Puna e Vicente Aleixandre

Mbulo "Shpatat si buzët"

Vicente Aleixandre shkroi disa libra të cilat ne detajojmë më poshtë:

En "Shpatat si buzët" Neo-romantizmi dhe surrealizmi janë të përziera, në një përmbledhje poezish plot me imazhe ëndërruese dhe pa pikësim në të cilat gjithçka rrotullohet rreth kundërshtimit të jetës dhe vdekjes që lind nga dashuria, e cila është një burim shkatërrimi. Sidoqoftë dashuria shërben për t’u integruar në tërësinë universale. Në këtë libër Aleixandre pëlqen të përdorë imazhe në lidhje me pjesët e trupit që shihen individualisht.

En "Shkatërrim ose dashuri" vazhdon në të njëjtat linja si në "Shpatat si buzët" në të cilat dashuria është shkatërrim dhe në të njëjtën kohë integrimi dhe integrimi kozmik me natyrën. Mundësia e përdorimit të dashurisë për t'u bashkuar me një qenie tjetër është edhe një herë asgjësimi i individualitetit dhe për këtë arsye një mënyrë për të shkatërruar veten, ndërsa pushon së qeni ai për t'u bërë pjesë e një bashkimi.

Punime të tjera nga Aleixandre janë "Pasioni i tokës", në të cilën janë të përziera simbolika dhe surrealizmi dhe në të cilat imazhet e ëndrrave janë gjithashtu të pranishme dhe «Vetëm bota»Në të cilën ekzistencializmi dhe surrealizmi janë ngjyrosur me gri për të sugjeruar trishtim për lexuesit.

Më shumë informacion - Biografia e Vicente Aleixandre

Foto - CVC Servantes

Burimi - Oxford University Press


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.