Lydie, një perlë e vogël komike. Rishikimi

Lidia, rishikim

Lidia Është një komik me shije klasike, i publikuar në 2010, firmosur nga skenaristi prestigjioz i zhanrit, belgu Zidrou, emri skenik i Benoît Drousie, dhe që ka jetuar në Spanjë për disa kohë, dhe karikaturisti i Barcelonës Jordi Lafebre, i cili së fundmi publikoi veprën e tij të dytë solo me titull Unë jam heshtja jote. me Lidia shënuan një histori sa e trishtë aq edhe prekëse dhe plot shpresë dhe ndjeshmëri. Kjo është e imja rishikim.

Lidia - Rishikim

Sipas përmbledhjes së saj, historia e Lidia është ajo e një vajzë e vogël që vdes pak çaste pas lindjes. Nëna e tij, Camille, një vajzë e re që është më e bukur se sa inteligjente dhe që mbeti shtatzënë nga një burrë që nuk donte kurrë të merrte përgjegjësinë, është e shkatërruar. Megjithatë, pas disa ditësh ajo dhimbje dhe humbje shndërrohet në klithma gëzimi kur njofton se vajza është kthyer. Në atë moment, përballë çarçafëve dhe djepit bosh, babai i tij dhe fqinjët nga lagjja e tij modeste Ata vendosin se nuk janë ata që do ta kundërshtojnë atë. Dhe kështu ne do ta ndjekim Camille në punët e saj të përditshme, ndërsa ajo kujdeset për vajzën e saj të padukshme, të cilën ajo kujdeset dhe përkëdhel sikur ta mbante vërtet në krahë.

Një premisë kaq e thjeshtë ka të sajën Unë kam të drejtë jo në atë argument, por në mënyrën e të treguarit, sepse çdo milimetër i vinjetës është plot ndjeshmëri, si kur kapni personazhet, gjestet dhe reagimet e tyre, ashtu edhe cilësimet. Janë Të gjitha detajet të goditjeve dhe vizatimeve dhe atyre ngjyrave të sepisë që ngjallin atmosferën komode dhe ëndërrimtare ndërsa mbështjellin historinë.

Camille

Po, Camille, e gëlltitur nga dhimbja, duket se e ka humbur mendjen sepse ai mendoi se Lidi i tij i vogël kishte zbritur nga parajsa kur pa se si trishtimi kishte shkatërruar jetën e të gjithëve, por as babai i tij dhe as lexuesit nuk shohin asgjë më shumë se ato çarçafët e një krevati të zbrazët. Megjithatë, el baba reagoni siç do të reagonin shumë prej nesh: vendos të vazhdojë me të, sepse nuk mund të dëmtojë që ajo është e lumtur duke besuar se vajza e saj e vogël është rikthyer në jetë.

Atëhere pranojnë të bëjnë të gjithë ata që njeh dhe njerëzit në rrugicën e lagjes ku ai jeton. Nuk ka nevojë ta nxjerrësh nga ai iluzion. Pra, nga ajo rrethanë e çuditshme, fillojnë të zhvillohen një sërë gjërash. anekdota qesharake me kalimin e kohës si adoleshentët që përpiqen të përfitojnë nga shqetësimi i saj, apo shokët e klasës që shkojnë në klasë me Lidien e vogël, pasi, natyrisht, ajo duhet të shkojë në shkollë, sepse kështu bëjnë nxënësit e shkollës.mosha jote.

Çfarë është

Lidia Është një histori sa e butë aq edhe emocionale sepse është shumë e vështirë të mos prekesh, por nuk kërkon rrugën, buzëqeshjen e lehtë, përbuzjen apo dhembshurinë, por gjestin që prek fijen tonë më të ndjeshme. Është thjesht e shkëlqyer për shkak të atyre detajeve të lartpërmendura që e ndërtojnë atë. Për shembull, ai që na tregon se si tregimtari është një statujë e virgjëreshës e cila ndodhet në një parvaz të një prej kateve të rrugicës.

Bie në sy edhe karakterizimi i madh i personazheve dhe kohës dhe mjedisit të tyre, ndër të cilët ai i Babai i Camille dhe mbi të gjitha ajo, aq e pafajshme në çrregullimin e saj, një pafajësi me të cilën nuk mund të mos ndjehet empati dhe që kuptohet në çdo kohë.

trajtim i madh i personazheve dhe mjediset duhet t'i detyrohen punës së Jordi Lafebre si karikaturist, linjat e bukura të të cilit përshtaten në mënyrë të përkryer me këtë lloj tregimi. Janë të gjithë ata që japin butësinë e nevojshme për të kuptuar sjelljet, reagimet dhe situatat që përjetojnë.

Megjithatë, ne duhet të japim një vëmendje ndaj lexuesit, një paralajmërim, sepse nuk këshillohet të afroheni Lidia nëse nuk ecën me shpirt të lartë. Dhe nëse e gjejmë veten në një moment të keq ose të dobët, mund të përballemi me një punë që është e vështirë për t'u tretur, madje ndonjëherë shumë e vështirë. Ajo që e shpëton shpirtin tonë nga rënia (edhe më shumë) janë shkrepje humori delikate që lehtësojnë atë ndjenjën e të lexuarit a dramë prej të cilave është e pamundur të mos të prekësh zemrën.

Patjetër

Në çdo rast, Lidia es një kryevepër e vogël që ia vlen të zbulohet si për adhuruesit e artit të nëntë ashtu edhe për ata më profanët. Është gjithashtu një mundësi për të zbuluar autorët: një Zidrou që filloi në botën e komikeve si skenarist për revistën Spirou gjatë viteve 90 dhe tituj të firmosur si p.sh Burrow, Tregimtari o shakaxhi, ndër shumë të tjera. Dhe për Lafebre, puna e parë solo e të cilit, Karton i bardhë (2020), u vlerësua nga kritika dhe lexuesit. Ai gjithashtu u vlerësua si komiku më i mirë i vitit në Uderzo Awards 2021.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.