Rrota e kohës

Rrota e Kohës.

Rrota e Kohës.

Rrota e kohës (WoT për shkurtesën e saj në anglisht) është një sagë epike fantazie e krijuar nga shkrimtari amerikan James Oliver Rigney, Jr. Në të vërtetë, autori nënshkroi Rrota e Kohës nën pseudonimin Robert Jordan dhe projeksioni fillestar i tij ishte të prodhonte gjashtë libra. Deri më sot titulli përfshin 16 këste, një parathënie të shkurtër dhe një tekst të të dhënave.

Zhvillimi i komplotit i të gjithë WoT ka kërkuar më shumë se tre dekada punë. Edhe pse botimi i librit të parë, Syri i botës, u prodhua në 1990, versioni i tij fillestar daton nga 1984. Po kështu, vëllimi përfundimtar u përfundua nga Brandon Sanderson, pasi Oliver vdiq në 2007 pa qenë në gjendje të mbaronte librin e fundit. Sidoqoftë, ai la shënime dhe udhëzime të bollshme për të përmbushur atë detyrë.

Për autorin, Robert Jordan

Robert Jordan ishte një nga pseudonimet më të përdorura nga James Oliver Rigney, Jr në veprat e tij letrare. Ai gjithashtu nënshkroi me pseudonimet Jackson O'Reilly dhe Reagan O'Neal. Lindur në Charleston, Karolina e Jugut, më 17 tetor 1948, Oliver provoi të ishte një mrekulli leximi që në moshë të vogël.

Madje - sipas disa të afërmve - në moshën pesë vjeçare, James i vogël tashmë kishte lexuar libra nga autorë të mëdhenj si Mark Twain dhe Jules Verne. Nga 1968 deri në 1970, Jordan i shërbeu Marinës së Shteteve të Bashkuara si një top-helikopter në dy turne në Vietnam. Këto ekspedita e bënë atë marrës të dekoratave të ndryshme ushtarake, duke përfshirë një Yll dhe një Kryq bronzi.

Karriera shkencore dhe hapat e parë në letërsi

Pasi u kthye nga Vietnami, ai studioi fizikën në La Citadela, Kolegji Ushtarak i Karolinës së Jugut. Pas diplomimit, ai punoi si inxhinier bërthamor për Ushtrinë Amerikane. Shkrimet e tij të para datojnë nga viti 1977; disa vjet më vonë ai filloi të përgatisë draftet e para të Rrota e kohës, i ndikuar nga mitologjia hindu.

Nën pseudonimin Chang Lung, ai krijoi disa drama. Siç shkruajti Reagan O'Neal Gjaku Fallon, Krenaria Fallon y Trashëgimia Fallon. Për më tepër, ai nënshkroi Raiderët kajen (1982) me pseudonimin Jackson O'Reilly. Në mënyrë të ngjashme, Robert Jordan është autori i serisë së Conan barbar. Librat e tij konsiderohen si një mbrojtje e njerëzimit.

Jeta personale

Oliver ishte gjithmonë një tifoz i historisë, veçanërisht ai i lidhur me Charleston dhe ushtrinë. Hobet e tij - të pasqyruara në personazhet në shumë prej shkrimeve të tij - ishin gjuetia, angling, lundrimi, bilardo, poker, dhe shahu. Për më tepër, ai e deklaroi veten një Episkopal dhe një Frimason. Gruaja e tij, Harriet McDougal, punoi së bashku me Oliver në redaktimin e librave të tij.

James Oliver Rigney, Jr

James Oliver Rigney, Jr

Në vitin 2006, Jordania u njoftoi ndjekësve të tij se vuante nga një sëmundje e rrallë e gjakut, amiloidoza kardiake. Përkundër qëndrimit të tij optimist ndaj shëndetit të tij, ai ndërroi jetë më 16 shtator 2007. Gjatë muajve para vdekjes, ai la udhëzime me shkrim për të përfunduar librin e fundit të Rrota e kohës. Sidoqoftë, më në fund ishin 3 vëllime pas vdekjes.

Lista e librave Rrota e kohës

 • Syri i botës (1990).
 • Zgjimi i heronjve (1990).
 • Dragoi i rilindur (1991).
 • Hije në rritje (1992).
 • Qielli në zjarr (1993).
 • Zoti i kaosit (1994).
 • Kurora e shpatave (1996).
 • Shtegu i kamave (1998).
 • Zemra e dimrit (2000).
 • Udhëkryqi në muzg (2003).
 • Thikë ëndërr (2005).
 • Stuhi (2009). Novelë pas vdekjes, kompletuar nga Brandon Sanderson.
 • Kullat e mesnatës (2013). Novelë pas vdekjes, kompletuar nga Brandon Sanderson.
 • Një kujtim i dritës (2014). Novelë pas vdekjes, kompletuar nga Brandon Sanderson.
 • Pranvera e re (2004) Parathënie

Pjesa tjetër e librave të James Oliver Rigney

 • Trashëgimia Fallon (1981).
 • Krenaria Fallon (1982).
 • Conan mbrojtësi (1982).
 • Conan i pathyeshëm (1982).
 • Conan triumfatori (1983).
 • Conan i pamposhtur (1983).
 • Conan shkatërruesi (1984).
 • Conan madhështor (1984).
 • Conan fitimtar (1984).
 • Conan: mbreti i hajdutëve (1984).
 • Gjaku Fallon (1995).

