Temat dhe stili i përsëritur në poezinë e Vicente Aleixandre

Foto nga Vicente Aleixandre

Në letërsinë e Vicente Aleixandre Ne mund të shohim tema të caktuara që shfaqen vazhdimisht pa pushim, duke e bërë të qartë se cilat ishin fiksimet dhe shqetësimet e këtij poeti të njohur Spanjoll:

El Amor Isshtë një prej tyre dhe tregohet me një ngarkesë të fortë erotike dhe si një burim jete dhe gjallërie, i cili sidoqoftë mund të çojë gjithashtu në shkatërrimin e atyre që i ndiejnë këto impulse. Dëshira nga ana juaj është motori i dashurisë.

Një burim tjetër i jetës dhe një tjetër temë e përsëritur në Aleixandre është natyrë, prej të cilave ai fsheh virtyte të panumërta që beson se qenia njerëzore duhet të imitojë për t'u përmirësuar si e tillë. Aspirata për t'i ngjarë natyrës supozohet të jetë një ideal i lartë i burrave dhe grave në kërkim të përsosjes dhe integrimit me një tërësi më të lartë që nuk është asgjë tjetër përveç unitetit të të gjitha gjërave.

Më në fund mund të themi se Aleixandre pëlqen të luajë me pjesë të trupit të njeriut të trajtuar në mënyrë të pavarur, si dhe duke futur imazhe ëndërruese dhe iracionale, diçka tipike e surrealizmit që ai gjithmonë i pëlqente dhe që procedurat e tij ritmike ishin të shumta, shumë të ndryshme dhe shumë zhvendosëse nga një poezi tek tjetri duke theksuar përdorimin e tij të mirë të theksim si procedurë muzikore.

Më shumë informacion - Evolucioni i gjeneratës së '27

Foto - Spanja është kulturë

Burimi - Oxford University Press


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.