Rezervoni shtëpi për kohën e qëndrimit në shtëpi

Koha duke qenë në shtëpi për përgjegjësinë dhe shëndetin. Disa do t’i marrin më keq dhe të tjerët më mirë, dhe gjithmonë mund të ketë një libër në to të na shoqërojë. E domosdoshme në jetën reale, ne tani po konsiderojmë shtëpitë tona, siç nuk do ta kishim imagjinuar kurrë, vlerën e zotërimit ose jetesës në to. Dhe në letërsi ato janë gjithashtu skena dhe karakteri i shumë historive të mira Nga të gjitha zhanret. Këto janë 6 tituj zgjedhur ku shtëpi, pallate dhe shtëpitë janë gjithashtu të shkëlqyera protagonistë.

Shtëpi e zezë - Stephen King dhe Peter Straub

Dy të mëdhenj të tmerrit si King dhe Straub botuan këtë roman më pas Hajmali, e para që ata shkruan së bashku. Kam luajtur në Jack sharrëxhi, dhe këtu ai e bën përsëri në një histori që e çon nëpër dy botë paralele, atë të Territoret, ku duhej të shpëtonte nënën e tij, dhe atë të vërtetën. Tani, dhe duke qenë ish-detektiv vrasjeje, Jack e di blej një shtëpi në një qytet në Wisconsin. Ai nuk mban mend asgjë për udhëtimin e tij nëpër territore, por iu desh të largohej nga policia e Los Anxhelosit kur një ngjarje e shënoi në mënyrë të pashpjegueshme.

Tani, për shkak të disa vrasjet në atë qytet dhe kur shefi i policisë lokale kërkon ndihmën e tij, Jack frikësohet se vizione të çuditshme që e ka tërhequr atë në atë të kaluar të Territoreve. Y per tu perballur me te keqen që e rrethon do të duhet të hyjë në atë Shtëpi të Zezë.

Shtëpi e shkretë - Charles Dickens

Kjo Bleak House është vendbanim ku jeton protagonisti, Thirrësi i Esterës, e cila u braktis nga prindërit e saj. E mbrojtur nga John jarndyce, një zotëri me zemër të mirë, ai ka qenë në luftime për një kohë të gjatë për shkak të një Herencia. Esteri jeton së bashku me Ada dhe Richard, kushërinjtë e Gjonit, jetimë dhe të varfër për shkak të trashëgimisë, të cilit ai përpiqet t'i ndihmojë gjithashtu. Esther, në vetën e parë, dhe tregimtar ata janë duke numëruar historia e tij luftarake për gjetjen e identitetit të tyre dhe suksesin në shoqëri.

Shtëpia e Shpirtrave - Isabel Allende

Është romani i parë të Allende. Na tregon historinë e një familje e fuqishme e pronarëve të tokave në Amerikën Latine kryesuar nga patriarku Stephen Trueba. Perandoria e tij e ndërtuar me një grusht të hekurt fillon të shembet për shkak të kalimit të kohës dhe ndryshimeve shoqërore rreth tij. Por familja e tij është gjithashtu e prishur. version filmi të viteve 90 ishte gjithashtu shumë i suksesshëm.

Misteri i Casa Aranda - Jerónimo Tristante

El titulli i parë ku prezantoi Jerónimo Tristante Viktor Ros, inspektori i tij i Madridit të shekullit XIX. Ros është një polic i ri që fsheh një e kaluara e errët si një hajdut dhe një agjent i fshehtë. Tani ai është duke komanduar një brigada e re për të luftuar krimin dhe atë çështja e parë e çon në shtëpinë Aranda. Atje, tre gra, me kalimin e kohës, janë përpjekur vrasjen e burrit të saj pasi lexoi një paragraf nga Komedia Hyjnore e Dante. Por edhe vrasjet e disa prostitutave nga bota e poshtme e qytetit.

Shtëpia e shtrembër - Christie Agatha

Agatha Christie ishte mjeshtre në vendosjen e saj misteret dhe krimet në shtëpi apo pallate. Në këtë histori ajo rezidencë ka një kurioz arkitektura e prirur. Shtë shtëpia ku jetojnë tre breza të familjes së miliarderit grek Aristide leonides. Kështu përmes korridoreve dhe dhomave të tij kryqëzohen të gjithë personazhet, nga të rinjtë dhe të bukurit Brenda, gruaja e dytë e patriarkut tani shumë të vjetër, dhe Sophia, mbesa e tij, vjehrri i ardhshëm i së cilës është një komisioner policie. Por pastaj Aristide është helmuar dhe të gjithë anëtarët e familjes së tij janë të dyshuar.

Ka një versioni i fundit i filmit Në këtë titull luanin Glenn Close, Terence Stamp ose Gillian Anderson.

Rënia e Shtëpisë së Usher - Edgar Allan Poe

Një nga historitë më të mëdha të tmerrit me protagonist një shtëpi. Rezidenca e vëllezërve Usher përfundon me Roderick dhe Madeline duke u fundosur me ta përpara vështrimit të habitur dhe të tmerruar të mikut dhe tregimtarit të tij të kësaj historie që gjithmonë ia vlen të zbulohet ose rilexohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alhazred dijo

  Hyrje kurioze dhe shumë interesante për adhuruesit e zhanrit.

  Si kontribut, 'Shtëpia e gjetheve' nga Danielewski gjithashtu më mahniti.

  Të fala,

 2.   i shëmtuar dijo

  Stephen King do të kishte cituar mallkimin e Hill House, Shirley Jackson ...