Përmbledhje e Rrota e kohës

Robert Jordan shprehet në fillim të secilit vëllim në sagë:

«Rrota e Kohës kthehet, epokat arrijnë, kalojnë dhe lënë pas kujtime, të cilat bëhen legjendë. Legjenda zbehet, bëhet një mit, madje edhe miti është harruar shumë më parë se koha dhe ajo që e pa atë të ngrihej përsëri. Në një kohë të quajtur e treta nga disa, një kohë e afërt, një kohë e kaluar, një erë filloi të frynte. Era nuk ishte fillimi, sepse nuk ka asnjë fillim apo mbarim në kthimin e përhershëm të Rrotës së Kohës. Por ky ishte një fillim.

Fillimi

En Pranvera e re - Parathënia e serisë - rrëfen detajet e Luftës së Aiel dhe zbulimin e rilindjes së Dragoit nga disa Aes Sedai. Në të vërtetë, ngjarjet e lidhura me sagën ndodhin dy dekada më vonë në një lagje të zbritur të kombit Andor: Dy lumenj.

Në kërkim të Dragoit të Rilindur

Në librin e parë, Moiraine (një Aes Sedai) arrin në fushën e Emond së bashku me kujdestarin e saj Lan. Ata kanë mësuar në lidhje me kërkimin e kryer nga shërbëtorët e Një Fuqishëm të Errët për një djalë që jeton atje. Moiraine vendos të marrë tre të rinj - Perrin Aybara, Matrim Cauthon dhe Rand al'Thor - pasi ajo nuk është në gjendje të identifikojë se cili prej tyre është Dragoi i rilindur.

Qëllimi i Moiraine është që t'i largojë sa më shumë nga agjentët e hijeve dhe në Tar Valon, qyteti i Aes Sedai. Në misionin e saj, ajo kërkon ndihmën e shoqes së saj besnike, Egwene al'Vere. Më vonë ata u bashkuan nga Nynaeve al'Meara (parashikuesi i mençur i Dy Lumenjve) dhe Thom Merrilin, guxhi i fshatit.

Robert Jordan citim.

Robert Jordan citim.

Besimtarë dhe jobesimtarë

Nga vëllimi i dytë i sagës, personazhet kryesorë ndahen në grupe për të kryer misione të ndryshme në mbështetje të Dragon Reborn. Jo rrallë protagonistët detyrohen të udhëtojnë mijëra kilometra larg. Për qëllimin kryesor është bashkimi i mbretërive për të mposhtur ushtrinë dhe fuqinë e Një të Errët.

Sidoqoftë, nuk është një detyrë e lehtë. Sidomos pasi shumë sundimtarë hezitojnë të heqin dorë nga pavarësia e tyre. Përveç kësaj, ekzistojnë një shumëllojshmëri e feve, grupe anarkike dhe sekteve që komplikojnë integrimin. Më të rëndësishme janë:

 • Fëmijët e Dritës, fanatikë skeptikë të profecive.
 • Seanchan, një grup pasardhësish nga një vendbanim i braktisur nga perandoria e Artur Hawkwing.
 • Fraksione brenda vetë Aes Sedai që nuk bien dakord se si të trajtohet Dragon Reborn.

Tarmon Gai'don, profecia

Tarmon Gai'don është një term i prejardhur nga "Armagedoni" i krishterë. Bëhet fjalë për betejën e kohës së fundit midis Shai'tan dhe Dragon Reborn ndërsa ushtritë e tyre përkatëse përplasen në të gjithë botën. Ngjarjet dhe surprizat e Thikë ëndërr dhe Stuhi Ato janë parathënia e kësaj lufte apokaliptike. E cila, rrëfehet në një kapitull të vetëm në Një kujtim i dritës.

Disa fakte rreth sagës

"Kolosal" është fjala më e mirë për të përshkruar Rrota e kohës. Historia e gjerë dhe e përpiktë e krijuar nga Robert Jordan përfshin më shumë se katër milion fjalë! Në fakt, Wikipedia e rendit këtë sagë si më të gjera të krijuar ndonjëherë. Gjatësia e tij është e krahasueshme vetëm me trilogjitë e shumta dhe universet e ndërlikuara të krijuara nga Mercedes Lackey dhe LE Modesit.

Përveç Një kujtim i dritës, kapitujt e sagës kanë një mesatare prej gjashtë mijë fjalësh. Secili prej tyre është një histori shumë e pasur brenda komplotit gjigant të Jordanit. Në fakt, shkrimi i tij sugjeron që kapitujt ishin më të gjatë dhe më kompleksë. Per keto arsye, Rrota e kohës është një gjë e domosdoshme për të parë çdo adhurues i fantazisë epike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.