Radio dhe letërsi I. Programet letrare të radios së sotme

Radio ka qenë gjithmonë atje. Në të mirë dhe të keq. Në këto kohë që na kanë prekur, as ajo nuk ka dështuar. Marrëdhënia e tij me letërsinë ka qenë gjithashtu e rëndësishme. Nga telenovelat e para në radio te ato histori horror dhe teknologjia aktuale e podcast skedarë audio të shkarkueshëm me tema të ndryshme, e ardhmja e tyre e simbiozës është akoma e sigurt. Kjo eshte nje rishikim për disa nga programe letrare që mund të gjejmë.

Programet radiofonike

Stacioni blu

Drejtuar dhe prezantuar nga Ignacio Elguero. Në RNE. Të dielave nga ora 15:00 deri në orën 16:00.

Me gati 20 vjet në ajër atje vazhdon me synimin për të vazhduar afrimin e letërsisë me qytetarët, si dhe vazhdimin e të qenit një vend takimi për dashamirët e leximit. Lexuesit janë protagonistë dhe gjithashtu leximi i difuzionit dhe libra. Ata merren me gjithçka: trillime, tregime të shkurtra, romane, poezi, intervista, sondazhe dhe raporte. Dhe ata gjithashtu kanë të tyre hapësirë kushtuar fëmijëve.

Biblioteka themelore

Drejtuar dhe prezantuar nga Esther de Lorenzo. Në Radio 5. Të Dielën në 11:10 të mëngjesit

kërkim shërohem kuptimi i lexim dhe zgjidhni ato themelore që janë pjesë e tërë trashëgimisë sonë kulturore.

i vogli

Drejtuar dhe prezantuar nga Leticia Audibert. Në Radio 5. Të hënën në orën 16.55:18.11 dhe të dielen në orën XNUMX:XNUMX pasdite..

Ata gjejnë dhe japin propozime për letërsi për fëmijë dhe të rinj në mënyrë që të gjithë të interesuarit për të interesuar fëmijët dhe të rinjtë për të lexuar të dinë se ku të fillojnë të kërkojnë.

Flluska letre

Me më shumë se 30 vjet në ajër, Félix Linares dhe Kike MartínEitb.eus, ata drejtojnë këtë program për letërsinë e risive dhe shkrimtarëve.

Librat e rërës

Drejtuar dhe prezantuar nga Susana Santaolalla. Në Radio 5. Të Mërkurën nga ora 16:00 deri në 16:30 pasdite. Gjithashtu në Radion Kombëtare, nga e hëna deri të premten nga 22:30 deri në 23:00 pasdite.

Një hapësirë ​​letrare e Minuta 30 ku mund të gjeni të gjitha zhanret dhe stilet, nga klasikët, figurat e reja dhe risitë.

Histori letre

Drejtuar dhe prezantuar nga Manuel Pedraz. Të Dielën nga ora 13:45 deri në 14:00 pasdite në RNE Andalucía.

Program si suplement i promovimit të leximit të RNE-së në Andaluzi. Ka lindur në 1993. Zakonisht përfshin një intervistë, rishikimi i dy risi letërsia, një më e gjerë me të cilën hapet programi dhe një e shkurtër në kopertinë, dhe rekomandim të një dëgjuesi përmes një letre.

Librat e shumtë

Drejtuar dhe prezantuar nga Macarena Berlin. Në Cadena Ser. Të Shtunat nga ora 2:00 deri në 3:30 orë.

me intervista tek autorët dhe pjesët e leximi i thelluar e një vepre të letërsisë universale nga Fran Pastor, informacion gazetareske qe jep Anthony Rubio o las biografitë romane të cilave u jep zë shkrimtari Espido freire.

Podkast letrar

Ata kanë bërë një më shumë sesa hendeku i madh në konsumin e përmbajtjes krijuar dhe lëshuar në internet. Disa prej tyre janë këto:

Milana e bukur

Programi radio i promovimi i leximit krijuar në 2010 nga një grup studentësh të Gazetarisë nga Universiteti i Valladolid (Víctor Gutiérrez, Samuel Regueira, Ignacio Pillonetto dhe Sergio Pascual). Çdo javë ata analizojnë një klasik nga letërsia botërore.

Mendjet fjalë për fjalë

Ata tashmë po kalojnë kapitullin 60 dhe ai ka një periodiciteti afërsisht dy javë. Ata e mbajnë atë Ana dhe Mixtega, dos i apasionuar pas letërsisë që e krijuan për adhuruesit e librave si ata. Ata janë të përkushtuar për të komentuar mbi librat që lexojnë në formë bisede.

Kapitujt e tij janë zakonisht mjaft e gjate, me ca më shumë se një orë, e cila ndoshta mund të zgjasë pak mbrapa. Por besoni Atmosferë shumë e mirë dhe, në çdo rast, ju mund të zgjidhni të dëgjoni atë që ju intereson më shumë.

Mijëvjeçarizmi

Me një stil më rastësor dhe nëntokësor ekziston ky podcast në formatin e intervistave me shkrimtarë. Isshtë kryer nga karikaturisti Darius Adanti dhe shkrimtari Alba Carballal dhe lindi në platformën në internet Phi Beta Lambda. Ato janë programe më shumë se një orë e gjatë në mënyrë të zakonshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.