrugën e tij.

Paralele midis Unamuno dhe protagonistëve të tij

Karakteri i Don Manuel dëshiron të besojë në përjetësi dhe të shpengojë veten në besimin e tij, sepse ai ka frikë nga gjendja e tij e vdekshme. Ne te njejten menyre, Unamuno ishte kongruent me mendimin e tij për tejkalim përmes veprimeve të tij, përvojat dhe përkushtimin ndaj të tjerëve. Por dyshimi që rrjedh nga arsyeja gjithmonë shfaqet si një pllakë e madhe e pashmangshme në rrugën e tij shpirtërore.

Në fund se mundimi fetar kapërcehet nga vetë Unamuno në muzg të ditëve të tij nga një agnostikizëm racional në vend të një absolut. Në këtë pikë, shpëtimi do të ishte në dispozicion për ata që dëshirojnë të arrijnë Zotin. Për këtë arsye - megjithë dyshimet dogmatike - aludimet biblike (qofshin ato të drejtpërdrejta, tekstuale apo indirekte) janë shumë të rëndësishme në vepër.

Një pyetje e identitetit?

Emrat e zgjedhur nga Unamuno në Don Manuel Bueno, dëshmor shënojnë rolet e secilit personazh në tekst. Angela - Engjëlli është lajmëtari. Don Manuel - Emmanuel, shpëtimtari. Llazari, aludohet në të njëjtën mënyrë me figurën biblike (i cili braktis pragmatizmin e tij për t’iu përkushtuar një jete fetare). Edhe peisazhet e qytetit, liqenit dhe kodrës janë personifikuar, ata kanë një shpirt.

Citim nga Miguel de Unamuno.

Citim nga Miguel de Unamuno.

Don Manuel jeton i zhytur në një dilemë të vazhdueshme identiteti, unin e brendshëm kundër identitetit publik të ndërtuar për të tjerët. Sidoqoftë, falë priftit, famullitarët mendojnë se nuk ka asnjë arsye të vetme që të lëkunden në besim. Besnikët nuk dyshojnë se janë në rrugën e duhur. Ata janë të sigurt që janë ruajtur.

Shën Manuel Bueno, dëshmor: një kryevepër në çdo kuptim të shprehjes

Mundësia e shenjtërimit bëhet mjeti drejt pavdekësisë së Don Manuel. Në kusht, veprimet e personazhit kryesor marrin një rëndësi të përjetshme pasi ato janë të ngulitura në dashuri të pakushtëzuar. Një sakrificë e vogël dhe vetëmohuese krahasuar me një pasojë vërtet të vlefshme: qetësinë e banorëve të fshatit.

Prandaj, Gjenia e Unamunos është e dukshme kur ai portretizon në një mënyrë kaq të rrjedhshme kontradiktat e mëdha të qenies njerëzore. Me një qasje në favor të shpirtërore si një nga boshtet themelore të civilizimit dhe progresit. Doubtshtë dyshimi si një element thelbësor i rritjes shpirtërore dhe shpirtërore si një pjesë e domosdoshme e njerëzimit modern.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.