Charles Baudelaire. 5 poezi për të festuar ditëlindjen tuaj

Charles Baudelaire, poet, romancier, kritik arti dhe një nga bastionet e mëdha të kulturës franceze, Unë kam lindur në një ditë si sot në Paris në 1821. Ai konsiderohej babai i poezisë moderne dhe vepra e tij referuese është Lulet e së Keqes, botuar në 1857. Sot zgjedh 5 poezi për të lexuar në kujtesën tuaj.

5 poezi

Lutja e një pagani

Mos lejoni që flakët tuaja të vdesin;
Më ngrohni zemrën time të shurdhër,
Vullnetarizëm, mundim mizor!
Diva! lutje exaudî!

Hyjnesha në ajër shpërndahet,
Flaka nga nëntoka jonë,
Dëgjoni një shpirt të tretur
Kjo ngre këngën e saj të hekurt për ju,

Vullnetarizëm, bëhu mbretëresha ime!
Merrni Maskë Sirenë
Bërë nga mishi dhe brokada,

Ose më derdh ëndrrat e tua të thella
Në pije pa formë dhe mistike,
Voluptuousness, fantazmë elastike!

Shkatërrimi

Pranë meje pa pushim Demoni është i trazuar;
Rreth flotës sime si një ajër i paprekshëm;
Unë e gëlltis atë dhe ndiej se mushkëritë më digjen
E një dëshire duke i mbushur ata fajtorë dhe të pafund.

Merrni, ndonjëherë, sepse ju e dini për dashurinë time për Artin,
Nga paraqitjet më joshëse të grave,
dhe duke iu drejtuar preteksteve speciale të shkeljes së kurorës
Buzët e mia mësohen me filtrat e prishur.

Larg shikimit të Zotit, ai më merr kështu,
Panting dhe zhbëhet nga lodhja, në qendër
Nga fushat e thella dhe të vetmuara të Mërzisë,

Dhe hedh para syve të mi, plot hutim,
Rrobat dhe njollat ​​me njolla,
Dhe aparati i përgjakshëm që jeton në Shkatërrim!

Ende nuk e kam harruar ...

Ende nuk e kam harruar, afër qytetit,
Rezidenca jonë e bardhë, e vogël më e qetë,
Stukoja Pomona dhe Afërdita Antike
Mbulesa e modestisë së tij pas një gjethe të rrallë,
Dhe dielli, në muzg, me gaz dhe i shkëlqyer
Kjo, prapa xhamit ku ishin thyer rrezet e saj,
Dukej, nxënës i shkëlqyeshëm në qiellin kurioz,
Të mendojmë për darkat tona të gjata dhe të vetmuara,
Derdhja e reflektimeve të saj të bukura të zgjatura
Në grykë të verbër dhe në mbulesë tavoline të kursyer.

Alegoria

Ajo është një grua e bukur dhe e shkëlqyer,
Që i tërheq flokët në verë.
Kthetrat e dashurisë, helmet e gropës,
Ata rrëshqasin pa depërtuar në lëkurën tuaj të granitit.
Ai bën shaka për vdekjen dhe shthurjen:
Monsters, dora e tyre zemërthyer dhe e ashpër,
Ai gjithmonë ka respektuar, në lojërat e tij fatale,
Madhështia e vrazhdë e atij trupi arrogant.
Ecni si një perëndeshë, pozoni si një sulltaneshë;
Një besim Mohamedan depozitohet në kënaqësi
dhe me krahë të hapur që gjokset të bien në sy,
Me vështrimin e tij ai fton garën e vdekshme.
Besoni ose, më mirë akoma, ta dini këtë virgjëreshë shterpë,
E nevojshme, megjithatë, në marshimin e botës,
Kjo bukuri fizike është një dhuratë sublime
Kush di se si të marrë mëshirë nga çdo poshtërim.
Po aq sa Ferri, Purgatori e injoron,
Dhe kur vjen koha për të shkuar në Natën,
Ai do të shikojë drejt në fytyrën e Vdekjes,
Si një i porsalindur - pa urrejtje dhe keqardhje.

Metamorfoza e vampirit

Ndërkohë, gruaja nga goja e luleshtrydheve
Shkrim si gjarpër midis prushit
Dhe duke gatuar gjinjtë e saj në korse të fortë,
Ajo tha këto fjalë të mbarsura me myshk:
«Buzët e mia janë të lagura dhe unë e di shkencën
Të humbasësh vetëdijen në fund të një shtrati,
I thaj të gjitha lotët në gjinjtë e mi triumfalë.
Dhe plakun e qesh me të qeshura fëminore.
Për ata që më sodisin zgjuar dhe lakuriq
Unë zëvendësoj diellin, hënën, qiellin dhe yjet.
Unë jam, njeriu im i dashur i mençur, kaq i mësuar nga kënaqësitë,
Kur mbyt një njeri në krahët e tmerruar
Ose kur të kafshoj braktis bustin tim,
I ndrojtur dhe i shthurur, i brishtë dhe i fortë,
Se në ato kopertina që heqin dorë nga emocionet,
Engjëjt e pafuqishëm ishin të humbur nga unë. »

Kur ai më kishte thithur palcën nga kockat e mia
dhe me shumë dëshirë iu ktheva asaj
Për ta puthur përsëri, pashë vetëm
E tejmbushur me qelb, një lëkurë vere ngjitëse.
I mbylla të dy sytë me një tmerr të akullt
dhe kur doja t'i hapja për atë qartësi,
Në krahun tim, në vend të manekinit të fortë
Kjo dukej se më kishte furnizuar me gjak,
Pjesët e skeletit u përplasën në konfuzion
Prej të cilave u ngritën kërcitjet e motit
Ose si një poster, në fund të një shufre hekuri,
Kjo lëkund erën në netët e dimrit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cecilia Carchi dijo

  Poezia e Baudelsire është plot muzikalitet dhe ndikoi shumë tek autorët e mëvonshëm të cilët, megjithëse u larguan nga ky shkrim, ishin të mbarsur me tingujt e tij.

 2.   Lucas dijo

  Poeti i bekuar Charles Baudelaire