Literatura në radio. Ne kujtojmë historitë e frikshme të Planeve të Juan José.

Literatura në radio

Më 13, Dita Botërore e Radios. Unë nuk do të le muajin të mbarojë pa këtë kujtesë se si lradio dhe letërsia kanë mbajtur gjithmonë një marrëdhënie të shkëlqyeshme. Asnjëherë nuk ka pasur mungesë të programeve ose seksioneve specifike në më të rëndësishmet e çdo zinxhiri. Kashta e fundit do të kishte qenë të kishte stacionin ose kanalin e tyre tematik. Sot dua t'i evokoj ato dramatizimet mitike të historive të tmerrit drejtuar nga gazetari, shkrimtari dhe transmetuesi Juan José Plans, i cili vdiq në një ditë si sot në 2014.

I dëgjova në vitin 1996, në një projekt të parë që ishte E mbinatyrshme. Së pari në Londër, përmes Radio External. Dhe më vonë, në 1997, me formatin e tij tashmë të Tregime të RNE. Kishte më shumë se një natë të dridhura në të hotel ku ai jetoi katër hapa nga Varrezat Highgate në lagjen Hampstead. Ata ishin zgjedhje të shkëlqyera e punimeve të Poe, HG Wells, Bram Stoker, Oscar Wilde, Jules Verne dhe shumë më tepër. Kujtimi shkon.

 Tregime të RNE dhe Juan José Plans

Historitë o Tregime të RNE Ishte një program i Radio Kombëtare e Spanjës që ofronin dramatizime të shëndosha të veprave më të mëdha të letërsisë botërore. Ata luajtën veçanërisht zhanret e tmerr, mister, pezullim, trillim shkencor dhe aventurë. Dramatizimi u ndërthur me referenca në jeta dhe vepra e autorëve. Kishte gjithashtu fjalë për të epoka në të cilën ato histori janë shkruar ose zhvilluar dhe të vende në të cilën ishin vendosur. Përveç kësaj, komentet u shtuan gjithashtu në lidhje me ato përshtatje teatrale dhe filmike.

Përpara ishte Juan Jose Planifikon, (Gijón, 1943 - 24 Shkurt 2014). Ky shkrimtar, gazetar, skenarist dhe drejtues i radios dhe televizionit nisi një projekt të parë të quajtur E mbinatyrshme, lëshuar nga 6 Mars 1994 deri më 2 Shtator 1996. Pastaj ndodhi një pauzë dhe në 1997 u bë Tregime të RNE. Hapësira e parë i ishte kushtuar klasikut Henry James, Një tjetër kthesë.

strukturë

Kishte shtatë faza nga E mbinatyrshme deri në transmetimin e fundit në 2003. Ishin programe gati një orë kohëzgjatja, e regjistruar në Shtëpia e Radios në Prado del Rey (Madrid). Ato janë lëshuar nga 1:05 paradite në 2:00 pasdite nga e diela deri të hënën dhe pa spote reklamuese. Kështu filluan:

Radio 1 i Radio Nacional de España prezanton ... Tmerre, aventura, pezullime, histori të trillimeve shkencore ... Një program i shkruar dhe drejtuar nga Juan José Plans.

Dhe pastaj paraqitje nga Juan José Planet në lidhje me historinë që do të transmetohej. Ndonjëherë ato mund të tregohen në një program të vetëm, ose një histori të vetme të plotë, ose dy ose më shumë histori të shkurtra në një program të vetëm. Ose çfarë ishte më e zakonshme: ndarja e një historie të gjatë në dy ose më shumë pjesë që transmetoheshin në javë rresht. Në atë rast, gjithmonë kishte një përmbledhje të shkurtër të asaj që ndodhi.

Tregime dhe autorë

Kishte shumë autorë historitë e të cilëve u dramatizuan nga një ekip madhështor aktorësh dhe teknikësh zëri. Të gjithë arritën rekreacionin e përsosur midis muzikës dhe efekteve zanore. Dhe midis të gjithë atyre autorëve spikati më i "tmerrshmi". Mbahen mend ato të Çështja e Z. Valdemar nga Edgar Allan PoeCarmilla nga Joseph Sheridan Le Fanu, dhe ato të ciklit kushtuar Robert Louis Stevenson, Trupat hajdutë y Olalla.

Unë veçanërisht preferoj këto dy: Vampiri nga John Polidori (ose Zoti i papërmbajtshëm Ruthven, siç u paraqit në përrallë), dhe Varri i krimbit të bardhë nga Bram Stoker.

Për fat të mirë të gjithë këto programe, falë këtyre teknologjive të reja aktuale, ato janë rikuperuar në skedarë zanorë që mund të dëgjohet këtu.

Tani programe

Ka akoma shumë për të zgjedhur dhe ku luajnë mjaft zhanre. Për të përmendur disa kemi:

duke përmbledhur

Mos humbisni këto programe që argëtojnë, argëtojnë dhe bëjnë mësim. Planet Master me siguri do të vazhdojnë t'i pëlqejnë ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.