Rekomandohet RC: Ngritja e Aurora West

Ngritja e Aurora Perëndimit

Dhe shumë prej jush do të thonë se pse e bëj recensionin me titull në anglisht. Epo, pikërisht sepse jam në agoni dhe mezi prisja të lirohej në nëntor Momenti Aurora Perëndimore, me dorën e Madhësia e xhepit. Kështu që, disa muaj më parë bëra rezervimin tim për të blerë edicionin origjinal të Sekondi pare kur doli në shitje në fillim të tetorit. Ngritja e Aurora Perëndimit punon më shumë si spin-off nga Battling Boy sesa si parathënie. Duket se Paul papa, babai i krijesave dhe talenti i tejmbushur, kishte planifikuar që në fillim që Haggard West dhe Aurora e tyre e vogël meritonte më shumë hapësirë ​​sesa kanë Djali që lufton. Dhe me besim ata e kanë atë në këtë histori që ai e shtjellon së bashku me bashkë-shkrimtarin e tij JT Vogël. Fakti është se tifozët me siguri do të jenë jashtëzakonisht mirënjohës për këtë manovër, sepse pas leximit Ngritja e Aurora Perëndimit Mund të them vetëm se nuk duhet të humbisni botimin spanjoll nëse nuk guxoni me anglisht.

Në të njëjtën mënyrë, ne duhet t'i jemi mirënjohës Papës që i propozoi David rubin të jetë përgjegjës për seksionin grafik. El ourensano, emëruar karikaturisti më i mirë i vitit në Konferencën e fundit Komike Avilés për punën e tij kolosale në Beowulf, bën një punë të jashtëzakonshme përgjatë 150 faqeve që përbëjnë këtë vëllim të parë. Për më tepër, unë do të thoja që në disa aspekte ai merr më shumë nga personazhet sesa vetë Papa. Shtë e qartë se ai ka pasur karte blanche për të bërë dhe zhbërë në një çështje të narrativës dhe dizajnit të disa faqeve, ku unë qëndroj mbi të gjitha të mirat, me përdorimin e shkrepjeve të detajeve dhe emocioneve që fytyra e Aurora transmeton Perëndimin, protagonist dhe i zakonshëm fill i kësaj historie që lë rrafshin më mitologjik që kishte Djali që lufton, për të treguar diçka aq tokësore sa marrëdhëniet midis një vajze dhe babait të saj. Kush nuk dëshiron të hajë ca spoiler, megjithëse jam përpjekur t'i mbaj ato minimale duke folur për detaje ose gjeneralitete shumë specifike, që nuk i klikoj Vazhdoni leximin. Ju të tjerët jeni të ftuar ta bëni këtë.

La Ngritja e Aurora Perëndimit tregoni se çfarë ka ndodhur në Arkopoli para ngjarjeve që kanë ndodhur në Djali që lufton. Papa, Petty dhe Rubín na tregojnë jetën e familjes Perëndimore në pika të ndryshme. Një para dhe pas shënuar nga zjarri nga një ngjarje kritike që ndryshon ekzistencën e babait dhe vajzës. Ky moment na lejon të shohim transformimin e Haggard West nga një hero shkencor në traditën e personazheve të tillë si Doc Savage (me një veshje haraçi për kapelë), një mënyrë roje e munduar natën ordinancë (ngjarja në rrugicë, kambanat si sinjal paralajmërues nga kontakti me autoritetet ...). Aurora kalon nga të qenit një vajzë e vogël e lumtur me një dëshirë të tejmbushur për të zbuluar gjëra të reja, në vazhdimin e ruajtjes së të njëjtës shpirt kurioz me babanë e saj, në luftën kundër monstrave që ndjekin gjënë më të shenjtë që mund të ketë: fëmijët. E vetmja mënyrë që ajo mund të gjejë për të qëndruar pranë Haggard është të vazhdojë atë traditë familjare, në një proces që e kthen atë nga një nxënëse në një pasardhëse të plotë. Dhe është se pjesa e fundit e aventurës më shumë sesa jeton deri në titullin e kësaj vepre.

Papa dhe Petty zhvillojnë një komplot ku elementët e intrigave, sekretet familjare dhe shumë emocione janë të përziera në të gjitha nivelet. Por më e mira nga të gjitha është se ne po përballemi me një histori që të rinjtë dhe të moshuarit mund ta shijojnë, me vështirësinë që kjo përfaqëson gjithmonë. Karaktere si Croward ose mustak xhuxh (imazh i drejtpërdrejtë i Gremlins në mendjen time) që punojnë për Medula, ata duken drejtpërdrejt nga një seri karikaturash ose një historie. Ne gjithashtu shohim përsëri dytësore të rëndësishme të Djali që lufton si Sadisto dhe banda e tij (njëri prej tyre luan një rol thelbësor), Miss Grately ose Kapiteni i Divizionit 145. Modeli i Rubin ndihmon shumë për ta bërë vëllimin të freskët, argëtues dhe ta ketë atë ton të përshtatshëm për çdo grupmoshë. Kërkesa e vetme para leximit të Tai Rise of Aurora West është të përgatitemi për të shijuar leximin pa kufizime.

Edicioni i Dytë i Parë është i thjeshtë, por shumë i këndshëm, si dhe i lirë për xhep (për më pak se 8 € në Depozituesi i Librit) Shumë herë harrojmë që komikët janë bërë thelbësisht për t'u lexuar, dhe ne marrim përsipër nga bukuria e biletës së fortë, të cilat, nganjëherë, janë të komplikuara dhe të pakëndshme për tu trajtuar kur i lexoni ato pa pushim. Ky botim origjinal është në të zezë dhe të bardhë të lavdishme, ndryshe nga sa kam lexuar (nuk e kam parë) të atij që Debolsillo do të nxjerrë në shitje pas disa javësh, i cili do të jetë me ngjyra duke ruajtur një çmim tërheqës. Nuk e di si do të dalë, por rrëfej se i kam shijuar faqet si fëmijë pa pasur nevojë për ngjyra. Ne do të presim me padurim vazhdimin e kësaj sage të madhe në vëllimin e dytë, Rënia e Shtëpisë së Perëndimit, edhe pse para pjesës së dytë të Djali që lufton, me Papën duke rikuperuar aspektin e tij të autorit të plotë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   David rubin dijo

  Përshëndetje, faleminderit për këtë përmbledhje të shkëlqyer!
  Unë thjesht po shkruaj për të komentuar se, si një bashkëautor i librit, me sa di unë, botimi spanjoll do të jetë po aq i dobët sa ai amerikan, e cila është edhe mënyra se si unë i kam konceptuar faqet, pa ngjyrë.

  Përshëndetje dhe faleminderit!

  d.

 2.   Jose Angel Ares (@JoseAngeLARES) dijo

  Mos i besoni informacionit që lëshon Debolsillo, i cili në kohën e tij vendosi që BattlingBoy e nxori në B&N.

 3.   Roberto Corroto dijo

  Dua të them, anasjelltas, jo tani
  Çfarë pëlhure!
  Faleminderit Pater!